پرش به محتوا

لودرز: گزارشات ضد چینی رسانه های غربی از فیلتر آمریکا می گذرد

نویسنده آلمانی: گزارشات ضد چینی رسانه های غرب از فیلتر ذینفعان آمریکایی می گذرد
«میشائیل لودرز» نویسنده و محقق علوم سیاسی معروف آلمانی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری «شین هوا» تاکید کرده است که چین باید به دور از قاب و کادربندی رسانه های غربی (بدون توجه به نوع تصویر سازی رسانه های غرب) مجددا کشف گردد.

لودرز گفت: «بسیار نادر است که شما یک مقاله عینی و تحلیلی پیدا کنید که به توصیف همراه با جزئیات آنچه در سیاست های داخلی چین در جریان است، پرداخته باشد. ما همواره یک چارچوب خاص داریم.»

این نویسنده آلمانی در کتاب جدید منتشر شده خود با نام «ابرقدرت ریاکار» به تحلیل بسیاری از الگوهای رسانه های غربی پرداخته و تاکید کرده است که بسیاری از گزارشات رسانه های غربی به نوعی توسط گروه های ذینفع در آمریکا تنظیم و فیلتر شده اند.

بر اساس باور این نویسنده آلمانی، این تمایل در گزارش نویسی که موضوعات پیچیده ژئوپلیتیکی در حد یک نبرد بین «ما متحدان غربی، خوبیم» علیه چین و روسیه با تعبیر «کشورهای شیطانی» ساده نویسی می شوند (کم اهمیت جلوه داده می شوند)، طرز فکر اشتباه و خطرناکی است که به سیاست تقابل ختم می گردد. لودرز در ادامه مصاحبه خود به مثال کمپین رسانه های آمریکایی در مسیر تبلیغ تئوری های توطئه آمیز پیرامون نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در چین اشاره کرد و گفت این رسانه ها تعمدا ویروس کرونا را ویروس ووهان توصیف می کنند.

نویسنده کتاب «ابرقدرت ریاکار» گفت: «آنها (رسانه های غربی) به یک سپر بلا و قربانی نیاز دارند چرا که مشاهده چگونگی مقابله دولت دونالد ترامپ با ویروس کرونا برای آنها یک ناکامی محض محسوب می شود و بنابراین، آنها ایده ویروس ووهان و ویروس چین و …  را مطرح و تئوری (نشت) آزمایشگاهی (ویروس کرونا) را به یک اهرم فشار تبدیل کردند در حالیکه ایده (هدف آنها)، ایجاد یک تصویر منفی (از چین) است.»

لودرز گفت: «من فکر میکنم انتقاد از سیاست های آمریکا، روسیه و یا چین توسط یک رسانه هیچ اشکالی ندارد اما بین انتقاد و اهریمن سازی تفاوت است و تهدید نشان دادن یک کشور همان چیزی است که وقتی نوبت به چین می رسد، در رویکرد بسیاری از رسانه های غربی و اروپایی شاهد آن هستیم.»

لودرز در ادامه سخنان خود ضمن ابراز امیدواری درباره اینکه مخاطب و رسانه های محلی بتوانند این نوع کادربندی رسانه ای علیه چین را ترک کنند و از سایه آمریکا خارج شوند، تاکید کرد که در طول سال گذشته، انتقاد از سیاست های آمریکا در طول دوران ریاست ترامپ به یک روش کاملا محبوب در رسانه های اروپایی تبدیل شد اما از زمان روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا یک خوش بینی و آرامش اغفال کننده ای نسبت به سیاست های آمریکا در آلمان و اروپا ایجاد شده است.

این نویسنده آلمانی افزود: «بیشتر مردم بر این باورند که در حال حاضر، روابط آلمان – آمریکا و اروپا- آمریکا بهبود پیدا خواهد کرد با این حال آنچه بیشتر مردم حقیقتا درک نکرده اند و یا اینکه نمی خواهند درک کنند این است که آمریکا درست مثل هر ابر قدرت دیگر در تاریخ، قطعا منافع خودش را دنبال می کند.»

لودرز در پایان این مصاحبه با اشاره به برخی آمارهای حاصل در نظرسنجی ها، گفت که بیشتر مردم آلمان می خواهند هنگام درگیری بین آمریکا و چین بی تفاوت و خنثی باشند اما این طرز فکر نیز به ندرت در رسانه ها دیده می شود. وی افزود: «پیام من واضح است. گفتگو و همکاری! ما باید روابط خوبی با دو طرف (آمریکا و چین) داشته باشیم و نباید از آمریکایی ها مقابل چینی ها جانبداری کنیم.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: