اخبار

چین: شورای حقوق بشر به نقض حقوق بشر توسط «ائتلاف پنج چشم» توجه کندنماینده چین طی سخنرانی روز جمعه 11 تیر(2 جولای) در چهل و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر نسبت به سرقت، شنود و نظارت سایبری (جاسوسی سایبری) در مقیاس گسترده، سازماندهی شده و فراگیر توسط کشورهای عضو «ائتلاف پنج چشم» شامل آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا و نیوزیلند ابراز نگرانی کرده و خاطر نشان کرد، کشورهای عضو این ائتلاف به بهانه مبارزه با جرایم سایبری، علنا از شرکت های فنی درخواست می کنند راه نفوذ و شنود در نرم افزارهای خود ایجاد کنند. چنین اقداماتی به طور جدی نقض حریم خصوصی شهروندان محسوب می شود.

گزارش هایی که اخیرا درباره جاسوسی آمریکا علیه متحدان خود در اروپا منتشر شده باعث شگفتی و شوکه شدن همگان شده است. اما باید دانست این فقط بخش کوچکی از جاسوسی آمریکا در سراسر محسوب می شود. چین امیدوار است گزارشگر ویژه حقوق بشر به مسائل نقض حقوق بشر از جانب این کشورها توسط سرقت، شنود و نظارت سایبری توجه کند. 

ائتلاف پنج چشم اولین بار در زمان جنگ جهانی دوم و با هدف مقابله با نفوذ اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شد اگرچه امروزه این ائتلاف، میلیاردها تماس شخصی مردم جهان را رصد می‌کند.

«پل کوچرین»، خبرنگار مستقل سال گذشته در مقاله‌ای در «میدل ایست آی» نوشت: ائتلاف اطلاعاتی پنج چشم چندین دهه از طریق کابل‌های فیبر نوری استراتژیک دریای سرخ از منطقه خاورمیانه جاسوسی کرده‌اند.  

طبق گزارش کوچرین دو سازمان شامل آژانس امنیت ملی آمریکا و مقر ارتباطات دولتی انگلیس در این زمینه بازیگران اصلی بوده و از طریق  تاسیسات شناخته شده و ناشناس در منطقه برای جمع آوری داده‌ها استفاده کرده‌اند.

به گفته این خبرنگار، حجم عظیمی داده شامل تماس‌های تلفنی، محتوای ایمیلها، تاریخچه سر زدن به سایت های اینترنتی و فراداده به همراه اطلاعات نظامی، مالی و دولتی در طی این برنامه مورد رهگیری قرار گرفته‌اند.