پرش به محتوا

سگ زرد برادر شغال است!

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) گزارش کرد، اشتاین مایر و بنت در جریان دیدار دوجانبه در قدس از برنامه هسته‌ای ایران به‌عنوان تهدید هسته‌ای ایران یاد کردند و نخست‌وزیر دولت مذهبی و آپارتاید اسرائیل مدعی شد که این کشور برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی‌های نظامی هسته‌ای مصمم است.نخست‌وزیر اسرائیل در این دیدار بار دیگر بر مواضع ضدایرانی کشورش تأکید کرد و مدعی شد که جامعه بین‌المللی نباید با بازگشت به برجام به تقویت ایران کمک کند.

بنت که از روز اولی که به‌عنوان نخست‌وزیر روی کار آمد، بر پیشبرد مواضع ضدایرانی خود تأکید کرده است، در صحبت با رئیس‌جمهور آلمان با اشاره به پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفت: احتمالاً یک سیگنال دقیقه نودی قبل از بازگشت به توافق هسته‌ای است تا متوجه باشیم که با چه کسی وارد تجارت می‌شوید و می‌خواهید چه رژیمی را تقویت کنید.

کابینه جدید اسرائیل از زمان آغاز به کار در ماه‌های اخیر، تلاش خود را به کار گرفته است تا با فرستادن مقام‌های اسرائیل به ایالات‌متحده و دیدار با مقام‌های آمریکایی و کشورهای امضاکننده برجام، از احیای توافق هسته‌ای ایران جلوگیری کنند.

پیش از این نیز، روون ریولین رئیس رژیم اسرائیل اوایل روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۰ تیر) در جریان دیدار با اشتاین مایر از برلین به‌عنوان یک شریک قدرتمند در نبرد بدون سازش علیه ضدصهیونیست نام آورد و گفت که رئیس‌جمهور آلمان در مقابل آن‌هایی که به دنبال حذف رژیم صهیونیستی از نقشه هستند، در کنار تل‌آویو ایستاده است.

رئیس‌جمهور آلمان نیز در جریان این دیدار از مواضع اسرائیل علیه ایران دفاع کرد و ادعاهای صهیونیست‌ها درباره لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را تکرار کرد.

اشتاین مایر چهارشنبه هفته گذشته برای دیداری با هدف تقویت بیشتر روابط نزدیک میان تل‌آویو و برلین، وارد قدس شد.

وی اخیراً در گفت‌وگو با روزنامه اسرائیلی هاآرتص با تکرار مواضع صهیونیست‌ها در قبال برنامه هسته‌ای ایران در مصاحبه خود مدعی شد که نگرانی‌های اسرائیل در قبال ایران موجه است.

اشتاین‌مایر سپس با تأکید بر هدف مشترک برلین و تل‌آویو در قبال ایران گفت: در خصوص بحث ایران، آلمان و اسرائیل یک هدف راهبردی مشترک دارند: ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند. ما همچنان خواستار محدود کردن برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه هستیم.

مقام‌های اسرائیلی علی‌رغم آن‌که تنها دارنده زرادخانه‌های اتمی در منطقه غرب آسیا است و حاضر به عضویت در پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) نیست، بارها اتهاماتی را علیه برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده است.

از زمان آغاز به کار نخست‌وزیر جدید اسرائیل، تلاش‌های این دولت برای مانع‌تراشی در مسیر مذاکرات وین، تشدید یافته است.

اخیراً وبگاه اکسیوس به نقل از مقام‌های اسرائیل گزارش کرد که تل‌آویو قصد دارد در یکسری جلسات سطح بالا با مقام‌های آمریکایی، بر رویکرد دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعمال‌نفوذ کند.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، مقام‌های اسرائیل در سطوح مختلف برای تأثیرگذاری بر روند مذاکرات وین درباره احیای برجام که ششمین دور آن، به‌تازگی به پایان رسیده است، به واشنگتن سفر کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: