پرش به محتوا

تکرار حقه قدیمی «تسلیحات کشتار جمعی عراق» توسط آمریکا این بار علیه «ووهان»


آمریکا باید به کارگیری ترفند وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق را در زمینه ردیابی منشاء شیوع ویروس کرونا کنار بگذارد.به نظر می رسد که آمریکا کمپین تازه ای از تلاش برای به کارگیری حیله قدیمی وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق را در پروسه ردیابی منشاء شیوع کرونا آغاز کرده است با این تفاوت که این بار، توطئه واشنگتن حقیقتا محکوم به شکست خواهد بود.

آمریکا در طول روزهای اخیر دور جدیدی از تلاش برای هوچیگری درباره تئوری توطئه آمیز نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا را با همان دروغ پردازی های قدیمی و اهداف بدخواهانه آغاز کرده که چنین رویکردی، بار دیگر بی احتیاطی و عدم مسئولیت پذیری و گستاخی واشنگتن را به نمایش گذاشته است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اولین تیر را در این کمپین جدید شلیک کرده است؛ این روزنامه در جدیدترین مقاله خود، به ارتباط دور از ذهن میان کارمند بیمار در آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان و شیوع کرونا اشاره کرده است. این در حالیست که مؤسسه ویروس شناسی ووهان که تا قبل از 30 دسامبر سال 2019 میلادی در معرض ویروس کرونا قرار نگرفته بود، هیچ گونه ابتلا به عفونتی را میان کارمندان و دانشجویان در حال فارغ التحصیلی خود ثبت نکرده است.

این در حالی است که «مایکل گوردون» نویسنده گزارش اخیر روزنامه وال استریت ژورنال با محور ارتباط میان کارمند بیمار آزمایشگاه ووهان و منشاء شیوع کرونا، در سال 2002 میلادی نیز گزارشی برای روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز تهیه و در آن از وجود برنامه تسلیحات کشتار جمعی در عراق حمایت کرده است.

در حالیکه برگزاری جلسه مجمع جهانی بهداشت (WHA) در جریان است، به کارگیری این حقه قدیمی از سوی واشنگتن نیز مجددا آغاز شده و انگیزه پنهانی آمریکایی ها در به سرقت بردن دستور کار نشست مجمع جهانی بهداشت و سیاسی کردن پروسه ریشه یابی منشاء شیوع کرونا با هدف ایجاد فشارهای بین المللی علیه چین نیز بسیار صریح و آشکار است.

ردیابی منشاء کرونا یک موضوع علمی پیچیده و جدی است و این ماموریت باید صرفا بر اساس علم و حقایق صورت گیرد؛‌ مدارک زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا بدون دخالت بشر، از حیوانات به انسان ها منتقل شده است؛ چنین روندی یک پدیده طبیعی است که اغلب در طول دهه های اخیر اتفاق افتاده است.

ردیابی منشاء شیوع ویروس کرونا در عین حال باید به رهبری و مدیریت سازمان بهداشت جهانی انجام شود و مهم تر از همه این است که این پروسه باید به صورت حرفه ای، بی طرف، سازنده و به دور از هر گونه سیاست و یا فرضیه مقصر دانستن چین پیش برود.

چین همواره از تلاش های مشترک جامعه علمی بین المللی جهت شناسایی منشاء ویروس کرونا استقبال کرده است؛ در ژانویه سال جاری میلادی بود که ماموریت مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی و بازدید کارشناسان این نهاد از آزمایشگاه های امنیت زیستی محلی و مراکز کنترل بیماری ها در چین انجام شد و تبادلات عمیق و داوطلبانه ای بین مقامات چینی و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی صورت گرفت؛ اعضای هیئت مامور سازمان بهداشت جهانی نیز بعد از این ماموریت به اتفاق آراء اعلام کردند که فرضیه نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا بسیار بعید به نظر می رسد.

ردیابی منشاء ویروس کرونا نباید صرفا به چین محدود شود؛ گزارش ها و مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که احتمالا این ویروس در نیمه دوم سال 2019 میلادی در بسیاری از نقاط دیگر جهان ظاهر شده است.

در حال حاضر سهم چین در انجام تحقیقات درباره ریشه یابی منشاء شیوع کرونا به پایان رسیده و زمان آن است که سایر کشورها از جمله آمریکا به همکاری فعالانه با سازمان بهداشت جهانی بپردازند.

هدف از مطالعه منشاء ویروس کرونا در تحلیل نهایی نیز مقصر دانستن کشوری نیست بلکه رسیدن به پاسخ هایی قانع کننده درباره این است که این ویروس از کجا آمده است تا با پاسخ به این سؤال بشر بتواند برای حفظ سلامت جمعی در آینده،‌ با میکروب ها مقابله به مراتب بهتری داشته باشد.

آن دسته از کسانی در آمریکا که بدنبال توطئه علیه چین و پنهان کردن حقیقت هستند نیز بهتر است بدانند که طرز تفکری که در تحمیل اتهامات بی اساس علیه چین مانند طرح اتهامات درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق دارند، در حد آرزو باقی خواهد ماند و تلاش های آنها بی نتیجه است.

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: