پرش به محتوا

۷۰۰ هزار نفر در اروپا شب ها در خیابان می خوابند!

۷۰۰ هزار نفر در اروپا

شب ها در خیابان می خوابند!


یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آینده ماشمار بی خانمان ها در کشورهای اروپائی، بدلیل حمایت های دولتی (خدمات سوسیال) کمتر از بی خانمان ها در امریکاست، اما این شمار در سالهای اخیر و بویژه در دوران کرونا رو به افزایش گذاشته است. همچنان که در امریکا روز به افزایش گذاشته است. شاید در امریکا بی خانمانی در رسانه ها بازتاب گسترده نداشته باشد اما در اروپا نمی تواند چنین باشد. و به همین دلیل اتحادیه اروپا خود را مجبور دیده در مورد افزایش بی خانمانی در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه دستکم اظهار نظر کند: طبق اعلامیه روز دوشنبه سازمان » امور مربوط به اشتغال و حقوق اجتماعی» تا سال 2030 هیچ کس در اتحادیه اروپا نباید بدلیل نداشتن سر پناه به زندگی در کنار خیابان مجبور باشد. نیکلاس اشمیت، کمیسر اتحادیه اروپا برای «امور مربوط به اشتغال و حقوق اجتماعی» ، در لیسبون گفت: «مضحک» است که در ثروتمندترین قاره جهان «صدها هزار نفر جایی برای زندگی نداشته باشند» ، 27 کشور عضو اتحادیه اروپا طی بیانیه ای خود را متعهد به انجام اقداماتی مشخص برای دستیابی به این هدف کردند.

طبق اطلاعات کمیسیون اتحادیه اروپا ، در حال حاضر حدود 700000 نفر در کشورهای اتحادیه اروپا هر شب در خیابان می خوابند. این رقم 70 درصد بیشتر از ده سال پیش است. طبق برآورد انجمن فدرال کمک به بی خانمان ها ، در سال 2018 حدود 41000 نفر در آلمان اقامتگاه نداشته اند. در این مورد هیچ آمار رسمی وجود ندارد. قرار است از سال 2022 به بعد ، هر دو سال یک بار در باره » بی خانمانی» گزارشی رسمی منتشر گردد. .


پلیس فرانسه مرکز پاریس را از مهاجران پاکسازی کرد
پلیس فرانسه مرکز شهر پاریس را از صدها مهاجری که در اعتراض به نداشتن محل سکونت در مقابل ساختمان شهرداری پاریس چادر زده بودند، خالی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیچ کس در عملیات پلیس آسیب ندید، اما «یان مانزی» از بنیانگذاران گروه «یوتوپیا ۵۶» که سازماندهی این اعتراض را برعهده داشت، گفت در صورتی که راه حلی برای این مشکل پیدا نشود، اعتراض ها از سرگرفته می شود.

وی افزود: همه افرادی که از این مکان اخراج شدند، با ما در تماس هستند و اگر به خیابان بازگردانده شوند، اقدامات مان را دوباره آغاز می کنیم.

اول سپتامبر سال گذشته نیز عملیات مشابه دستگیری و آزار مهاجران از مقابل ساختمان شهرداری پاریس انجام شد.

حدود ۲۰۰ چادر عمدتا به رنگ قرمز در مقابل ساختمان شهرداری پاریس برپا شد و حدود ۳۰۰ نفر از جمله کودکان از کشورهای آفریقایی در آن پناه گرفتند.

«سیزه محمد» یکی از پناهجویان مستقر در این چادرها گفت: من در خیابان زندگی می کنم و خانه ای ندارم. اولویت من داشتن خانه و رفتن به مدرسه است.

بسیاری از پناهجویان از زمان بسته شدن اردوگاه بزرگ مهاجران در بندر کاله در سال ۲۰۱۶ روانه پاریس شده اند.

این مهاجران از فقر و جنگ در کشورهای شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیا به فرانسه گریخته اند.

پیش از این، هزاران نفر از پاریس به بندر کاله سفر کردند و کوشیدند با جا دادن خود در کامیون ها، خود را به انگلیس برسانند. شمار اندکی نیز این مسیر را از راه آبی پیمودند.

عملیات اخراج و آزار پناهجویان در فرانسه پس از آن آغاز شد که دولت با تصویب یک قانون امنیتی اصلاح شده، انتشار عکس یا ویدئو از چهره افسران پلیس حین انجام وظیفه در اماکن عمومی را محدود کرد.

رسانه ها گزارش دادند که این قانون به پلیس چراغ سبز می دهد تا مانع فعالیت خبرنگاران شود و امکان ثبت موارد بدرفتاری نیروهای امنیتی با پناهجویان را محدود می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: