پرش به محتوا

کوبا: رفتار اتحادیه امپریالیست اروپا را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه کوبا با انتقاد شدید از قطعنامه اخیر تصویب شده در پارلمان اروپا علیه هاوانا، آن را جعلی و مداخله‌جویانه خواند.

به گزارش خبرگزاری کوبا، «برونو رودریگس» وزیر امور خارجه کوبا در صفحه توئیتر خود اطمینان داد که در برابر این اقدام نمایندگان اروپایی وابسته به براندازان آمریکایی، مردم این کشور در جهت احیای جامعه سوسیالیستی عادلانه‌تر پیش خواهند رفت.

رئیس دیپلماسی کوبا این اظهارات را در واکنش به مصوبه اخیر پارلمان اروپا و تصویب طرح پیشنهادی نمایندگان دست راستی این نهاد اروپایی که با دستاویز حقوق بشر به دنبال حمله به این کشور آمریکای لاتین هستند، مطرح کرد.

اگرچه این طرح با اکثریت آراء به تصویب رسید، اما برخی نمایندگان اروپایی ضمن محکوم کردن آن، تنها هدف قطعنامه را ضربه زدن به «توافق گفتگوی سیاسی و همکاری» ایجادشده میان اتحادیه اروپا و هاوانا دانستند.

شب گذشته نیز «گروه دوستی و اتحاد مردم کوبا» مستقر در پارلمان اروپا، ضمن ابراز تاسف از نتیجه این نشست، قطعنامه ضد کوبایی را «یک بحث عقیم» درباره شرایط سیاسی کشور آمریکای لاتین توصیف کرد.

این قطعنامه همچنین تحلیل و بررسی «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را مبنی بر لغو تحریم‌های واشنگتن علیه کوبا و اثرات زیانبار این رویکرد قهری بر زندگی مردم کوبا، را نقض می کند.

این در حالی است که بورل سه شنبه گذشته با دفاع از توافق بروکسل – هاوانا، از تشدید تحریم های اقتصادی، مالی و تجاری دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در ۴ سال گذشته انتقاد کرد.

اتحادیه اروپا پیش‌تر نیز سفیر خود را به دلیل درخواستی که از جو بایدن برای لغو تحریم ها علیه کوبا داشته است، فراخواند تا توضیحاتی درباره آن ارائه دهد.

اتحادیه اروپا به رغم ادعاهای خود مبنی بر تلاش درجهت لغو تحریم های واشنگتن علیه هاوانا، همواره همسو با سیاست‌های دولت های آمریکا علیه ملت کوبا حرکت کرده است. سیاست ها و تحریم هایی که با وجود شعارهای جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی آمریکا برای بهبود روابط با هاوانا همچنان به قوت خود باقی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: