پرش به محتوا

عفو بین ‌الملل خواستار تعقیب قضایی ابراهیم رئیسی بابت ‹جنایت علیه بشریت› شد

ابراهیم رئیسی با حکم خمینی عضو هیات قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در سال 1367بوده و بدستورکتبی خمینی زندانیان سیاسی که دوره محکومیت خود را سپری می کردند. هزاران نفر از این زندانیان را طی محاکمات کوتاه از جمله برادر شانزده ساله مرا به جوخه های اعدام سپرد.

اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل خواستار آن شده است که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران بابت اقداماتش که وی آن را «جنایات علیه بشریت» خوانده تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد. خانم کالامار گفته است «این که ابراهیم رئیسی به مقام ریاست جمهوری دست پیدا کرده است به جای آن که به دلیل ارتکاب جنایات علیه بشریت، از جمله قتل، ناپدید سازی قهری و شکنجه تحت تحقیقات کیفری قرار بگیرد، نمودی فجیع از سلطه‌ مطلق مصونیت در ایران است.

درخواست تعقیب کیفری رئیسی ساعاتی پس ازآن مطرح شد که وزارت کشور ایران وی را پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. رئیسی منفورترین چهره نظام اسلامی ایران با حکم خمینی عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده که در تابستان 1367 دوره محکومیت خود را سپری می کردند. هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه های اعدام سپرده شدند.

تا سال ها از سوی حکومت از اطلاع رسانی در این مورد  خود داری کرد و این جنایت را در افکار عمومی ایران پنهان نگه داشته است اما با تلاش خانواده قربانیان که از محل دقیق دفن آنها بی‌اطلاع بوده‌اند، و شهروندان ایرانی به مرور با کلیاتی از این واقعه آشنا شدند.

UNاگنس کالاما دبیرکل عفو بین الملل خواستار وارد شدن شورای حقوق بشر سازمان ملل به موضوع پرونده ابراهیم رئیسی شده است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 رئیسی رقیب انتخاباتی حسن روحانی مهره اصلی انگلیس در ایران بود و از وی شکست خورد، روحانی در یک سخنرانی انتخاباتی در همدان بدون نام بردن از رئیسی گفته بود مردم ایران اعلام می‌ کنند آنهایی که در طول 38 سال فقط اعدام و زندان بلد بودند را قبول ندارند.

 حسینعلی منتظری در زمانی که نماینده  رهبری ایران یعنی خمینی بود بود از این اقدام به عنوان «بزرگترین جنایتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده» و «در تاریخ از آن یاد می شود» نام برده است.دبیرکل عفو بین الملل در واکنش به انتخاب رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران گفته است «سازمان ما در سال 1397 مستند سازی کرد که چگونه ابراهیم رئیسی عضوی از «هیئت مرگ» شهر تهران بوده که در سال 1367، چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی را در زندان‌های اوین و گوهردشت تحت ناپدید سازی قهری قرار داده و به طور فرا قضایی اعدام کرده است..خانم کالامار گفته است»سرنوشت قربانیان و محل دفن پیکر‌شان تا امروز به نحو سازمان‌ یافته توسط مقامات ایران پنهان شده است، امری که مصداق ارتکاب ادامه‌ دار جنایات علیه بشریت است».دبیرکل عفو بین الملل گفته است «ابراهیم رئیسی در مقام رئیس قوه قضائیه، ناظر بر سرکوب شدید و فزاینده حقوق بشر در ایران بوده است، سرکوبی که دستگیری بی‌ ضابطه صدها تن از معترضان مسالمت‌جو، مخالفان و دگراندیشان، مدافعان حقوق بشر و اعضای گروه‌های اقلیت تحت ستم را به همراه داشته است»

.اگنس کالامار در بیانیه خود گفته است «قوه قضائیه تحت ریاست ابراهیم رئیسی، همچنین مصونیت مطلق به مسئولان دولتی و نیروهای امنیتی اعطا کرده است که مسئول کشتار صدها مرد، زن و کودک طی اعتراضات سراسری آبان 98 و نیز دستگیری گسترده هزاران معترض و ارتکاب ناپدید سازی قهری، شکنجه یا سایر رفتار‌های بی ‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی علیه صدها تن از آن‌ها بوده‌اند» جالب است که این شخص با این سابقه ننگین رییس جمهور ایران شده است.

 که تحقیر تمام عیار حیثیت و کرامت بشری در طول تاریخ است این مرد مجرم و منفور قرار است پیروز انتخابات سینزدهمن دوره انتخابات ایران باشد شخصی که در دولت وقت مسیول هیات مرگ تا هیات دولت بوده است .جالب است که میر حسین موسوی زندانی رژیم اورا تحریم کرده و این انتخابات را تحقیر آمیز توصیف کرده است . موسوی که هنوز زندانی رژیم است این انتخابات را تحقیر آمیز خطاب کرده است.

خانم کالامارگفته است ما همچنان تاکید میکنیم که ابراهیم رییسی در ارتباط با دست داشتن  درارتباط با دست داشتن در جنایات بین‌المللی پیشین و ادامه ‌دار مورد تحقیقات کیفری قرار بگیرد، از جمله توسط کشورهایی که اصل صلاحیت قضایی جهانی را اعمال می‌ کنند.

دبیرکل عفو بین الملل گفته است «اکنون بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد که کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل اقداماتی مشخص برای رسیدگی به بحران مصونیت ساختاری در ایران اتخاذ کند، از جمله از طریق تأسیس یک مکانیسم مستقل برای گردآوری و تحلیل اسناد و شواهد مربوط به جدی‌ ترین جرایم بین‌المللی که در ایران ارتکاب یافته‌اند، تا از این طریق بتوان زمینه دادرسی‌های کیفری مستقل و عادلانه را در آینده فراهم ساخت».

رئیسی مرداد ماه امسال جانشین حسن روحانی خواهد شد که هشت سال بناحق  رئیس جمهور ایران بود. رییسی در ایام رقابت های انتخاباتی از سمت خود به عنوان رئیس قوه قضائیه کناره گیری نکرد و حالا در رخدادی بی ‌سابقه در جمهوری اسلامی ایران همزمان رئیس جمهور منتخب و رئیس قوه قضائیه است واقعا بیشرمانه است

خانم کالامار گفته «ما همچنان تاکید می‌ کنیم که ابراهیم رئیسی در ارتباط با دست داشتن در جنایات بین‌المللی پیشین و ادامه‌ دار مورد تحقیقات کیفری قرار بگیرد، از جمله توسط کشورهایی که اصل صلاحیت قضایی جهانی را اعمال می‌ کنند».دبیرکل عفو بین الملل گفته است «اکنون بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد که کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل اقداماتی مشخص برای رسیدگی به بحران مصونیت ساختاری در ایران اتخاذ کنند، از جمله از طریق تأسیس یک مکانیسم مستقل برای گردآوری و تحلیل اسناد و شواهد مربوط به جدی ‌ترین جرایم بین‌المللی که در ایران ارتکاب یافته‌اند، تا از این طریق بتوان زمینه دادرسی‌های کیفری مستقل و عادلانه را در آینده نزدیک  فراهم کرد. رئیسی مرداد ماه امسال جانشین حسن روحانی خواهد شد که هشت سال رئیس جمهور ایران بود.او در ایام رقابت های انتخاباتی از سمت خود به عنوان رئیس قوه قضائیه کناره گیری نکرد و اکنون در رخدادی بی ‌سابقه در جمهوری اسلامی ایران همزمان رئیس جمهور منتخب و رئیس قوه قضائیه هم هست  .

ضمیری برلن (19.06.2012)

۱ دیدگاه »

 1. صدای امپریالیسم آلمان دویچه وله در باره فعالیت‌های آنیس کالامار نوشت:
  ««آنیس کالامار در ارتباط با اعدام‌های فراقانونی در سازمان ملل متحد تنها به پیگیری پرونده قتل جمال خاشقجی محدود نمی‌شود. او به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل به نقض حقوق بشر در بیش از ۳۰ کشور جهان پرداخته است.
  در سطح جهان حدود ده میلیون نفر از فعالیت‌های سازمان عفو بین‌الملل حمایت و پشتیبانی می‌کنند. سازمان عفو بین‌الملل در بیش از ۷۰ کشور جهان دفتر نمایندگی دارد.»»
  چقدر باعث سرافکندگی «بشرِِ» قرن بیست ویکمی «البته مشتی بشر طبقات فوقانی و از ما بهترانِ» جهان است، که چنین جملاتی از دهان یک شهروند ناف اروپا، فرانسه بیرون آید و حالت تهوع به آدمی دست ندهد.
  کجایند که زمانی پینوشت ده‌ها هزار زندانی را با هواپیما به اقیانوس ها پرتاپ میکند تا خوراک کوسه ها گردند؟
  کجایند زمانی که ترامپ ها دستور کشتار سیاهان و دفاع از قاتلان مینماید و اوباماها و بایدن ها و کاملا هریس ها در آن شرکت دارند؟
  کجایند که ریگان ها همراه کلیه حکمرانان اروپایی مشترکا خانه «قذافی» را بمباران میکنند و کودکان را قتل عام؟
  کجایند زمانیکه خانم «اولبرایت» وزیر امورخارجه آمریکا با افتخار در تلویزیون رسمی آمریکا افتخار قتل عام پانصد هزار کودک آری درست خواندید نیم میلیون کودک را امری درست برای درست کردن داعتش در عراق میداند؟
  کجایند زمانیکه آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه، یک میلیون آفریقایی را قتل عام میکند و صدای کسی در نمی آید؟(روآندا)
  کجایند زمانیکه آمریکا فرانسه آلمان… با دستان سعودی ها در یمن هزاران زن و کودک همراه جوان و پیر، بمباران کرده و می کنند؟
  کجایند…
  حال برای رئیس جمهور قاتلی در کشوری که به مقتولانش زورچپان گردیده، برعلیه امپریالیسم در منطقه درحال مبارزه و جنگ است، این چنین رسانه‌های جهانی را در اختیار خود گرفته و همه جانبه در جهان صدایش تقویت میشود.
  حساب رسی با این جنایتکار وظیفه مردم ایران است. و در اولین شب انقلاب بعدی سرمایدارانی که سرشان بالای دار می‌رود اعم از اینکه بقچه سیاه و یا سفیدی برسر ویا فکل کراواتی بر گردن؛ که یکی از آن‌ها همین رئیس جمهور قاتل است!

  قاتلان جمعی که سالانه بیش از چندصدمیلیون انسان را از گرسنگی بقتل میرسانند و از رسیدن مواد غذایی، دارو و آب به آن‌ها جلوگیری میکنند و در کشورهای مبارز منطقه، لاتین آمریکا و آفریقا هر روزه طومار بزرگی از تحریم ها اختراع میکنند و بسرپرستی پنتاگون به اجرا در می آورند، حتی تحریم برای فلسطین و یمن قهرمان همراه با محاصره زمینی دریایی هوایی… کوتاهی نمیکنند؛
  زمانیکه یکی از خودی ها(خاشقچی ستون نویس نیویورک تایمز) ارّه اره میشود، آنوقت برای دوشیدن بیشتر شیوخ عرب و آب کردن سلاح های میلیارد دلاری چه شیون و زاری راه می اندازند.
  این خانم محترم مانند کاملا هریس باید دهانش را … گرفت، تعفن بیانات آنان غیر قابل تحمل است.
  ما مردم ایران در تکاپوی انتقام خود بترتیب اول از دشمن خارجی که یکبار ما ایرانیان را مستعمره رسمی خود با امضای شاه عنشاه نموده بود که با دادن قربانی های زیادی در انقلاب بهمن ماه سال ۵۷ خود را مستقل کرد و استعمارگران غربی را به دریا ریخت و اکنون با کلیه تزویر ها و دوچهره بازی کردن‌ها (ترامپ: گاهی مردم با فرهنگ و بزرگ ایران و سپس مردم تروریست، عقب‌مانده و قاتل ایران) سعی در بدست آوردن مستعمره کوتاه مدت خود که طرفه زیادی از زمان مستعمره کردن ایران نصیبش نگردید، داشته و از هیچگونه تلاشی چه نظامی و چه فرهنگی تاکنون کوتاهی نکرده است «اوباما در باره برجام بسیار روشن بیان کرد که اگر میتوانستیم…».
  آری ابتدا ما ایرانیان با استعمارگران حساب خود را تصفیه خواهیم کرد و سپس دشمن خونی داخلی خود یعنی سرمایدارن خونخوار خود را بر سر هر کوچه و بازار، از دار آویزان!

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: