پرش به محتوا

تلویزیون اسرائیل: نفوذی های عرب سازمان امنیت داخلی اسرائیل تمامی درگیری ها در مناطق فلسطینی نشین را به وجود آورده‌اند.


به گزارش روسیه امروز، در حالی که اسرائیل در کرانه باختری رود اردن هفته هاست که شاهد درگیری های بین اعراب فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیلی است، شبکه تلویزیونی کانال ۱۳ اسرائیل گزارش داد که بیشتر خشونت ها و آغاز درگیری‌ها در این منطقه توسط جاسوسان و مخبران سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل شین بت سازماندهی شده است.


سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل شین بت سال‌هاست که از فلسطینی هایی که دارای سوابق جنحه‌ای در اسرائیل می‌باشند سو استفاده کرده و از آنها برای جاسوسی و یا مهندسی عملیات در درگیری ها و تظاهرات فلسطینی ها استفاده می کند، البته طبعا سازمان اطلاعات اسرائیل مانند هر ارگان امنیتی این گزارش ها را رد می کند.
بر اساس گزارش کانال ۱۳ اسرائیل منابعی به این شبکه رسانه‌ای اطلاع دادند که نفوذی های فلسطینی وابسته به سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل تقریباً تمامی درگیری های خشونت آمیز در مناطق فلسطینی نشین را به وجود آوردند.
بر اساس گزارش این شبکه تلویزیونی اسرائیل یک افسر عالی رتبه پلیس اسرائیل در یک جلسه مهم داخلی در مقر پلیس این کشور از وضعیت نفوذی عوامل فلسطینی وابسته به سازمان اطلاعات امنیت داخلی اسرائیل شکایت کرده و ابراز کرده است که سرویس امنیتی توانایی کنترل این افراد و خشونت ها را نداشته و مقصر اصلی در این درگیری ها بین اعراب و یهودیان می باشد بیشترین درگیری ها در شهرهای فلسطین نشین داخل اسرائیل صورت گرفته است و باعث ایجاد ناامنی گسترده در این کشور شده است.
این افسر عالی رتبه پلیس در در صحبت هایش به این نکته اشاره کرده است که «بیشتر جنایتکارانی که در حال حاضر در مناطق عرب نشین فعالیت میکنند جاسوسان و خبررسانان سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل شین بت هستند و با توجه به این وضعیت پلیس با این پدیده روبروست که در مقابل این افراد چه سیاستی را به عهده بگیرد در حالی که ما حق نداریم که از اعمال خلاف قانون این افراد چشم‌پوشی کنیم»

شین بت ادعاهای موجود در گزارش را انکار کرد. سرویس مخفی در اظهار نظری برای کانال ۱۳ اظهار داشت که این ادعاها هیچ پایه و اساسی ندارد. این آژانس امنیتی ادامه داد که عملیات اخیر خود «منجر به دستگیری صدها مظنون» شده است که تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

این ادعاها در پی تنش های مداوم بین یهودیان و اعراب در خود اسرائیل و بین ارتش اسرائیل و فلسطینیان در کرانه باختری و غزه صورت می گیرد.
فلسطینی ها در اوایل ماه مه پیش از تصمیم دیوان عالی کشور مبنی بر اخراج شش خانواده فلسطینی از خانه های خود ، اعتراضات خودجوش را در شیخ جراح ، بیت المقدس شرقی آغاز کردند. این اعتراضات باعث شد که پلیس اسرائیل منطقه اطراف مسجد الاقصی – یکی از مقدس ترین مکانهای اسلام را اشغال کند. حماس مهلتی را برای تخلیه منطقه اطراف مسجد به اسرائیل تعیین کرد و پس از آن این گروه شروع به شلیک صدها موشک به سمت اسرائیل کرد. تل آویو با حملات هوایی و موشکی در نوار غزه پاسخ داد. در درگیری ۱۱ روزه نزدیک به ۳۰۰ فلسطینی در نوار غزه ، کرانه باختری و اسرائیل و همچنین ۱۲ غیرنظامی اسرائیلی و یک سرباز کشته شدند.
درگیری ها علیرغم برکناری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل ادامه یافت جانشین وی نفتالی بنت حملات هوایی خود را علیه نوار غزه ادامه داد و به آنها برای این کار پرواز بالون های آتش زا به مناطق یهودی نشین بود

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: