پرش به محتوا

شریک جرم حمله آمریکا به عراق؛ همدست امروز واشنگتن در توطئه کرونایی علیه چین

شریک جرم حمله آمریکا به عراق؛ همدست امروز واشنگتن در توطئه کرونایی علیه چین

روزنامه نگاران آمریکایی که درباره نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در ووهان چین هوچیگری می کنند، همان همدستان آمریکا در به راه انداختن جنگ عراقند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در مقاله ای در تاریخ 23 ماه مه برابر با 2 خرداد، به آنچه به اصطلاح «گزارش های افشا شده اطلاعاتی آمریکا» نامیده می شد و همچنین اظهارات مقامات ناشناس استناد کرد و مدعی شد که در نوامبر سال 2019 میلادی، سه نفر از محققان مؤسسه ویروس شناسی ووهان بیمار بوده و درمان های پزشکی دریافت کرده اند؛ این روزنامه با انتشار این مقاله جنجال «نشت ویروس در ووهان» را به راه انداخت.

حقیقت این است که مقاله وال استریت ژورنال چیزی بیش از تکرار مکررات و همسو با جهت گیری های دولت آمریکا جهت بی اعتبار کردن چین نیست؛ اما قابل ذکر است که یکی از نویسندگان این مقاله وال استریت ژورنال خبرنگاری به نام «مایکل گوردون» است که 19 سال پیش نیز همدست جنگ دولت آمریکا در عراق شد!

شریک جرم حمله آمریکا به عراق؛ همدست امروز واشنگتن در توطئه کرونایی علیه چین_fororder_565

گوردون در سپتامبر سال 2002 میلادی و در آستانه شروع حمله آمریکا به عراق، برای روزنامه نیویورک تایمز مطلب می نوشت و همکارش «جودیث میلر» نیز شریک او در نگارش مقاله ای بود که جنجال تلاش های عراق برای دستیابی به تسلیحات هسته ای و لوله های آلومینیومی جهت غنی سازی اورانیوم را به راه انداخت.

این مقاله مشترک نوشته شده توسط گوردون و میلر بعدها توسط بسیاری از مقامات ارشد آمریکا در راستای ایجاد انگیزه لازم برای دولت بوش جهت حمله به عراق مورد استناد قرار گرفت.

این در حالیست که آمریکا تا پایان جنگ عراق هیچ گونه تسلیحات کشتار جمعی در این کشور پیدا نکرد و از طرف دیگر مشخص شد که لوله های آلومینیومی موجود در عراق نیز برای تولید تسلیحات هسته ای کافی نبودند.

مجله «نیویورک ریویو آو بوکس» (The New York Review of Books) بعدها نوشت: «در طول چند ماه بعد، این لوله ها (ی آلومینیومی) به ستون اصلی جنگ دولت (آمریکا علیه عراق) تبدیل شدند و نیویورک تایمز نقشی کلیدی در جنبه قانونی بخشیدن به این جنگ ایفا کرد».

در حال حاضر نیز توطئه آشنایی دوباره جریان گرفته است؛‌ این بار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال با انتشار مقاله 23 مه خود مدعی شده است که در نوامبر 2019، سه محقق مؤسسه ویروس شناسی ووهان بیمار بوده اند و درمان های پزشکی دریافت کرده اند. این روزنامه آمریکایی هوچیگری جدیدی درباره نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا در ووهان را به راه انداخته است.

جالب اینجاست که از میان اسامی سه نویسنده گزارش اخیر وال استریت ژورنال، نام آشنای مایکل گوردون نیز به چشم میخورد و وال استریت ژورنال این بار درست مانند مقاله 19 سال پیش منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز، به نقل قول از طرف مقامات ناشناس پرداخته است!

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به مطالب ذکر شده در مقاله وال استریت ژورنال تاکید کرده است که مؤسسه ویروس شناسی ووهان و آکادمی علوم چین در تاریخ 23 مارس سال جاری میلادی بیانیه ای مرتبط صادر و تاکید کردند که مؤسسه ویروس شناسی ووهان قبل از تاریخ 30 دسامبر سال 2019 میلادی در معرض ویروس کرونا نبوده و تاکنون تمامی کارمندان و دانشجویان در حال فارغ التحصیلی این مؤسسه در برابر عفونت کرونا، محافظت شده اند و آلودگی به این ویروس میان این گروه صفر بوده است.

این دیپلمات ارشد چینی با اشاره به اینکه از اوایل نیمه دوم سال 2019 میلادی، گزارش های بیشتری در ارتباط با اپیدمی های مربوط به ویروس کرونا در سایر نقاط جهان منتشر شده است، گفت که تردیدهای مختلفی درباره پایگاه بیولوژیکی «فورت دیتریک» آمریکا و هدف واقعی واشنگتن از تاسیس بیش از 200 آزمایشگاه بیولوژیکی در سراسر جهان به راه افتاده و این رویکرد آمریکا در راه اندازی آزمایشگاه های بیولوژیکی در تمام دنیا در کانون توجه جامعه بین الملل قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجهه چین گفت آمریکا به هوچیگری درباره تئوری نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا ادامه می دهد ولی آیا این کشور حقیقتا اهمیتی برای منشاء شیوع کرونا قائل است و یا درصدد انحراف اذهان عمومی است؟

جائو لی جیان تاکید کرد که امید آن می رود که نهادهای مربوطه در آمریکا سریعا در این زمینه توضیحات رضایت بخشی به جهان ارائه دهند.

رادیو بین‌المللی چین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: