پرش به محتوا

قرار بود مورالس به قتل برسد!

به گزارش راشیا تودی، وزیر سابق دولت بولیوی ، کارلوس رومرو در ویدئویی که در ۱۹ ژوئن در فیس بوک منتشر کرد ، جزئیات جدیدی درباره کودتا در نوامبر ۲۰۱۹ در این کشور آمریکای جنوبی را فاش کرد. این سیاستمدار ۵۴ ساله روز شنبه اعلام کرد که یک «طرح توطئه» به قتل رساند » رئیس جمهور وقت اوو مورالس وجود داشته است. بر این اساس این گزارش ، قرار بود یک افسر پلیس مورالس را بر اساس «دستور صریح» دستگیر کند تا وی را به قتل برساند.

رومرو تاکید کرد که پلیس بولیوی از چند روز قبل از کودتا در ۸ نوامبر در منطقه کوچابامبا از دستورات اپوزسیون پیروی نمی کرده است.
«پلیس بولیوی از اجرای دستورات وزرا و دولت قانونی بولیوی سرباز میزد این مسئله فقط در دوران کودتا و شورش اتفاق نیفتاد، بلکه خیلی قبل تر هم پلیس از اجرای دستورات دولت شانه خالی می‌کرد و اصلاً ضمانتی وجود نداشت که آنچه که دولت به نیروی امنیتی ابلاغ می کرد توسط آنها اجرا شود. این رفتار پلیس باعث بالا گرفتن درگیری ها در بسیاری از شهرها شد.»
وزیر پیشین همچنین رئیس پلیس سابق یوری کالدرون را به داشتن سیاست پنهانکاری وفریبکارانه متهم کرد، او تاکید کرده کالدرون مخفیانه به سیاست نافرمانی از دولت مورالس در پلیس و نیروهای امنیتی وفادار بود اما در عین حال سعی می کرد که خود را با «ایدئولوژی چپ» همداستان نشان دهد در واقعیت اما وی با کودتاچیان هماهنگی کامل داشت و خود او دست طور دستگیری مورالس رئیس جمهور قانونی بولیوی را صادر کرد.


وزیر سابق مورالس در ویدیو که در فیس‌بوک منتشر کرده است اعلام کرد که نیروهای امنیتی و پلیس به تصمیم خود دست به کودتا زدند و اگر آنها به این کار دست نمی‌زدند رئیس جمهور کودتاچی سابق ژانین آنز هرگز نمی توانست به قدرت برسد در واقع آنها بودند که پنجره رسیدن به قدرت را برای این کودتاچی باز کردند.
ژانین آنز هرگز قانونی به عنوان جانشین مورالس انتخاب نشد چرا که هرگز ریاست سنا را به عهده نداشت، در نتیجه این خانم هرگز نمی توانست جانشین قانونی مورالس باشد. به این ترتیب دولتی که بر اساس یک قانون اساسی به قدرت رسیده بود عملاً با یک کودتا با سو استفاده از قانون اساسی سرنگون شد و قانون اساسی توسط کودتاچیان زیر پا گذاشته شد.
افشاگری‌های رومرو پس از آن صورت گرفت که کارلوس مسا رهبر پیشین بولیوی حاضر نشد که در روز پنجشنبه در دادگاه برای رسیدگی به کودتا شهادت دهد. به گفته هوگو سیلز کارشناس علوم سیاسی سکوت رئیس جمهور سابق باعث شد که اقدامات ایشان در چند روز قبل از کودتا در پرتوی دیگری مورد بررسی قرار بگیرد. به گفته که رومرو ظاهراً مسا در هنگام کودتا از مردم بولیوی خواسته بود به خیابان ها ریخته و دست به خشونت بزنند وی سپس برای اینکه جانشینی برای مرالس پیدا شود با کودتاچیان ملاقات هم داشته است.

لوئیس ارس جمهور جدید بولیوی از حزب راه سوسیالیسم

رئیس جمهور قانونی و مردمی سابق بولیوی مورالس در انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ به پیروزی رسید اما تحت فشار آمریکا و ارتش و نیروهای پلیس مجبور به استعفا شد نیروهای راستگرا و طرفدار امپریالیسم آمریکا وی را متهم به تقلب در انتخابات کردند امری که بعداً ثابت شد کاملاً ساختگی و غیر واقعی بوده است.آنز به عنوان معاون دوم رئیس خود را به عنوان رئیس جمهور موقت منصوب کرد در حالی که به لحاظ قانون اساسی در شرایط فوق العاده تنها رئیس سنا و نه معاون دوم آن حق دارد خود را به عنوان ریاست جمهور موقت معرفی کند. مورالس پس از کودتا در مکزیک پناهندگی سیاسی گرفت. در انتخابات اخیر حزب مورالس توانست اکثریت آرا را به خود اختصاص دهد و لوئیس ارس در این انتخابات به عنوان ریاست جمهوری جدید بولیوی انتخاب شد این پیروزی باعث شد که رئیس جمهور سابق و مردمی بولیوی مورالس دوباره به بولیوی بازگردد.

۱ دیدگاه »

  1. درود بر ایوو مورالس ولوئیس آرس و مردم بولیوی.
    در همه ی کشور ها همیشه نیرو های امنیتی، پلیس و ارتش دست راستی هستند مگر اینکه این نیرو ها مردمی و از افراد سوسیالیست بعنوان نیروی ارتش پلیس و امنیتی باشد یعنی ارتش به اصلاح چپ خلقی باشد.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: