پرش به محتوا

ادعای جلاد کلمبیا: به بالگردم شلیک شد


رئیس‌جمهور کلمبیا ادعا کرد بالگرد حامل او و مقام‌های ارشد این کشور نزدیک مرز با ونزوئلا، هدف چند گلوله قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری های غربی از جمله خبرگزاری رویترز، «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور کلمبیا با انتشار یک ویدئو ادعا کرد که دیروز جمعه بالگرد حامل او و برخی دیگر از مقام‌های ارشد این کشور در نزدیک مرز با ونزوئلا، هدف گلوله قرار گرفت.

رئیس‌جمهور کلمبیا اعلام کرد که بالگرد حامل او، وزرای دفاع و کشور و فرماندار «نورته دو سانتاندر» در حال عزیمت از منطقه مرزی «کاتاتومبو» به سمت شهر «کوکوتا» بود که هدف چند گلوله افراد مسلح قرار گرفت.

دوکه گفت: «آنچه مشخص است این است که این یک حمله بزدلانه است، حمله ای که سوراخ‌های ناشی از گلوله در بالگرد ریاست جمهوری قابل مشاهده است».

سخنگوی ریاست جمهوری کلمبیا اعلام کرد که در نتیجه تیراندازی به بالگرد، هیچ فردی زخمی نشد اما رئیس‌جمهور دستورات لازم را برای تعیین عاملان این حمله صادر کرده است.

طبق گزارش رویترز، کاتاتومبو که در مرز کلمبیا با ونزوئلا واقع است، سابقه ناامنی‌های گسترده را دارد و این منطقه برای مدت‌های طولانی محلی برای درگیری‌ها میان گروه‌های شورشی و دولتی بوده است.

لازم به یادآوری است که رئیس جمهور کلمبیا معروف به جلاد کلمبیا از ماه ها پیش کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده و به علت تصویب رفرم های نئولیبرالی و تغییرات مالیاتی که هدف اصلی آن اقشار و طبقات کم درآمد به ویژه دهقانان و کارگران می باشد کشور را به آشوب کشانده است.

به علت اعتراضات گسترده نیروهای چپگرا و طبقات زحمتکش در بسیاری از نقاط کلمبیا به ویژه شهرهای بزرگ دولت راستگرا و نئولیبرال کلمبیا مجبور شد که این قانون ضد انسانی را لغو کند اما اعتراضات در کلمبیا با شدت بیشتر ادامه یافت چرا که تصویب این قانون نئولیبرالی تنها جرقه ای بود که بر آتش نارضایتی‌ها فقر و نابرابری اجتماعی گسترده در این کشور زد.

دولتهای کلمبیا به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد امپریالیسم آمریکا در حیاط خلوت آن یعنی آمریکای لاتین عمل می‌کند و عملاً نیروهای نظامی خود را در اختیار اهداف امپریالیستی و بلندپروازانه و جنگ افروزانه امپریالیسم آمریکا قرار می‌دهند. بر اساس همین سیاست دولت کلمبیا بارها دولت مردمی و مبارز بولیواری در ونزوئلا را تهدید به حمله نظامی و ایجاد درگیری در مناطق مرزی این کشور کرده است.

دولت کلمبیا خود دارای مشکلات عمده اقتصادی است که ناشی از وابستگی و اجرای سیاست‌های نئولیبرالی آمریکا می باشد و نتیجتا از ایجاد درگیری در مرز های ونزوئلا استقبال می کند چرا که می تواند افکار عمومی مردم این کشور را نسبت به وضعیت ناگوار اقتصادی و عدالت اجتماعی در کلمبیا را به مسائل دیگری معطوف کند.

جنگ داخلی در کلمبیا با شبه‌نظامیان مختلف با عقاید و ایدئولوژی مختلف نیز همچنان ادامه دارد علی‌رغم آنکه نیروی اصلی مخالف حکومت کلمبیا فارک عملاً با این جریان به توافق با دولت کلمبیا به توافق رسیده است اما گروههای انشعابی از فارک همچنان مقابله و مبارزه با دولت کلمبیا ادامه می‌دهند. برخی از این جریانات که دارای گرایشات غیر سوسیالیستی نیز می‌باشد در مرز ونزوئلا مستقر شده و از آنجا با نیروهای ارتش کلمبیا یا درگیر میشود.

بنابراین همانطور که امکان دارد نیروهای شبه نظامی مخالف دولت کلمبیا هنگام عبور بالگرد رئیس‌جمهور به آن شلیک کرده باشند این امکان نیز وجود دارد که رئیس جمهور کلمبیا با صحنه سازی سعی داشته باشد به یک درگیری در جدید در مرزهای ونزوئلا در سده و یا افکار عمومی را به مسائل دیگری به جز مشکلات داخلی معطوف کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: