پرش به محتوا

کوبا در سازمان ملل، لیست سیاه یکجانبه آمریکا را محکوم کرد

سفیر کوبا در سازمان ملل، اقدامات یکجانبه برخی دولتها مانند آمریکا در تهیه لیست سیاه کشورهای به اصطلاح حامی تروریسم با هدف اعمال فشار سیاسی بر ملت‌ها، را محکوم کرد.به گزارش خبرگزاری کوبا، «پدرو لوئیس پدروسو» سفیر کوبا با شرکت در دومین کنفرانس سران نهادهای ضدتروریسم سازمان ملل متحد، بار دیگر درج نام کوبا را در لیست یکجانبه دولت آمریکا درباره کشورهایی که گفته می شود حامی تروریسم هستند، محکوم کرد.

نماینده کوبا در سازمان ملل، تصریح کرد که چنین اقداماتی موجب تضعیف اقتدار مرکزی مجمع عمومی سازمان ملل در مسیر مقابله کشورهای عضو با تروریسم شده و مانع از همکاری های بین المللی در این زمینه می شود.

پدروسو با بیان اینکه تعیین کشورهای حامی تروریسم در لیستی ابداعی از سوی واشنگتن، اتهام زنی و اقدامی ریاکارانه و فرصت طلبانه است، یادآور شد که چگونه کشورش قربانی اقدامات تروریستی آمریکا شده است؛ اقداماتی که به بهای جان ۳ هزار و ۴۷۸ نفر و معلولیت دوهزار و ۹۹ شهروند کوبایی تمام شد.

به گفته سفیر کوبا در سازمان ملل، اینکه آمریکا حمله مسلحانه علیه سفارت کوبا در واشنگتن را در ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ انکار می کند، حاکی از اقدام عوام فریبانه واشنگتن است. آمریکا با این اقدامات در واقع کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی شامل نمایندگان دیپلماسی را نقض می کنند.

نماینده دائم کوبا در سازمان ملل همچنین درباره سوء استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتکاب، تحریک، استخدام و تامین مالی اقدامات تروریستی ابراز نگرانی کرد و آن را نقض منشور سازمان ملل و حقوق بین الملل خواند.

در همین راستا پدروسو تاکید کرد: تروریسم نمی تواند با هیچ مذهب، ملت، تمدن و قومیتی مرتبط باشد و مقابله با آن نیز باید موضوعی فراگیر با اقدامات مستقیم شامل پیشگیری از عوامل اصلی تروریسم، به منظور ریشه کردن آن باشد.

در همین حال کوبا ضمن تاکید بر حمایت مجدد از سازوکار سازمان ملل در مبارزه علیه تروریسم، تصریح کرد که با آفت تروریسم در همه مظاهر آن و دولت ها مرتبط با آن مقابله خواهد کرد.

به گفته سفیر کوبا هاوانا عملکردی مثال زدنی در زمینه مبارزه با تروریسم از خود نشان داده و یکی از ۱۹ عضو این کنوانسیون بین المللی است. بنابراین درج نام این کشور در فهرست ابداعی حامیان تروریسم واشنگتن پذیرفته شده نیست.

با این وجود، اقدام یکجانبه آمریکا در قرار دادن نام کوبا در لیست سیاه خود، دستاویزی برای اعمال تحریم های همه جانبه ای شده که حتی از دسترسی این جزیره آمریکای جنوبی به ساده ترین امکانات فناوری بین المللی مانند شبکه ترجمه همزمان محروم کرده است.
این کنفرانس که از روز دوشنبه آغاز شد با شعار «مقابله و جلوگیری از تروریسم در عصر فن آوری های تحول آفرین: مقابله با چالش های دهه جدید» تا روز چهارشنبه ادامه داشته است. دور نخست این کنفرانس با شعار «تقویت همکاری بین‌المللی برای مقابله با خطر تروریسم» در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸ (هفتم و هشتم تیر ۹۸) در نیویورک برگزار شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: