پرش به محتوا

واکسن کرونای چین بسیاری از کشورهای آسیایی را از وضعیت اضطرار نجات داده است

اخیرا تعدادی از رسانه های خارجی مقالاتی را منتشر و تاکید کرده اند که با توجه به ورود میلیون ها دوز واکسن ضد کرونای تولیدی چین به کشورهای آسیایی، واکسن چین در حال حل نیاز مبرم و شدید کشورهای در حال توسعه در آسیا به واکسن کروناست.


روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» مقاله ای را منتشر کرد و نوشت در شرایطی که دولت های غربی روی واکسیناسیون جمعیت کشوری خودشان متمرکز بودند و طرح «کووکس» تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی نیز قابلیت تامین اهداف تعریف شده خود را نداشت، چین اقدام به تامین میلیون ها دوز واکسن کرونا کرد به طوری که واکسن های چین به تمام بخش های آسیا انتقال داده شده اند.

واکسن کرونای چین بسیاری از کشورهای آسیایی را از وضعیت اضطرار نجات داده است_fororder_微信图片_20210617155346

بر اساس مقاله روزنامه وال استریت ژورنال، اخیرا یک میلیون دوز واکسن ضد کرونای تولیدی چین به «پنوم پن» پایتخت کامبوج وارد شده است و صفحه «هون سن» نخست وزیر کامبوج در رسانه اجتماعی تصویری از کانتینری پر از واکسن های ضد کرونای چین را به نمایش گذاشته است.

واکسن های ضد کرونای تولید چین در عین حال به پایتخت بسیاری از کشورهای جنوب شرقی و جنوب آسیا نیز تحویل داده شده اند؛ هفته گذشته بود که مانیل در فیلیپین، بانکوک در تایلند، کاتماندو در نپال و جاکارتا در اندونزی واکسن های ضد کرونای چین را دریافت کردند.

نشریه «هیل» چاپ کنگره آمریکا نیز به این رویکرد چینی ها توجه کرده است؛ این نشریه نوشته است که بسیاری از کشورها در حال حاضر سهم زیادی از واکسن های چینی را در اختیار دارند.

هیل نوشت که حدود نیمی از دوزهای واکسن کرونا در فیلیپین از چین می آید و کامبوج نیز عمدتا از واکسن های ضد کرونای ساخت چین استفاده می کند؛ از طرف دیگر، 89 درصد از 95 میلیون دوز واکسن ضد کرونای دریافت شده در اندونزی نیز مربوط به واکسن «سینوواک» چین است.

در ادامه مقاله منتشر شده در هیل آمده که نپال 1.8 میلیون دوز واکسن ضد کرونای تولید چین را دریافت کرده است؛ سریلانکا در حال خرید 14 میلیون دوز واکسن سینوفارم چین است و بنگلادش نیز ابراز امیدواری کرده است که بتواند 15 میلیون دوز واکسن ضد کرونا از چین خریداری کند.

پیش از این، دو واکسن ضد کرونای سینوفارم و سینوواک چین در فهرست استفاده اضطراری سازمان بهداشت جهانی وارد شده اند که این روند، ایمنی و کارآمدی این واکسن ها را به طور کامل ثابت می کند.

بر اساس آنچه خبرگزاری «رویترز» گزارش داده، «هشام الدین حسین» وزیر امور خارجه مالزی اخیرا اعلام کرده که چین با اهدای 500 هزار دوز واکسن سینوواک به این کشور موافقت کرده است. این دیپلمات مالزیایی گفته است: «این توزیع به موقع پروسه واکسیناسیون را سرعت می بخشد و به پیشبرد ادامه دار برنامه ایمنی سازی مالزی کمک می کند.»

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نوشت که نیمه اول سال 2021 میلادی و بدنبال ترکیبی از کمک های اهدایی کوچک و قراردادهای فروش گسترده، سهم و نقش واکسن های ضد کرونای تولید چین در واکسیناسیون کشورهای در حال توسعه آسیایی مورد توجه قرار گرفته و پروسه واکسیناسیون در این کشورها تقویت شده است.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرده است که این کشور تمام تلاش خود را برای تامین کمک های واکسن خود به بیش از 80 کشور در حال توسعه جهان که نیاز مبرم به واکسن کرونا دارند و همچنین صادرات واکسن های ضد کرونای خود به بیش از 40 کشور دیگر دنیا عملی خواهد کرد.

چین تاکنون 350 میلیون دوز واکسن کرونا را برای شرکای بین المللی خود تامین کرده است.

نشریه «هیل» نوشته که واکسن چین به آغاز سریع واکسیناسیون در بسیاری از کشورها و اهدافی که این کشورها درصدد رسیدن به آن بودند، کمک کرده است.

CRIpersian.cri.cn

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: