پرش به محتوا

روزمزدیم اما حقوق‌مان را با ماه‌ها تاخیر می‌گیریم

روزمزدیم اما حقوق‌مان را با ماه‌ها تاخیر می‌گیریم/ چرا افزایش مزد را از ما دریغ کرده‌اند؟
روزمزدیم اما حقوق‌مان را با ماه‌ها تاخیر می‌گیریم/ چرا افزایش مزد را از ما دریغ کرده‌اند؟
کارگران روزمزد پتروشیمی چوار از عدم دریافت مطالبات مزدی انتقاد کردند.

جمعی از کارگران روزمزد پتروشیمی چوار ایلام در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم دریافت مطالبات مزدی خود انتقاد کردند.

این کارگران می‌گویند: دستمزد برج ۲ برای هیچ یک از کارگران و دستمزد برج یک فقط برای عده‌ای به صورت علی‌الحساب واریز شده است. دستمزدی که برای برج یک واریز شده، به اندازه مزد سال قبل است و ما نگرانیم که چرا افزایش ۳۹ درصدی مزد ۱۴۰۰ از ما دریغ شده است.

این کارگران پیمانکاری که تعداد آن‌ها حدود ۳۰۰ نفر است، نسبت به تاخیر همیشگی در پرداخت دستمزدها انتقاد دارند و می‌گویند: کارگر روزمزد باید به محض تمام شدن کار، مزد خود را دریافت کند؛ ما پانزده روز از هر ماه را سر کار هستیم اما دستمزد را با ماه‌ها تاخیر دریافت می‌کنیم.

یکی از این کارگران با بیان اینکه هرچه دوندگی کردیم؛ پاسخ روشنی نگرفتیم؛ می‌گوید: وقتی به کارفرمای مادر مراجعه می‌کنیم می‌گویند همه صورت وضعیت‌ها را تسویه کرده‌ایم و مسئولیت تاخیر با پیمانکار مربوطه است اما وقتی سراغ پیمانکار می‌رویم، می‌گویند پول نیست و باید مطالبات از کارفرمای مادر گرفته شود؛ واقعاً نمی‌دانیم دیگر به کجا باید پناه ببریم!

این کارگران همچنین از عدم پرداخت مزایای مزدی انتقاد دارند: بین دستمزد کارگران صاحب فرزند و کارگران مجرد، معمولاً فرقی نیست و مزایای مزدی را به کارگران روزمزد نمی‌پردازند.

این کارگران خواستار پرداخت منظم دستمزدها هستند و می‌گویند: وقتی دستمزد روزمزدی را با تاخیر بسیار می‌گیریم، زندگی‌مان به مشکل برمی‌خورد؛ امیدواریم پرداخت دستمزدها روی روال بیفتد؛ در عین حال، خواستار اعمال افزایش دستمزد سال جاری برای تمام کارگران روزمزد هستیم و طبق قانون باید تمام مصوبات شورایعالی کار شامل حال ما نیز بشود.

آن‌ها از اداره کار و نهادهای مسئول در استان ایلام درخواست دارند به وضعیت دستمزدها و پرداخت‌های کارگران پتروشیمی رسیدگی کنند و تبعیض موجود میان کارگران گروه‌های مختلف را از میان بردارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: