پرش به محتوا

پکن: آمریکا دروغ می‌گوید

بنا بر گزارش وبگاه «گلوبال تایمز»، وزارت خارجه چین در واکنش به تحقیقات اخیر اطلاعاتی آمریکا درباره منشأ شیوع ویروس کرونا و اتهام‌زنی به پکن گفت که یافته‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا فاقد اعتبار است.

وزارت خارجه چین با صدور بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «تاریخ نشان می‌دهد که یافته‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا فاقد اعتبار است. ایالات متحده باید با الگوبرداری از چین،‌ تحقیقات مشترکی را با سازمان جهانی بهداشت در خصوص منشأ ویروس کرونا انجام دهد و یک تحقیق جامع، شفاف و مبتنی بر شواهد را در ایالات متحده انجام دهد».

از طرف دیگر، سفارت چین در ایالات متحده نیز در پی اتهام‌زنی‌های جدید مقام‌های آمریکایی به پکن در خصوص منشأ شیوع ویروس کرونا اعلام کرد که سیاسی کردن ردیابی منشأ «کووید-۱۹» که یک مسئله علمی است، نه تنها یافتن منشأ اصلی ویروس را سخت می‌کند بلکه «ویروس سیاسی» را افسارگسیخته می‌کند و به شدت در مسیر همکاری بین‌المللی در زمینه این همه‌گیری مانع ایجاد می‌کند.

سخنگوی سفارت چین در آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در زمینه ردیابی منشأ کووید-۱۹، ما خواستار همکاری بین‌المللی بر پایه حقایق و علم با هدف مقابله بهتر با اپیدمی‌های غیرمنتظره در آینده، هستیم».

در ادامه این بیانیه در ارتباط با منشأ ویروس کرونا این گونه آمده است: «ما به دلیل احساس مسئولیت در قبال سلامت بشریت، از بررسی جامع تمامی موارد اولیه کووید-۱۹ که در سراسر جهان یافت شده است و همچنین تحقیقات دقیق در مورد برخی از پایگاه‌های مخفی و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در سراسر جهان حمایت می‌کنیم».

سفارت چین با تأکید بر لزوم شفافیت درباره تحقیقات در خصوص منشأ کرونا ادامه داد: «چنین مطالعات و تحقیقاتی باید کامل، شفاف و بر اساس شواهد باشد و به طور دقیق همه چیز را روشن کند».

سخنگوی سفارت چین یادآور شد که برخی افراد اخیراً از ترفند‌های قدیمی سیاسی در خصوص منشأ اصلی کووید-۱۹ در جهان استفاده می‌کنند و مجدداً کارزار بی‌اعتبارسازی و مقصر جلوه دادن بقیه و همچنین تئوری «نشت (ویروس) از آزمایشگاه» از سرگرفته شده است.

واکنش مقام‌های چین در حالی مطرح شده است که رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه تصریح کرد دستگاه‌های اطلاعاتی کشورش درباره منشأ ویروس کرونا اختلاف نظر دارند .

بحث بر سر منشأ ویروس کرونا بعد از آن داغ شد که روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی روز یکشنبه مدعی شد داده‌های اطلاعاتی نشان می‌دهند (,که نه داده‌ایم منتشر شد و نه سندی قابل ثبات و اتکا ارائه شد) سه نفر از کارکنان آزمایشگاه شهر ووهان چین درست پیش از شیوع ویروس کرونا، به‌شدت بیمار شده بودند. این روزنامه، بیمار شدن کارکنان این آزمایشگاه را تأییدی بر ادعای انتشار کووید-۱۹ از این آزمایشگاه دانست.

یک روز بعدتر، وزارت امور خارجه چین ادعای بدون سند و مدرک وال‌استریت‌ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً «ساختگی و دروغ» توصیف کرد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این ادعا گفت: «موسسه ویروس‌شناسی ووهان ۲۳ مارس امسال (سوم فروردین) بیانیه‌ای صادر کرد و در آن بیان داشت که تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ با هیچ موردی از عفونت ناشی ازابتلا به ویروس کرونای جدید مواجه نشده بود».

پیش‌تر نیز تیم تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چین و بررسی خاستگاه ویروس کرونا به این نتیجه رسیدند که انتشار این بیماری از آزمایشگاه شهر ووهان «با احتمال بالایی بعید به نظر می‌رسد».

از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در جهان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا نام آن را «ویروس چینی» گذاشت و این کشور را به انتشار آن متهم کرد.

جمعه گذشته گروه «حقوق مدنی آمریکایی‌های چینی‌تبار» از ترامپ بابت استفاده از الفاظی نظیر «ویروس چینی»، «آنفلوانزای چینی» و «کونگ فلو» شکایت کرده و دریافت غرامتی ۲۲ میلیون دلاری را خواستار شد.

لازم به یاد‌آوری است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا مایک پمپئو به مدت یک سال نیز در دولت ترامپ رئیس سازمان سیا بود در اظهاراتی صراحتا اعتراف کرده که دروغ گویی، تقلب و دزدی جزو آموزش‌های کادرها و مسئولان امنیتی آمریکاست و او همه این کارها را انجام داده است.
ویدیوی اعترافات پمپئو

https://www.aparat.com/v/EkvKu/%D9%BE%D9%85%D9%BE%D8%A6%D9%88%3A_%D9%85%D8%A7_%D8%AF%D8%B1_%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%B3%DB%8C%D8%A7_%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA_%D9%85%DB%8C_%DA%AF%D9%81%D8%AA%DB%8C%D9%85_%D9%88_%D8%AF%D8%B2%D8%AF%DB%8C

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: