پرش به محتوا

آمریکا حق انتقاد از دیگر کشورها در زمینه جنگ بیولوژیک را ندارد

آمریکا حق انتقاد از دیگر کشورها در زمینه جنگ بیولوژیک را ندارد_fororder_234324

پایگاه اینترنتی راشا تودی روسیه چندی پیش با انتشار مقاله ای به نوشته تام فودی کارشناس مسایل سیاسی و بین المللی انگلیس اعلام کرد که آمریکا در زمینه جنگ بیولوژیک حق انتقاد از دیگر کشورها را ندارد.

تام فودی در این مقاله نوشته است: با توجه به تاریخ تولید و استفاده از سلاح بیولوژیک توسط آمریکا، پخش نظریه نشت کروناویروس از آزمایشگاه تعجب آور نیست. چرا که در دوران جنگ دوم جهانی در سال 1942، روزولت رئیس جمهور ایالات متحده برنامه جنگ بیولوژیک را راه اندازی کرد. پس از پایان جنگ دوم جهانی، آمریکا فرمانده نیروی بیوشیمیایی ژاپن را که جنایتکار درجه یک جنگی محسوب میشد، مثل مهمانی پذیرایی و از وی برای کمک به توسعه سلاحهای بیوشیمیایی امریکا دعوت کرد.

همچنین آزمایشگاه نظامی بیولوژیک دتریک را ارتش آمریکا با هدف برپایی جنگ بیولوژیک ایجاد کرد. ارتش آمریکا در مناطق مختلف جهان از سلاحهای بیولوژیک استفاده و فجایع جدی و وخیمی به بار آورده است. در دوران جنگ کره، آمریکا پس از شکستهای پیاپی با نقض پیمان بین المللی و اصول انسانی از سلاح بیولوژیک استفاده کرد و تلفات سنگینی از غیرنظامیان به جا گذاشت. در دوران جنگ ویتنام نیز با استفاده از مواد علف کش موسوم به «عامل نارنجی» جنگلهای ویتنام را تخریب کرد که مقدار و شدت سمی بودن این ماده به سلامت 5 میلیون نفر آسیب شدید زد و 500 هزار تن را دچار نقص عضو کرد.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکا، در آزمایشگاه دتریک انواع ویروس و «عوامل بیولوژیکی خاص و سموم» کشنده مانند ویروس ابولا، باسیلوس آنتراسیس و بروسلا وجود داشته است. اخیراً نیز گزارشی مبنی بر نشت ویروس ابولا از این آزمایشگاه دریافت شده که مورد انتقاد گسترده جامعه جهانی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش 7 خرداد «روزنامه» (د پیپر The paper) در پایان ماه نوامبر سال 1989، یک کشتی باری حامل 100 گونه میمون ماکاک فاسیکولاریس که برای آزمایشگاه آماده شده بود،  از فیلیپین به آمستردام هلند رفته و سپس وارد نیویورک در خاک آمریکا شد. ویروس ابولا که این میمونها حمل میکردند، سبب نگرانی جدی آمریکاییها شد.

طی بیش از 20 سال گذشته، در سراسر جهان دستکم چهار بار همه گیری بیماری عفونی ناشی از سرایت ویروسهای شبیه ابولا به وقوع پیوسته است.  با آنکه نشت ویروس ابولا از آزمایشگاه دتریک پیامدهای جدی نداشته، اما امروزه در قاره آفریقا، گونه های دیگری از ویروس های ابولا همچنان شایع بوده و تلفات سنگینی وارد کرده است.

به غیر از آزمایشگاه دتریک، آمریکا حدود 200 آزمایشگاه بیولوژیک در سراسر جهان ایجاد کرده است. رسانه ها بارها نشت ویروسها از این آزمایشگاهها را گزارش کرده اند، اما معمولا در مدت کوتاهی از دید عموم محو شده است. اصرار برخی سیاستمداران آمریکایی بر نشت کووید 19 از آزمایشگاه منعکس دهنده تجربیات آمریکا در این زمینه است. چرا که خود آمریکا این ماجرا را تجربه کرده و تصور میکند این ماجرا در آزمایشگاههای دیگر کشورها هم اتفاق می افتد.

پس از پایان تحقیقات منشاءیابی از سوی کارشناسان بهداشت جهانی در چین، کارشناسان این سازمان نشت کروناویروس 2019 از پژوهشگاه ویروس شناسی وو هان را بسیار بعید تلقی کردند.

با این حال، آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی همانطور که انتظار میرفت با این نتیجه مخالفت میکنند. زیرا نتیجه دلخواه آنها نیست. آنها خواهان حقیقت علمی نیستند، بلکه به دنبال گرفتن امتیازات سیاسی و در پی انداختن مسوولیت شیوع کرونا به گردن چین هستند.

پس از شیوع کرونا، گروه بین المللی کارشناسان برای انجام تحقیقات منشاءیابی کرونا دو بار به چین سفر کرده و نتیجه تحقیقات خود را اعلام کرد. با این حال، آمریکا در مقابل درخواست جامعه جهانی درباره تحقیقات آزمایشگاه بیوشیمایی خود، به آن وقعی ننهاده و این درخواستها بی پاسخ مانده است.

رادیو بین‌المللی چین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: