پرش به محتوا

درگذشت احمد جبرئیل رهبر برجسته فلسطینی

شبکه خبری المیادین از درگذشت احمد جبریل یکی از رهبران برجسته فلسطینی و دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین- فرماندهی کل، خبر داد.

المیادین عصر چهارشنبه اعلام کرد که احمد جبریل در بیمارستانی در دمشق پایتخت سوریه درگذشته است.

احمد جبریل در سال ۱۹۲۸ میلادی (۱۳۱۶ خورشیدی) در شهر یازور در نزدیکی یافا واقع در فلسطین به دنیا آمد و بعدها به همراه خانواده اش به سوریه مهاجرت و بعدها به عنوان افسر در ارتش سوریه خدمت کرد.

رفیق جرج حبش، عرفات و احمد جبرئیل

وی در سال ۱۹۶۸ با انشعاب از جبهه خلق برای آزادی فلسطین، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین– فرماندهی کل را تأسیس و دمشق را به عنوان مقر آن انتخاب کرد.

جهاد احمد جبرئیل، فرزند وی در تاریخ ۲۰ ماه مه سال ۲۰۰۲ (۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۱) توسط موساد در بیروت ترور شد.

احمد جبریل از رهبران برجسته مارکسیست لنینیست فلسطینی بود و همواره به آرمان فلسطین و عدالت اجتماعی وفادار ماند، احمد جبرئیل از مدافعان انقلاب ایران و محور مقاومت بود و تا انتها به مبارزه ضد امپریالیستی با تکیه به ایدوئولوژی سوسیالیستی وفادار ماند، احمد جبرئیل سالها در برلین شرقی در جمهوری دمکراتیک آلمان زندگی کرد و مخفیانه در ارتباط با ارتش سرخ آلمان قرار داشت، پس از سقوط جمهوری دمکراتیک آلمان ابو جهاد به سوریه بازگشت، او سری پدرش داشت و به شجاعت و استقلال رای معروف بود از حکومت های اشراف زادگان و مفتخواران عرب تنفر داشت و در زندگی ساده زیست و همیشه یک چریک فلسطینی باقی ماند .او در یک مصاحبه در مورد جنگ امپریالیستها علیه سوریه گفته بود: «آزادی فلسطین به تغییر موازنه قوا نیاز دارد و این تغییر در موازنه پس از پیروزی در سوریه و عراق حاصل خواهد شد.

بر اساس گزارش شبکه خبری المیادین، وی تاکید کرد: آزادی فلسطین منوط به تشکیل محور مقاومتی است که موازنه  قدرت در منطقه را در مقابله با اسرائیل تغییر دهد.

جبرئیل در ادامه گفت: توطئه بزرگی علیه سوریه وجود دارد، چون این کشور همچون خاری در گلوی صهیونیستها است. جنگ سوریه جنگ  مرگ و زندگی است و اگر این کشور سقوط کند جنگ مذهبی علیه ایران به راه خواهد افتاد.

وی افزود: در برهه کنونی عزمی جدی برای آزادی فلسطین وجود ندارد اما نبردهای آینده، پیروزیهایی در مقابله با اسرائیل به وجود خواهد آورد و نسل سوم اسرائیل یعنی نسل کنونی این رژیم، اهل مبارزه نیست و به همین دلیل پیروزی بر آنها حاصل خواهد شد.

وی اظهار داشت: چندین کشور عرب بر روی تسویه سیاسی حساب میکنند و صلح با اسرائیل گزینه راهبردی طرح عربی است و بسیاری از کشورهای عربی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را تهدید کردهاند که در صورت شکایت علیه اسرائیل، کمکهای خود به تشکیلات خودگردان را قطع خواهند کرد.»

واکنش جنبش فتح به فوت ابوجهاد

عباس زکی عضو کمیته مرکزی جنبش فتح گفت که احمد جبریل فرمانده‌ای بی نظیر بود و به عملیات‌های استشهادی پایبند بود.

وی افزود: جبریل قبل از اینکه کاری را از کسی بخواد خودش آن را انجام می‌داد و اسرائیل به شدت از او حساب می‌برد.

واکنش جنبش انصارالله یمن به فوت جبرئیل

دفتر سیاسی جنبش انصارالله در واکنش به درگذشت دبیرکل جبهه ملی برای آزادی فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: با نهایت حزن و اندوه خبر مبارز فلسطینی احمد جبریل دبیرکل جبهه ملی برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل را دریافت کردیم.

دفتر سیاسی انصارالله ضمن تسلیت به ملت فلسطین و جبهه ملی برای آزادی فلسطین و همه جنبش‌های مقاومت افزود: ابوجهاد از پیش قراولان مخالفت با عادی سازی روابط با اسرائیل و مخالفت با به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بود.

در این بیانیه آمده است: مواضع سیاسی درخشان ابوجهاد در حمایت از ملت یمن در برابر تهاجم ائتلاف متجاوز سعودی را فراموش نمی‌کنیم. او جنگ علیه یمن را توطئه‌ای بین المللی توصیف کرده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: