پرش به محتوا

بلاروس از کشف یک نقشه بزرگ ترور با سازماندهی عناصر غربی خبر داد- نقش آلمان؟

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یک نقشه بزرگ ترور را که از سوی عوامل غربی سازماندهی شده بود، کشف و خنثی کرد.به گزارش اسپوتنیک، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز جمعه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در یک عملیات ضدجاسوسی و ضدتروریستی گسترده یک طرح ترور در مقیاس بزرگ را که با سازمان دهندگانی در غرب مرتبط بوده است، کشف و خنثی کرده‌اند.

رئیس جمهور بلاروس قول داد که از «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مورد این اقدام‌های تحریک آمیز پرسش خواهد کرد.

لوکاشنکو در یک مراسم اهدای جوایز در مینسک گفت: «امروز پس از انجام فعالیت‌های ضدجاسوسی، ما نه از هایکو ماس وزیر خارجه آلمان بلکه از خود شخص صدراعظم این کشور (آنگلا مرکل) و سایر مقامات بلندپایه آلمان سوال‌هایی خواهیم پرسید».

لوکاشنکو در ادامه افزود که نیروهای امنیتی بلاروس شبکه‌ای از سلول‌های مخفی تروریستی که خود را «یگان‌های دفاع شخصی» نامیده و گفته می‌شود هدف آنها سرنگونی خشونت بار دولت (بلاروس) در زمانی نامشخص بوده است، کشف کرده‌اند.

رئیس جمهور بلاروس همچنین مدعی شد که کشورهای لیتوانی، لهستان، ایالات متحده، اوکراین و آلمان در این طرح ترور با یک «نیروی ذخیره رزمی» مشتمل بر ۲،۵۰۰ نفر که گفته می‌شود در کانال تلگرامی موسوم به «یگان‌های دفاع شخصی بلاروس» شرکت کرده‌اند، دست دارند.


به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لوکاشنکو در جمع خبرنگاران گفت که این گروه تروریستی «آتریادوف ساماآبارونی» (گروه مدافع خود) نام داشت و از حمایت آمریکا، آلمان، لهستان، لیتوانی و اوکراین برخوردار بود.

وی افزود: گروه «آتریادوف ساماآبارونی» دارای کانال تلگرام بود که حدود ۲۵۰۰ نفر عضو داشت و در واقع از آن برای اهداف ضددولتی در بلاروس استفاده می کرد.

رئیس جمهوری بلاروس از خنثی شدن یک عمل تروریستی این گروه در بلاروس برای نابودی یک مرکز ارتباطات نیروی دریایی روسیه در شهر ویلیکا خبر داد.

وی همچنین گفت که اعضای گروه تروریستی «آتریادوف ساماآبارونی» تلاش کردند تا یک کارخانه تولید محصولات و فرآورده های چوب را در بلاروس نابود کنند که این تلاش ناموفق بود.

لوکاشنکو خاطرنشان کرد که مدیر کانال تلگرام «آتریادوف ساماآبارونی» یک تبعه آلمانی به نام «د هوفمن» است که قبلا تابعیت روسیه و اوکراین داشته است.

رئیس جمهوری بلاروس به یک حمله تروریستی این گروه اشاره و بدون ذکر جزییات آن گفت که با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی درباره این حادثه گفت و گو کرده است.

به گفته وی همه اعضای گروه تروریستی در بلاروس دستگیر شده اند و بازجویی از آنها جریان دارد.

روابط بلاروس و غرب به رهبری آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در تابستان سال گذشته که لوکاشنکو با اختلاف زیاد در برابر سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد غرب گرای انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید به شدت پرتنش شده است.

فرود اجباری یک هواپیمای رایان ایر در بلاروس و دستگیری دو تن از مخالفان دولت لوکاشنکو نیز روابط بلاروس با کشورهای غربی را به شدت متشنج کرد.

اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا پس از به زمین نشاندن یک هواپیمای مسافربری رایان ایر توسط بلاروس در اواخر ماه مه در مینسک و دستگیری دو نفر ازجمله رومن پروتاسویچ یکی از مخالفان دولت این کشور، تحریم هایی را علیه این کشور شرق اروپا اعمال کردند.

وزارت خزانه داری آمریکا به تازگی در بیانیه ای اعلام کرد دارایی‌های احتمالی ۱۶ شخص و پنج نهاد بلاروس را مسدود کرده و از دسترسی این اشخاص و نهادها به نظام مالی آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز ورود ۴۶ مقام بلاروس را به آمریکا ممنوع کرده است که در مجموع ۱۵۵ نفر از مقامات بلاروس با محدودیت روادید آمریکا روبرو هستند.


الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس، روز جمعه دستور داد مرز میان بلاروس و اوکراین به دلایل امنیتی به طور کامل بسته شود. رییس جمهور بلاروس در جریان مراسمی به مناسبت سالگرد استقلال کشورش، ادعا کرد گروه‌های شورشی برای کودتا تلاش می‌کنند. الکساندر لوکاشنکو که از زمان انتخاب مجددش به سمت ریاست جمهوری، از جانب غرب تحت فشار شدید است، اضافه کرد:”مقادیر زیادی اسلحه از اوکراین وارد بلاروس شده است. به همین دلیل به نیرو‌های امنیتی در مرز دستور داده شد مرز با اوکراین به طور کامل بسته شود“.

به دنبال فرو نشاندن اجباری یک هواپیمای شرکت رایان ایر در ماه مه در مینسک، اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه بلاروس وضع کرد. هواپیمای مذکور حامل یکی از مخالفان دولت بلاروس بود که پس از فرود اجباری هواپیمای حامل وی، دستگیر شد. پرواز شماره FR۴۹۷۸ شرکت هواپیمایی رایان ایر با ۱۷۱ مسافر از فرودگاه آتن به سمت فرودگاه ویلنیوس در پرواز بود که کنترل ترافیک هوایی بلاروس به آن‌ها هشدار داد ظاهراً بمبی در هواپیما جاسازی شده است. در همین حال از یک خلبان جنگنده MiG-۲۹ متعلق به زمان اتحاد شوروی خواسته شد تا این هواپیمای مسافربری را رهگیری کند و در ادامه از خلبان خواسته شد که در فرودگاه مینسک فرود اضطراری داشته باشد. پس از فرود هواپیما در مینسک، افسران امنیت داخلی بلاروس وارد هواپیما شده و رومن پروتاسویچ، منتقد سرسخت الکساندر لوکاشنکو که بار‌ها توسط وی «عروسک پوتین» نامیده شده بود را دستگیر کردند.

لوکاشنکو چندی قبل نیز هشدار داد، دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه و بلاروس، مراکز سرویس اطلاعاتی آمریکا را در «کی‌یف» پایتخت اوکراین و همچنین لهستان نزدیک ورشو کشف کرده‌اند. به گفته او کشور‌های همسایه بلاروس شامل لهستان، اوکراین و لیتوانی ناآرامی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه آگوست در این کشور را سازماندهی کردند. او همچنین بار‌ها در خصوص تحرکات خودرو‌های زرهی آمریکایی و نیرو‌های ناتو در اطراف مرز‌های این کشور هشدار داده است. وی از وزارت کشور بلاروس درخواست کرده اقدام متناسب در برابر این تحرکات را در نظر داشته باشد. رئیس جمهور بلاروس ضمن متهم کردن ناتو به صف‌آرایی در اطراف مرز‌های این کشور، تهدید کرده در صورت لزوم از ارتش روسیه کمک خواهد گرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: