اخبار

قدرت نمایی ارتش روسیه در مقابل مانور امپریالیستی ناتو

روابط عمومی ناوگان دریای سیاه روسیه روز شنبه اعلام کرد که هواپیماهای واحدهای دریایی این ناوگان با مشارکت هواپیماهای حوزه نظامی جنوب روسیه، بر فراز دریای سیاه پروازهای آزمایشی و جنگی انجام دادند.

در ابتدای این رزمایش هوایی، هواپیمای آبی خاکی بی-۱۲ ناوگان دریای سیاه روسیه، پرواز تجسسی کرده و اهداف دشمن فرضی را در پهنه آبی دریای سیاه شناسایی کرد. سپس بیش از ۱۰ هواپیمای جنگی شامل جنگنده های چندمنظوره سوخو-۳۰اس. ام و شکاری بمب افکن های سوخو-۲۴ ام و جنگنده های سوخو-۳۴ و سوخو-۲۷ به اهداف دشمن فرضی حمله کرده و این اهداف را بمباران کردند.

در جریان این پروازها، انواع تاکتیک های آسان و دشوار و پرواز در ارتفاعات متفاوت و نیز حمله به ناوهای دشمن فرضی تمرین شد.

رزمایش سی بریز-۲۰۲۱ روز دوشنبه با هدف حمایت ناتو از اوکراین در برابر روسیه آغاز شده است و در آن ۵ هزار نیروی نظامی از ۳۲ کشور، ۴۰ فروند هواپیما و بالگرد و ۱۸ گروه نظامی ویژه و یگان های غواص شرکت دارند.

براساس اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، در این رزماش نیروهای ۱۷ کشور عضو ناتو و کشورهای شریک این سازمان شرکت دارند و در جریان آن اقدامات جنگی در دریا، خشکی و هوا ازجمله هلی برد نیروهای هوابرد و نیز پدافند هوایی تمرین می شود.

آمریکا رزمناو «یواس اس» مجهز به موشک های بالدار تام هاوک را برای شرکت در رزمایش ناتو به دریای سیاه اعزام کرده است.

رزمایش ناتو در دریای سیاه برای حمایت از اوکراین از سال ۱۹۹۷ میلادی برگزار می شود.

گفته شده است برگزاری این رزمایش با این حجم از نیرو توسط ناتو در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

روابط روسیه و ناتو از سال ۲۰۱۴ با روی کار آمدن دولت غرب گرا در اوکراین که قیام روس تبارها در شرق این کشور و الحاق کریمه به روسیه را به دنبال داشت تیره شده و دو طرف هر سال چند رزمایش برای قدرت نمایی در برابر یکدیگر برگزار می کنند.