پرش به محتوا

ایستادگی در برابر خشونت ضدآسیایی و مبارزه برای برابری کامل


ایستادگی در برابر خشونت ضدآسیایی

و مبارزه برای برابری کامل

دانش و امید، شماره ۵، اردیبهشت ۱۴۰۰


مقاله پیش‌رو، عمدتاً ترجمه مقاله «ماسائو سوزوکی» با عنوان فوق، در فایت‌بک‌نیوز به تاریخ ۳۱ اسفند ۱۳۹۹ است. سوزوکی رئیس کمیسیون مشترک ملیت‌های «سازمان سوسیالیست راه آزادی»، پس از حمله آمریکا به کامبوج در سال ۱۹۷۰ به جنبش آمریکایی‌آسیایی پیوست.

بیش از یک سال است که آمریکایی‌های آسیایی‌تبار شاهد افزایش موج خشونت علیه آسیایی‌تبارها هستند. از شروع حمله فجیع با چاقو به پدری با دو پسر شش و سه ساله‌اش در میدلند ایالت تگزاس در ماه مارس ۲۰۲۰ تا قتل هشت نفر در شهر آتلانتای ایالت جورجیا، که شش نفر از آنها زنان آمریکایی آسیایی‌تباربودند، در یک سال گذشته نزدیک به چهارهزار حمله گزارش شده است و بسیاری دیگر نیز گزارش نشده‌اند. حمله به آسیایی‌تبارها و آزار آنها در دیگر کشورهای امپریالیستی از جمله کانادا، انگلیس، فرانسه و… نیز بعد از شیوع بیماری کووید – ۱۹ شدت یافته است که علت این امر «چینی» خواندن این ویروس و مقصر اعلام کردن چین در انتشار این بیماری توسط رهبران کشورهای امپریالیستی به ویژه مقامات ایالات متحده آمریکا است.

خشونت امروزی علیه آسیایی‌ها به دهه ۱۹۸۰ برمی گردد، زمانی که وینسنت چین، توسط دو سفیدپوست آمریکایی کشته شد چرا که او را مسئول ظهور صنعت اتومبیل ژاپن می دانستند، هرچند او یک آمریکایی چینی‌تبار بود. قاتلان وی به حبس تعلیقی و ۳۰۰۰ دلار جریمه نقدی محکوم شدند. در حالی که، مایکل ویک، آمریکایی آفریقایی‌تبار به اتهام سگ‌آزاری ۲۱ ماه به زندان فرستاده شد و مجبور به سپردن یک میلیون دلار وثیقه گردید تا نشان داده شود که ارزش جان یک آمریکایی چینی‌تبار کمتر از یک سگ است.

همان‌طور که قتل وینسنت چین در پی اوج گرفتن اقتصاد ژاپن روی داد، اِعمال فشار و آزار دولت آمریكا بر چینی‌های آمریكایی نیز درنتیجه رشد چشمگیر اقتصادی چین است. دستگیری و زندانی شدن آمریکایی‌های چینی‌تبار، مانند دانشمند هسته‌ای «ون هو لی۱»، و خانم «شری چن۲» متخصص آب شناسی از جمله موارد اعمال فشار پلیسی بی‌اساس به آسیایی‌تبارهای آمریکایی است.

آخرین موج خشونت ضد‌آسیایی که توسط دولت ترامپ برانگیخته شد، با ترکیب مسمومی از بیگانه‌ستیزی علیه مهاجران، نژادپرستی ضدآسیایی و سیاست خارجی امپریالیستی ایالات متحده، تا کنون حوادث دلخراشی به همراه داشته است. اما خشونت علیه آمریکایی‌های آسیایی یک وجه از ستمی است که در ایالات متحده بر آسیایی‌تبارها روا داشته‌اند. در سال ۱۸۵۴، تنها چند سال پس از شروع مهاجرت گسترده از چین، دادگاه عالی کالیفرنیا حکم داد که دادگاه‌ها اجازه ندارند شهادت مردم چین علیه یک سفیدپوست را بپذیرند، و این چیزی نبود جز قانونی کردن جنایت علیه چینی‌های آمریکایی.

با پرداخت دستمزد کمتر از کارگران سفیدپوست به کارگران چینی آمریکایی هنگام ساختن راه‌آهن شبه قاره، سرمایه‌داران انحصارات اولیه ایالات متحده، معروف به «بارون‌های دزد» مانند للاند استنفورد، سود بیشتری به جیب می‌زدند. اما، معدنچیان چینی‌تبار آمریکایی مشمول مالیات معدنچیان خارجی می‌شدند و تا ۲۵درصد درآمد مالیاتی دولت ایالتی کالیفرنیا از مالیات آنها تأمین می شد.

دشمنی با آمریکایی‌های چینی‌تبار در دهه ۱۸۸۰ به اوج خود رسید. تصویب قانون ممنوع کردن مهاجرت کارگران چینی در سال ۱۸۸۲ عملاً به مهاجرت از چین پایان داد. چند سال بعد، در سال ۱۸۸۵ در «راک اسپرینگز» در ایالت وایومینگ ۲۸ معدنچی چینی‌آمریکایی کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

چینی‌‌تبارها و سایر آسیایی‌های آمریکایی هدف قوانین نژادپرستانه‌ای قرار گرفتند که ابتدا برای دیگر ملیت‌های تحت ستم شده بود. به طور مثال، قوانین ضد اختلاط ‌نژادی که برای جلوگیری از ازدواج آمریکایی‌های سفیدپوست با آمریکایی‌های آفریقایی تبار طراحی شده بود، در مورد مهاجران چینی، ژاپنی و فیلیپینی تا پایان جنگ جهانی دوم نیز اعمال می‌شد. با آن‌که کالیفرنیا هرگز قوانین وسیع «جیم کرُو۳» در جنوب ایالات متحده را نداشت، به نواحی آموزش‌پرورش محلات اجازه داده شده بود تا مدارس کودکان چینی، ژاپنی و چیکانو (مکزیکی‌ها) را از مدارس کودکان سفیدپوست جدا سازند. آنها هم این جداسازی را به اجرا گذاشتند.

قوانین نژادپرستانه در جهات دیگر نیز گسترش می‌یافت. میثاق‌های محدودکننده‌ای برای اولین بار در سانفرانسیسکو برای جلوگیری از خرید خانه توسط چینی‌های آمریکایی در خارج از محله چینی‌ها در سراسر کشور گسترش یافت. اما هدف از این محدودیت، به طور عمده، متوجه آفریقایی‌های آمریکایی می‌شد تا محله‌هایی را تنها برای سفیدپوستان برپا سازند.

سیاست خارجی ایالات متحده نیز وسیله دیگری برای اذیت و آزار آمریکایی‌های آسیایی‌تبار بوده است. زمانی که امپراتوری ژاپن به پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در مستعمره هاوایی حمله کرد، دولت آمریکا بلافاصله اقدام به حصر هزاران مهاجر ژاپنی شامل افراد معتبری چون بازرگانان، رهبران مذهبی و فرهنگیان کرد. این حرکت در نهایت به زندانی کردن دسته جمعی ۱۲۰هزار آمریکایی ژاپنی‌تبار در اردوگاه‌های کار اجباری در غرب ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم انجامید. در واقع بیگانه هراسی و نژادپرستی از نظر تاریخی ذاتی جامعه آمریکا است.

مبارزه مهاجرین غیرسفید پوست برای احقاق حقوق خود

اما، تاریخ ما درعین حال تاریخ مقاومت و مبارزه برای برابری است. کارگران چینیِ مشغول به کار در ساختمان راه‌آهن شبه قاره برای دستمزد برابر اعتصاب کردند. در سال ۱۹۶۵ کارگران کشاورزی آمریکایی فیلیپینی به کارگران چیکانو پیوستند تا در نواحی مرکزی کالیفرنیا اعتصاب نمایند. این اعتصاب تشکیل اتحادیه کارگران متحد کشاورزی را در پی داشت. در دهه ۱۹۸۰، ژاپنی‌های آمریکایی با کمک بسیاری از دیگر آمریکایی‌ها، موفق به وادار کردن دولت به جبران خسارت یا غرامت پولی و عذرخواهی رسمی شدند.

مبارزات آمریکایی‌های آسیایی‌تبار دستاوردهایی برای سایر ملیت‌های تحت ستم داشته است و مبارزه دیگران نیز به آسیایی‌تبارها کمک کرده است. هنگامی که مقامات نژادپرست اداره مهاجرت در تلاش برای محرومیت «کیم آرک وونگ»، متولد آمریکا از حق شهروندی بودند، آمریکایی‌های چینی‌تبار تا دیوان عالی ایالات متحده برای حق وی جنگیدند. حکم مشهور دیوان عالی در پرونده «وونگ» علیه ایالات متحده درسال ۱۸۹۸، تأیید شمولیت متمم چهارده قانون اساسی ایالات متحده برای همه کسانی بود که در ایالات متحده متولد می‌شوند، و تثبیت این که آسیایی‌ها، مکزیکی‌ها، لاتین‌ها و دیگر متولدین در ایالات متحده آمریکا شهروندان این کشور هستند.

به همین ترتیب، مبارزات آزادی‌خواهانه آمریکای‌های آفریقایی‌تبار بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها و پیروزی‌ها را نصیب آمریکایی‌های آسیایی‌تبار کرده است. جنبش حقوق مدنی علیه جداسازی نژادی و حق رأی که به لغو سهمیه نژادپرستانه مهاجرت توسط کنگره منجر گردید، موجب مهاجرتی شد که بنای جامعۀامروزی آسیایی‌آمریکایی‌ها را ساخته است. در سال ۱۹۷۰، بزرگ‌ترین ملیت آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، آمریکایی‌های ژاپنی بودند. اما امروزه آمریکایی‌های چینی، فیلیپینی، هندی، کره‌ای و ویتنامی دارای جمعیتی بیشتر یا تقریباً به همان اندازه هستند. رشد جوامع آسیایی‌تبار در آمریکا زیر سایه ترس و نفرت از برتری‌طلبان سفیدپوست، مانند «کوکلوکس کلان۴»‌ها جریان داشت. حمله کوکلوس کلان‌ها به ماهیگیران ویتنامی‌تبار در تگزاس در آگوست ۱۹۷۹ نمونه‌ای از شرایط هولناک حاکم برزندگی آسیایی‌تبارها است. در آن حادثه در چند روز زد و خورد خونین، قایق‌های ماهیگیران ویتنامی به آتش کشیده شد و برنامه بمباران روستای محل زندگی آنها نیز پیش‌بینی شده بود.

حتی مفهوم آمریکایی‌آسیایی نیز مفهوم تازه‌ای برآمده از مبارزه در کنار آمریکایی‌هایی آفریقایی، چیکانوها و لاتین‌ها و بومیان آمریکا در آموزش‌های مطالعات نژادی در دهه ۱۹۶۰ است. این همبستگی در مبارزه در بیش از ۱۰۰ سال، به اقدام کارگران کشاورزی ژاپنی در پیوستن به اعتصاب خواهران و برادران مکزیکی خود در مزارع کالیفرنیا برمی‌گردد.

در سال ۲۰۰۱، ژاپنی‌ها و سایر آسیایی‌های آمریکایی اولین کسانی بودند که به حمایت از آمریکایی‌های مسلمانی برخاستند که در پی حوادث ۱۱ سپتامبر هدف حمله دولت قرار گرفته بودند. سال گذشته نیز، آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، از هر رده اجتماعی، در اعتراضات گسترده‌ای شرکت کردند که خواستار اجرای عدالت برای جورج فلوید و محکوم کردن تاریخ نژادپرستی پلیسی از زمان زندانبانی بردگان در جنوب تا امروز بودند.

گرچه برخی از آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، به ویژه شرکت‌های تجاری، خواستار دخالت بیشتر پلیس برای مبارزه با خشونت ضد آسیایی هستند، اما از یاد نبریم که ذهن نیروی پلیس علاوه بر ضدیت با سیاهان، به ضدیت با آسیایی‌تبارها نیز آلوده است. امروز برملا شده است که سخنگوی پلیس جورجیا که انگیزۀ قتل شش زن آسیایی تبار را «ناملایمات زندگی» قاتل در روز کشتار اعلام کرده بود، خود دیدگاه‌های نژادپرستانه در مورد پاندمی کووید – ۱۹ را تبلیغ می‌کرده است.

بسیاری از سیاستمداران، از جمله رئیس جمهور بایدن و معاون او هریس با مادری ‌آسیایی‌تبار، در ظاهر مخالفت خود را با این حملات نژادپرستانه به آمریکایی‌های آسیایی‌تبار ابراز داشته‌اند. اما دولت بایدن با حفظ تمامی سیاست‌های ضد چین ترامپ، حتی حملات به چین را افزایش داده است.

شورش‌های نژادی اخیر در سراسر آمریکا به روشنی نشان می دهند که نفرت‌پراکنی نژادی ریشه در سیاست‌های دولت ایالات متحده دارد که همچنان ابزار اصلی نفوذ واشنگتن بر جامعه آمریکا محسوب می‌شود. اشاعه «چین‌هراسی» در بین افکار عمومی نتیجه طبیعی تهدید و دشمن خواندن جمهوری خلق چین توسط دولت فعلی ایالات متحده به عنوان محور اصلی سیاست خارجی و داخلی این کشور است. گذشته از انتشار هر روزه اخبار دروغین و ساختگی، و تحریک افکار عمومی بر پایه این جعلیات، دولت آمریکا با «سوق دادن» شرکای آسیایی خود به اتحاد نظامی جدیدی علیه چین، سیاست ایجاد «ناتوی آسیایی» را تعقیب می‌کند. این روند سیاسی واشنگتن از نظر بسیج افکار عمومی با ترویج «چین‌هراسی» بی‌شرمانه‌ای همراه است که شهروندان آمریکایی را، از هر نژاد و تبار، به شکل فزاینده‌ای نگران رویارویی نظامی ایالات متحده با جمهوری خلق چین کرده است.

در این شرایط، تنها مبارزه مردم در اتحاد با دیگر ملیت‌های تحت ستم، که با مسایل مشابه تبعیض نژادی روبرو هستند، می‌تواند در پایان دادن به ستم و بی‌عدالتی نژادی به پیروزی دست یابد. باید هم‌زمان علیه سیاست‌های روبه گسترش ضد چین، تبلیغات و تقابل نظامی دولت بایدن، که در حال دامن زدن به احساسات ضد آسیایی در ایالات متحده است، مبارزه کرد.


توضیحات «دانش و امید»

۱. ون هو لی، دانشمند هسته‌ای چینی‌آمریکایی، از سال ۱۹۹۹ با اتهام اثبات نشده به دادن اطلاعات هسته‌ای مخفی آمریکا به دولت چین در زندان به سر می‌برد.

۲. شری چن، متخصص آب‌شناسی، در دفتر خدمات ملی آب و هوا در ویلمینگتون ایالت اوهایو کار می کرد. وی به اتهام جاسوسی در اکتبر ۲۰۱۴ دستگیر شد و در مارس ۲۰۱۵، دادستان‌های فدرال بدون هیچ توضیحی قبل از شروع دادگاه، همه اتهامات علیه او را رد کردند.

۳. قانون جیم کرو، مجموعه قوانین نژادپرستانه‌ای است که جداسازی نژادی (سفیدها از سیاه‌پوستان) در سطح ایالتی و محلی را در برمی‌گیرد. این قانون که تا سال ۱۹۶۵ نیز اجرا می‌شد، سبب جداسازی مدارس دولتی، اماکن عمومی، وسایل حمل و نقل عمومی، سرویس‌های بهداشتی، رستوران‌ها، محل‌های آبخوری، ارتش، و… بین سفیدپوستان و سیاه پوستان گردید.

۴. گروه کوکلوکس‌کلان از تروریست‌های افراطی سفیدپوست بر پایه نفرت در سال ۱۸۶۵ با هدف سنگ انداختن در کار جمهوری‌خواهان پیروز و لغو برده‌داری تشکیل شد. گروه‌های اجتماعی و نژادی مورد تهاجم‌های بربرمنشانه این گروه، آفریقایی‌های آمریکایی،‌ مهاجران، کمونیست‌ها و چپ‌ها، همجنس‌گرایان، برای دوره‌ای یهودیان، کاتولیک‌ها و مسلمانان بودند. این گروه «خودسر»، درعمل با پشتیبانی اف‌بی‌آی، مرتکب هولناک‌ترین جنایات از جمله زنده زنده سوزاندن و لینچ‌ سیاه پوستان، کشتار کودکان و کارگران، آتش زدن خانه سیاهان، و بمب‌گذاری‌های متعدد شدند. کلان‌ها همکاری با نازی‌ها را نیز در کارنامه خود دارند..

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: