پرش به محتوا

پوتین زیر پای لوکاشنکو را خالی نکرد

پوتین بر توسعه همکاریها با بلاروس تاکید کرد

پوتین بر توسعه همکاریها با بلاروس تاکید کرد

در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا دور جدید فشارها بر بلاروس را بخاطر فرود اجباری یک هواپیما آغاز کرده اند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با الکساندر لوکاشنکو همتای بلاروسی خود بر حمایت از این کشور و توسعه همکاریها با آن تاکید کرد.

 به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه، پوتین روز جمعه در دیدار با لوکاشنکو در اقامتگاه رسمی خود به نام بوچارو روچی در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه، اقدامات کشورهای غربی علیه بلاروس را اوج احساسات خواند و گفت که بدون این رویداد هم مسکو و مینسک موضوعات زیادی برای مذاکره دارند.

رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از رفتار کشورهای غربی و هیاهویی که پیرامون مساله فرود اجباری هواپیمای ریان ایر در مینسک برپا شده است گفت که هواپیمای حامل اوو مورالس رئیس جمهوری سابق بولیوی در اروپا مجبور به فرود کردند و وی مدتی از هواپیما خارج شد اما در ان زمان همه کشورهای غربی در مورد این حادثه سکوت کامل کردند. 

روز دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های بلاروس، لوکاشنکو دستور رهگیری و فرود اجباری هواپیمای مسافربری را بر پایه خبری مبنی بر حمل بمب توسط هواپیمای مسافربری صادر کرده است. ماموران امنیتی در هواپیما بمبی نیافتند اما توانستند رومان پروتاسویچ را دستگیر کنند.

این وبلاگ‌نویس یکی از سرسخت‌ترین مخالفان لوکاشنکو به‌شمار می‌رود و در لیتوانی زندگی می کند. نهادهای امنیتی بلاروس او را در فهرست تروریست‌های خطرناک قرار داده‌اند. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر عصر یکشنبه پس از چند ساعت توقف مینسک را به مقصد لیتوانی ترک کرد. 

مبادلات بازرگانی روسیه و بلاروس ۱۸ درصد رشد کرد

رئیس جمهوری روسیه در ادامه دیدار گفت: در سه ماهه نخست سال جاری میلادی روسیه شریک تجاری و اقتصادی اصلی بلاروس بود و حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با رشد۱۸.۴ درصد رشد داشت.

پوتین خاطرنشان کرد که امروز میخاییل میشوستین نخست وزیر روسیه در مینسک بسر می برد و در اجلاس نخست وزیران کشورهای عضو جامعه همسود شرکت کرد. 

به گفته پوتین، نتایج مثبت در همکاریهای روسیه و بلاروس در جهات و عرصه های مختلف بدست آمده است و توسعه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی دو کشور در مرکز توجه دیدار امروز قرار دارد. 

رئیس جمهوری بلاروس نیز با استقبال از افزایش حجم مبادلات بازرگانی کشورش با روسیه خاطرنشان کرد که تا پیش از همه گیری ویروس کرونا، مبادلات بازرگانی دو کشور به ۳۵ میلیارد دلار رسیده بود.

وی افزود: سال گذشته مبادلات بازرگانی روسیه و بلاروس حدود ۲۹ میلیارد دلار بود و در زمان حاضر گرایش خوبی برای گسترش مبادلات وجود دارد. 

لوکاشنکو سپس به جلوگیری کشورهای غربی از پرواز هواپیماهای شرکت ملی «بل آویا» به اروپا اشاره و اضافه کرد که این در حالی است که شرکت بل آویا در دوره همه گیری کرونا در حالی که فرودگاههای بسیاری از کشورهای اروپایی تعطیل بود، به انتقال هزاران نفر از مسافران می پرداخت.

وی ممنوعیت پروازهای بل آویا به کشورهای غربی را اقدام پست و بیشرمانه خواند که بجای قدردانی از انتقال هزاران مسافر کشورهای غربی مورد مجازات قرار گرفته است.

لوکاشنکو گفت که اسنادی را در مورد پرواز هواپیمای ریان ایر به همراه آورده است که آن را به پوتین نشان می دهد. 

رئیس جمهوری بلاروس گفت که تلاش می شود تا وضعیت این کشور همانند ماه اوت سال ۲۰۲۰ پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس بی ثبات شود.  ایرنا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: