پرش به محتوا

چرا کک به تنبان پیمان امپریالیستی ناتو افتاده

دبیرکل ناتو همکاری‌های نزدیک مینسک و مسکو را بسیار نگران کننده ارزیابی کرده و گفت که رویدادهای اخیر در بلاروس در نشست سران آتی این سازمان مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.
به گزارشخبرگزاری «اینترفکس»، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بطور جدی نگران نزدیک‌تر شدن بیشتر همکاری‌های روسیه و بلاروس هستند.

وی گفت: «کشورهای متحد در ناتو جداً نگران گسترش همکاری‌های مسکو و مینسک طی چند ماه اخیر هستند، چرا که این مسئله نشان دهنده «افزایش وابستگی بلاروس به روسیه» است.»

استولتنبرگ با اشاره به اینکه «ناتو یک اتحاد دفاعی است» تأکید کرد: «من نمی‌خواهم حدس و گمان‌های زیادی درباره روند اوضاع آتی بزنم، ولی ما با دقت زیاد حوادث رخ داده در بلاروس را زیر نظر داریم. واضح است که ما آمادگی داریم که درصورت بروز هر نوع تهدیدی از جانب مینسک یا مسکو از هر یک از کشورهای عضو پیمان دفاع کنیم و تردیدی در این خصوص وجود ندارد.»

دبیرکل ناتو یادآور شد که موضوع حوادث رخ داده اخیر در بلاروس در نشست آتی سران این سازمان در بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. به گفته وی، در این رابطه در خصوص برخی توافقنامه‌های مشارکتی با بلاروس که در حال حاضر مسکوت باقی مانده، تجدید نظر خواهد شد.

پیش از این، «سرگئی ناریشکین» مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در نشست مشترک مقامات این اداره با سازمان کا.گ.ب بلاروس اعلام کرده بود که روسیه و بلاروس با اقدامات خصمانه کشورهای غربی که یک جنگ ترکیبی و اقدامات تهاجمی مشخصی را علیه حاکمیت این دو کشور براه انداخته‌اند، کنار نخواهند آمد و با آنها مقابله می‌کنند.

آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا بعد از انتخابات بلاروس که منجر به شکست نماینده آنها در این انتخابات شد تصمیم گرفتند مانند اوکراین دست به تغییر حکومت منتخب این کشور بزنند و همین خاطر بلافاصله مانند جریانات که در کشورهای دیگری که در آن انقلابات رنگی رخ داده است سازماندهی شد و هزاران نفر هر روز با شعار لغو کردن نتیجه انتخابات به خیابان‌ها آمده و خواستار برکناری لوکاشنکو رئیس جمهور منتخب بلاروس شدند.

دولت بلاروس پس از اعتراضات مخالفان در کف خیابان از آنها خواست که با مراجعه به دادگستری این کشور اسناد و مدارک خود را مبنی بر انجام گرفتن تقلب در انتخابات این کشور را ارائه دهند اما آن ها اجازه ندارند بدون آنکه تظاهرات خود را از قبل ثبت و اجازه نامه برای انجام آن دریافت کنند به خیابان‌ها و زندگی آتی کشور را مختل کرده و دست به اعتصاب بزنند .

اپوزیسیون بلاروس به بهانه این که اصلاً دادگستری این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد طبعاً چون اصلاً اسناد و مدارکی برای اثبات ادعایش در اختیار نداشت از این حق قانونی چشم‌پوشی کرد و به جای آن به ایجاد آشوب درگیری حمله به مراکز پلیس و کتک زدن نیروهای انتظامی پرداخت.

مخالفان دست راستی دولت بلاروس این کشور را پس از مدتی ترک کرده و به کشورهای همسایه بلاروس مهاجرت کردند آنها در آنجا با حمایت بیشتر و گسترده تری از سوی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اتحادیه اروپا برخوردار شدند امکاناتی مانند راه اندازی شبکه های اجتماعی رادیو و تلویزیون با حمایت سازمان اطلاعات آمریکا سی آی ای مانند رادیو لیبرتی و یا رادیو فردا مورد ایرانی آن کمترین حمایت این کشورها از اپوزیسیون دست‌نشانده بلاروس بود.

بخش بزرگی از اپوزسیون بلاروس توسط امریکایی ها و مستشاران نظامی اتحادیه اروپا به آموزش‌های نظامی دیده‌اند و حتی در درگیری‌های شرق اوکراین بر علیه اقلیت روس این کشور وارد شد جنگ شده و در کنار شبه نظامیان فاشیست اوکراینی که مورد حمایت آمریکا و اروپا قرار دارند علیه مردم روسی الاصل شرق اوکراین جنگیدند.

اخیراً با دستگیری یکی از همین شبه نظامیان فاشیست که در خدمت سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا نیز قرار دارد اختلافات مابین آمریکا و اروپا به عنوان حامیان اصلی نیروهای فاشیستی در شرق اروپا و دولت بلاروس به شدت بالا گرفت تا آن حد که تحریم‌های گسترده علیه مردم و کشور بلاروس توسط اتحادیه اروپا و آمریکا وضع شده است به همین دلیل لوکاشنکو برای مقابله با این فشارهای کشورهای امپریالیستی نزدیکی هر چه بیشتری به روسیه پیدا کرده است .

نگرانی ناتو در وهله اول به کارنامه خودش باز می‌گردد، در این زمینه باید یادآور شد که برخلاف توافقی که بین ناتو و دولت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی صورت گرفته است ناتو هرچه بیشتر به سمت مرزهای فدراسیون روسیه گسترش یافته و تهدیداتش بر علیه روسیه بیشتر شده است دقیقا به خاطر همین سیاستهای امپریالیستی ناتو و آمریکاست که بلاروس برای مقابله با آنها در کنار روسیه قرار گرفته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: