پرش به محتوا

جلاد کلمبیا خون میریزد, غرب زیر سبیلی رد می‌کند!

ایوان پوکه کلمبیا

دولت دست راستی کلمبیا تحت حمایت امپریالیست‌های غربی بویژه آمریکا شمشیر را علیه مردمش از رو بسته و دستش به خون مردمانش آغشته کرده، جالب اینکه امپریالیست‌ها که بدلیل دستگیری مهره نژاد پرستشان ناوالنی و بخاطر دستگیری یک مامور سیا و شبه نظامی فاشیست در بلاروس به عزاداری نشسته‌اند و آسمان و زمین را تحریم و تعطیل کرده اند و ضجه «عدالتخواهی» شأن رسانه ها را پر کرده در مورد این قاچاقچی مواد مخدر حاکم بر کلمبیا که با مهندسی و تقلب در انتخابات بر تخت خونینش تکیه زده از خود کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهند که هیچ با سکوت ظاهری و حمایت پنهانی وی به خاتمه دادن به اعتراضات تشویق می‌کنند.

دمکراسی های لیبرالی با سخاتمندی چشم بر گلوله بستن مردم فقیر و کارگران روزمزد بی پناه توسط ارتشی که با پول قاچاق مواد مخدر و سلاح‌های آمریکائی نقش ژاندارم امپریالیسم بازی میکند بسته‌اند و بی صبرانه منتظر خاموش کردن شعله های خشم مردم بی دفاعند تا با نوکران داخلی خود سر فرصت در ونزوئلا و بولیوی آشوب را بیندازند.

مقام های دولت دست‌راستی و متحد آمریکا و اروپا کلمبیا همزمان با ورود به دومین ماه از اعتراض ها در این کشور اعلام کردند که دست کم ۱۰ تن در جریان اعتراضات ضد دولتی در شهر کالی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارلوس روخاس دبیر امنیتی شهر کالی به رادیو کاراسول گفت که در رابطه با تظاهرات روز جمعه تا صبح امروز آمار کشته ها ۱۰ تن ارزیابی شده است.

روخاس ادامه داد: در جنوب شهر با صحنه ای واقعی از درگیری ها و یک جنگ شهری روبه رو هستیم که بسیاری از مردم نه تنها جان خود را از دست دادند بلکه تعداد زیادی نیز زخمی شدند.

ایوان دوکه رییس جمهوری جلاد کلمبیا روز جمعه پس از یک جلسه امنیتی در شهر کالی اعلام کرد که اعزام حداکثری نیروهای نظامی برای کمک به پلیس ملی به سرعت آغاز می شود.

دیده بان حقوق بشر که پیشتر تعداد کشته ها را بیش از آمار رسمی گزارش کرده بود، وضعیت شهر ۲.۲ میلیون نفری کالی را بسیار وخیم توصیف کرد.

در تظاهرات ضد نئولیبرالی مردم کلمبیا که از ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) علیه طرح مالیاتی دولت به راه افتاده، خشونت مرگبار پلیس تاکنون ۵۰ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشته است. به باور کارشناسان موج عظیم اعتراضات مردمی، حاکی از زخمی کهنه و عمیق از عملکرد نئولیبرالی و کاپیتالیستی دولت «ایوان دوکه» رییس جمهوری این کشور است که با بهانه ای سر باز کرده است.

به مدت بیش از ۵۰ سال، جنگ کلمبیا علیه چریک های چپگرا موسوم به «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» سایر اولویت های دولت را تحت الشعاع قرار داده است. در سال ۲۰۱۹ پس از به قدرت رسیدن دوکه جوانان کلمبیایی به خیابان ها آمدند و خواستار دسترسی آزاد و راحت تر به آموزش عمومی، شغل بهتر و یک دولت حمایتگر شدند.

از سوی دیگر منطقه آمریکای لاتین به ویژه آمریکای جنوبی، به شدت از همه گیری کرونا آسیب دیده اند به گونه ای که بسیاری از کشورهای این منطقه در صورت اجرا نشدن اصلاحات اقتصادی، با شرایط مالی بسیار وخیمی روبه رو خواهند شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: