پرش به محتوا

همچنان در انتظار صلح – ویبکه دیل

همچنان در انتظار صلح
ایالات متحده همچنان به حمایت از ائتلاف جنگ علیه انصارالله در یمن ادامه می دهد. عمان واسطه هایی را به صنعا ارسال می‌کند.
ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه آزاد و اضافات از سیما صابردر آغاز ماه فوریه فقط چند روز از انتقال قدرت از دونالد ترامپ به جو بایدن گذشته بود که رئیس جمهور امریکا جز بایدن در اولین بیانیه سیاست خارجی خود اعلام کرد که دولت وی «تمامی پشتیبانی‌های دولت سابق ایالات متحده آمریکا از عربستان سعودی در جنگ یمن و از جمله ارسال اسلحه برای این استفاده این کشور در این جنگ را متوقف خواهد کرد.»
در عین حال اما یادآور شد، به عربستان و دیگر متحدان منطقه ای آمریکا اطمینان می‌دهد که از آنها در مقابل عملیات تروریستی دفاع و حمایت خواهد کرد از جمله در مقابل حملات هواپیماهای بدون سرنشین که توسط جنبش انصارالله یمن و یا حوثی‌ها برای مقابله با تجاوزات هوایی عربستان ارسال می‌شوند.
برخلاف وعده‌های جو بایدن دولت آمریکا تا امروز ارسال اسلحه و پشتیبانی نظامی از عربستان سعودی و امارات عربی در این جنگ تجاوزکارانه را متوقف نکرده و آنها را در این جنگ همچنان مورد حمایت خود قرار می‌دهد و هنوز به کنگره آمریکا (۴۱ نماینده) گزارشی مبنی بر اینکه منظور دولت جو بایدن از عملیات نظامی تهاجمی و عملیات نظامی تدافعی چیست ارائه نداده است.
با وجود گذشتن ۴ ماه از اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه به جنگ یمن پایان خواهد داد مقامات و مسئولین دولتی ارتش آمریکا اعتراف می‌کنند که هواپیماهای سعودی همچنان برای بمباران غیر نظامیان یمنی از پایگاه‌هایی نظامی این کشور بلند شده و عملیات خود را در ان کشور فقیر عربی انجام می‌دهند در عین حال دولت آمریکا بر خلاف وعده خود که قرار بود تحریم های دولت قبلی برعلیه یمن را لغو کند تا اجازه دهد کالاهای بشردوستانه و کمک های انسانی به این کشور برسد همچنان به این تحریم‌ها بی توجه به اعتراضات بین‌المللی ادامه داده، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد پی گیری این سیاست منجر به قحطی قریب الوقوع در این کشور و به خطر افتادن جان و سلامت ۴۰۰ هزار کودک یمنی شده است.
واشنگتن به طور مداوم از به رسمیت شناختن تغییر توازن قوا طی شش سال جنگ اخیر خودداری می‌کنند و سازمان ملل متحد نیز تمامی مذاکرات منوط به اجرای قطعنامه شورای امنیت از سال ۲۰۱۵ کرده است که در آن از انصارالله درخواست می شود تمامی مناطقی را که به تصرف درآورده است تحویل دولت مستعفی و متحد عربستان یمن بدهد.
بر اساس این قطعنامه تحریم تسلیحاتی به شکلی یکجانبه به ضرر انصارالله و به نفع ائتلاف عربستان و امارات با حمایت سازمان ملل به بهانه ادعای ممانعت از «قاچاق اسلحه ایرانی» به این کشور تصویب شد.
به این ترتیب محاصره غیرقانونی یمن امروز «قانونی» شده است و باید یادآوری کرد که این تصمیم‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل با اکثریت آرا تصویب شد و تنها روسیه به این قطعنامه رای ممتنع داد.(۱)

عربستان در این جنگ شکست خورده، خانواده سلطنتی سعودی ناتوان از ممانعت از پیشروی ارتش یمن و انصارالله شاهد سقوط شهر مأریب در یمن است، شهری که به منابع گاز و نفت خود معروف است، حملات منظم هواپیماهای بدون سرنشین و حملات موشکی ارتش یمن و انصارالله به داخل خاک عربستان سعودی ادامه دارد همزمان ائتلاف جنگی عربستان حملات هوایی خود را به «حوثی ها» و غیرنظامیان یمن بدون وقفه ادامه می دهد. خانواده سلطنتی آل سعود به دنبال یک راه حل برای عقب نشستن از این جنگ و حفظ آبروی خود می باشند.
دولت عابد منصور هادی که توسط بخش‌هایی از «جامعه به اصطلاح بین المللی» همچنان به رسمیت شناخته می‌شود پس از شش سال عدم! عملا مشروعیت خود را از دست داده است و خواستار آتش‌بس فوری است.
از سوی دیگر انصارالله لغو فوری محدودیت‌ها در فرودگاه صنعا و بندر الحدیده را شرط لازم یک آتش‌بس جامع می‌داند.
اکنون پادشاهی عمان که سالها در جنگ یمن به عنوان واسطه برای تماس و گفتگو عمل کرده است بار دیگر وارد صحنه شده و از آغاز ماه ژوئن هیئتی برای گفتگو به صنعا سفر کرده است. عمان تنها کشور در شورای همکاری خلیج فارس است که از همان ابتدا از دخالت در جنگ یمن امتناع ورزید و همچنین دارای روابط حسنه‌ای با ایران است عمان به عنوان یک کشور بیطرف در منطقه شناخته می‌شود.
از شواهد و قرائن چنین به نظر می‌رسد که نتایج اولیه‌ی نیز در این دیدار و گفتگو حاصل شده است: سخن از بازگشایی فرودگاه صنعا است که از سوی ائتلاف جنگی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ بسته شد، افتتاح بخشی از بندر مهم و سوق‌الجیشی الحدیده نیز مورد برسی قرار گرفته.
با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که برای یک صلح پایدار، نیازمند یک قطعنامه جدید از سوی سازمان ملل هستیم که قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل را لغو کرده جنگ و تجاوز ائتلاف عربستان و محاصره مردم یمن را محکوم و حقوق بخش عظیمی از جامعه یمن را که دولت هادی را به رسمیت نمی‌شناسند را نمایندگی کند.


پیش زمینه:
یک پایگاه نظامی مرموز در جزیره پریم (میون به عربی) ، در تنگه مهم استراتژیک باب المنداب ، که برای تجارت نفت و سایر کالاها بسیار مهم است ، در حال ساخت است. در ۱۱ آوریل ، تصاویر ماهواره ای از شرکت مشاهدات زمین پلانت لبز به آژانس خبری آمریکایی آسوشیتدپرس لو رفت که نشان می دهد دو وسیله نقلیه ساختمانی در حال ساخت باند تقریباً ۲ کیلومتری هستند. دو آشیانه ساخته شده نیز روی آسفالت به طور واضح قابل تشخیص اند.
تاکنون هیچ شرکت و یا کشور خود را به عنوان سازنده این فرودگاه معرفی نکرده است اما آسوشیتدپرس در ماه مهر گزارش داد که مقامات نظامی دولت سابق یمن یعنی عابد منصور هادی که توسط بخش‌های زیادی از جامعه بین المللی همچنان به عنوان دولت قانونی شناخته می شوند اما از حمایت مردمی و دموکراتیک برخوردار نیست برای مدت طولانی این جزیره را در اختیار امارات عربی متحده قرار داده و در چند هفته گذشته سلاح تجهیزات نظامی و نیرو به جزیره میون ارسال کرده است. بنا بر گزارش آسوشیتدپرس دولت امارات از دولت غیرقانونی یمن خواسته است که این جزیره را برای ۲۰ سال آینده در اختیار امارات عربی قرارداد یعنی آن را اجاره دهد.

از این جزیره می توان برای حملات هوایی علیه نیروهای حوثی و انصارالله استفاده کرد این جزیره تنها سه و نیم کیلومتر با مرز جنوبی یمن فاصله دارد.
امارات عربی متحده مدعی است که از سال ۲۰۱۹ از جنگ یمن خارج شده است شواهد و قرائن نشان می‌دهد که امارات متحده همچنان به حمایت از نیروهای طرفدار ائتلاف می پردازد، این نیروها توسط امارات متحده عربی به لحاظ نظامی، آموزش، ارسال سلاح های نظامی و پشتیبانی مالی می شوند.

ائتلاف نظامی عربستان و امارات گزارش آسوشیتدپرس در ۲۷ مه را «بی اساس» توصیف کرد. بر اساس بیانیه ائتلاف که در رسانه های دولتی عربستان سعودی پخش شد ، همه نیروها و تجهیزات مستقر در میون تحت فرماندهی آنها هستند. بر اساس این بیانیه آنها باید از آنجا «با شبه نظامیان حوثی مقابله کنند ، حمل و نقل ایمن انجام دهند و از نیروهای مسلح در ساحل غربی حمایت کنند.»

در ماه سپتامبر ، پورتال آمریکایی «جبهه جنوب»«در گزارشی در مورد برنامه های امارات برای ایجاد پایگاه های نظامی در جزایر یمن اطلاعاتی منتشر کرد. بنابراین گزارش هیئت مشترکی از اسرائیل و امارات جزیره سقطرا را مورد بررسی قرار داده است. از سال ۲۰۱۸ صدها سرباز اماراتی در آنجا مستقر شده اند. ابوظبی این جزیره را به مدت ۹۹ سال از «رئیس جمهور» فراری هادی اجاره کرده است.پی نوشت:

(۱-) شورای امنیت سازمان ملل در پایگاه اینترنتی خود محتوای قطعنامه مصوب روز سه‌شنبه را منتشر کرد که در آن از «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری و همچنین اقدامات عربستان سعودی حمایت شده است.

در  قطعنامه شماره 2216 مصوب 14 آوریل 2015 آمده است:

–    شورای امنیت حمایت خود از تلاش‌های شورای همکاری خلیج فارس در کمک به دوره گذار سیاسی در یمن را بار دیگر تاکید و از تعامل آن در این موضوع ستایش می‌کند.
–    بر مشروعیت عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن تاکید مجدد می‌کنیم و بر درخواست خود را از همه طرفها و کشورهای عضو (سازمان ملل) برای ممانعت از اتخاذ هرگونه اقدامی که سسب تضعیف وحدت،‌ حاکمیت،‌ استقلال و تمامیت ارضی یمن و مشروعیت رئیس‌جمهور یمن بشود، تکرار می‌کنیم
–    بر نیاز به بازگشت به اجرای ابتکار شورای همکاری خلیج فارس و اجرای مکانیسم اجرایی آن و به نتیجه رسیدن مذاکرات جامع ملی تاکید می‌کنیم که از جمله این اقدامات ترسیم و ایجاد یک قانون اساسی جدید، اصلاح نظام انتخاباتی،‌ برگزاری همه‌پرسی درباره طرح پیشنهادی قانون اسی و همچنین انتخابات سراسری برای اجتناب از وخامت شرایط انسانی و امنیتی در یمن است
–    از تشدید حملات نظامی حوثی‌ها در بسیاری از بخشهای یمن هشدار داده و اعلام خطر می‌کنیم. به شدیدترین وضع ممکن اقدامات یکجانبه حوثی‌ها و عدم تحقق درخواستهای مطرح شده در قطعنامه 2201 برای خارج کردن فوری و بدون شرط نیروهایشان از سازمانهای دولتی از قبیل سازمانهای دولتی در صنعا، بازگرداندن وضع عادی امنیتی در پایتخت و دیاستانها را محکوم می‌کنیم
–    با نگرانی اقدامات بی‌ثبات‌کننده علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن را از قبیل حمایت از اقدامات حوثی‌ها نظاره و رصد می‌کنیم
–    از قصد شورای همکاری خلیج فارس برای برگزاری کنفرانس در ریاض که به دنبال درخواست رئیس‌جمهور یمن مطرح شده حمایت می‌کنیم
–    قطعنامه 2117 (2013) خود را یادآوری می‌کنیم و درباره تهدید صلح و امنیت در یمن به خاطر ارسال و روانه شدن سلاح و تسلیحات و سوءاستفاده از تسلیحات سبک، شدیدا ابراز نگرانی می‌کنیم
–    این موضوع را به رسمیت می‌شناسیم که ادامه وخامت اوضاع امنیتی یمن تهدیدی جدی و رو به گسترش برای کشورهای همسایه است.

بر همین اساس بر مبنای فصل هفتم منشور سازمان ملل این اقدامات را انجام می‌دهیم
– از همه طرفهای یمنی به ویژه حوثی‌ها می‌خواهیم به طور کامل قطعنامه 2201(2015) را اجرا کرده و از اقدامات یکجانبه بیشتر که می‌تواند دوره گذار سیاسی در یمن را تضعیف کنند، ‌بپرهیزند.

همچنین از حوثیها می‌خواهد فورا و بدون شرط و شروط الف- استفاده از زور را متوف کنند  ب- نیروهای خود را از مناطق تحت تسلط از جمله صنعا پایتخت یمن بیرون ببرند پ- تسلیحات بدست آمده از نهادها و سازمانهای نظامی و امنیتی شامل سیستمهای موشکی را  کنار گذاشته و رها کنند ت- به اقداماتی که منحصرا در اختیارات دولت مشروع یمن است، پایان دهند ج- از هرگونه اقدامات تحریک‌آمیز یا تهدیداتی نسبت به کشورهای همسایه از قبیل دستیابی به موشکهای زمین به زمین و انبار سلاح در منطقه مرزی با یک کشور همسایه اجتناب کنند چ- محمود الصبیحی وزیر دفاع یمن و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند ح- به جذب نیرو و استفاده از کودکان پایان دهند

از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهیم درباره اجرای این قطعنامه و قطعنامه 2201 (2015) به ویژه پاراگراف اول این قطعنامه از امروز به مدت 10 روز از تاریخ تصویب این قطعنامه گزارش بدهد و در صورتی عدم اجرا، عزم و  آمادگی خود را برای بررسی قرار دادن افراد و نهادهایی که اقداماتشان تهدید صلح، امنیت و ثبات یمن بوده، اعلام می‌‎کند افراد و نهادهایی که مشمول پاراگرافهای 11 و 15 قطعنامه 2140(2014) شده‌اند

شورای امنیت تصمیم می‌گیرد که افراد حاضر در ضمیمه این قطعنامه مشمول پاراگرافهای 11 و 15 قطعنامه 2140 می‌شوند
بر اهمیت اجرای همه مفاد قطعنامه 2140(2014) تاکید داریم که این قطعنامه در قطعنامه 2204(2015) هم گسترش تمدید شد
از همه طرف‌های یمنی به ویژه حوثی‌ها تبعیت از ابتکار شورای همکاری خلیج فارس و اجرای مکانیسم اجرا، نتایج کنفرانس گفتگوی جامع ملی و قطعنامه مرتبط با آن در شورای امنیت را خواستاریم و همچنین ازسرگیری و تسریع در مذاکرات با میانجیگری سازمان ملل را خواهانیم

از همه طرفهای یمنی توسل به مذاکره و مشورت برای حل اختلافات را درخواست می‌کنیم
از همه طرفهای یمنی می‌خواهیم به درخواست رئیس‌جمور یمن برای حضور در کنفرانس ریاض با مساعدت تحت نظارت شورای همکاری خلیج فارس با نظر مثبتی پاسخ دهند
از همه طرفهای یمنی می‌خواهیم تا به تعهدات بین‌المللی‌شان از منظر حقوق بین‌الملل عمل کنند
منطبق بر حقوق انسان‌دوستانه بین‌المللی، از همه طرفها اطمینان یافتن از امنیت غیرنظامیان و همچنین امنیت پرسنل امدادرسان و سازمان ملل را خواستاریم. از همه طرفها می‌خواهیم زمینه ارسال کمک انسان‌دوستانه و دسترسی سریع، امن و بدون مانع این کمکها از قبیل کمکهای پزشکی را فراهم کنند

تحریم‌های تسلیحاتی
تصمیم گرفتیم که همه کشورهای عضو سازمان ملل فورا اقدامات لازم برای ممانعت از ارائه مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال سلاح به و یا به نفع علی عبدالله صالح، عبدالله یحیی الحکیم، عبدالخالق الحوثی و افراد و نهادهای مندرج در کمیته پیگیر به پاراگراف 19 قطعنامه 2140)2014)،‌ کمیته پیگیر پاراگراف 20 این قطعنامه انجام دهیم

از کشورهای عضو به ویژه کشورهای همسایه یمن می‌خواهیم همه کشتی‌ها و محموله‌ها به مقصد یمن را در سرزمینهای خودشان بازرسی کنند

در پایان این قطعنامه هم نام عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله یمن و احمد علی عبدالله صالح، فرزند رئیس‌جمهور سابق این کشور به لیست افراد تحریم‌های سازمان ملل افزوده شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: