پرش به محتوا

نظر بایدن درباره تحریمهای ترامپ علیه ایران

یک پایگاه خبری به نقل از منابع مطلع گزارش داده آمریکا حاضر نیست تمامی تحریم‌های اعمال‌شده توسط «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا علیه ایران را برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام رفع کند.


پایگاه خبری-تحلیلی «پولیتیکو» نوشته مقام‌های آمریکایی به ایران اطلاع داده‌اند که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا تمامی تحریم‌های اعمال‌شده توسط «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا علیه ایران را رفع نخواهد کرد، زیرا بسیاری از این تحریم‌ها مبنای قانونی دارند.
این پایگاه خبری نوشته با این حال، مقام‌های آمریکایی این را هم گفته‌اند که برخی از تحریم‌های دوران ترامپ با هدف سخت‌تر کردن بازگشت به توافق هسته‌ای در دولت‌های بعدی طراحی شده‌اند و هدف آنها تنبیه رفتارهای ایران نبوده است. این تحریم‌ها می‌توانند رفع شوند.
یک مقام آمریکایی گفته ایرانی‌ها خواستار این هستند که تمامی تحریم‌های دوران ترامپ رفع شوند. او گفت: «ایرانی‌ها، روی یک مورد مشخص تأکید ندارند؛ می‌گویند تمامی [تحریم‌های دوران ترامپ] باید رفع شوند.»
دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.
این مقام که پولیتیکو اشاره‌ای به نام او نکرده گفت: «همه چیز بر اساس این اصل که «تا بر سر همه چیز توافق نشود بر سر هیچ‌چیز توافق نشده»، پیش می‌رود. اختلافاتی که باقی مانده‌اند کمترند، اما مسائلی که حلشان از همه دشوارترند باقی‌مانده‌اند.»
ساعاتی قبل‌تر شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود آمریکا از اصرار بر عدم انجام تعهداتش برای بازگشت به برجام دست برنمی‌دارد.
منابع نزدیک به مذاکرات در وین به پرس تی وی گفتند: «ایالات متحده آمریکا کماکان از انجام تعهدات خود برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها خودداری کرده است.»
بر اساس اطلاعاتی که این منابع در اختیار پرس تی وی گذاشته‌اند واشنگتن باید تمامی تحریم‌های ایران را اعم از قانون کنگره و دستورات اجرایی و مقررات اوفک و خزانه داری و دادگستری و .. را لغو کند که تاکنون حاضر به انجام این کار نشده است.
نمونه این تحریم‌ها دستورات اجرایی ۱۲۹۵۹ و ۱۳۵۹۹ و ۱۳۸۷۶ و ۱۳۹۴۹ رئیس جمهور آمریکا و قوانین کاتسا، ISA و ویزا و قانون میهن پرستی پاتریوت بخش ۳۱۱ و U Turn دلار است که هنوز هیچکدام از آنها لغو نشده است.
بنابر اطلاعات منابع نزدیک به مذاکرات وین، دولت آمریکا هنوز حاضر به لغو تحریم تسلیحاتی و لغو دستور اجرایی ترامپ در این زمینه نشده است.
همچنین آمریکا تاکنون لغو کامل تحریم های نفتی، بانکی، حمل و نقل و … را به گونه‌ای که نیاز به تمدید های دوره‌ای نداشته باشد، نپذیرفته است.

۱ دیدگاه »

 1. امیدواری به لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران یا هر کشور دیگر، چیزی بیش از یک امید واهی و توهم نیست. برای این که:
  ۱- تحریم یکی از ابزارهای بسیار مهم امپریالیسم برای تخریب کشورها و نسل‌کشی ملت‌ها به شمار می‌رود.
  ۲- ابزار تحریم بواسطه قوانین غیر قانونی مانند سلطه دلار بر اقتصاد جهان، سهم بیش از ۱۵٪ آمریکا در موسسات مالی- پولی جهانی از قبیل بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و غیره ایجاد شده است.
  بنابراین، از دست دادن هر گونه ابزار، بویژه، ابزار تحریم که بسیار موًثرتر و کارآمدتر از بمب اتم است، بمنزله به صدا درآمدن ناقوس مرگ آمریکا می‌باشد.
  هر کس گمان کند که خونخوارترین امپراطوری تاریخ به پای خود به سوی گور خواهد رفت، اگر متوهم نباشد، سخت در اشتباه است.

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: