پرش به محتوا

سقوط کابل پایتخت افغانستان نزدیک است – مهدی ضمیری


سقوط کابل پایتخت افغانستان نزدیک است

خدا حافظی آمریکا و انگلستان بهمراه اعضای ناتو از منطقه آسیای میانه 

طالبان پایتخت افغانستان را محاصره کرده و تنها راه فرار ارتشهای خارجی تحت رهبری آمریکا و ناتو  از طریق هوا امکان پذیر است درست در شرایط فرار نیروهای نظامی ناتو در جنگ جنوب شرقی آسیا در ویتنام ، کامبوج و لایوس در سال 1975که تمامی ابزارهای نظامی را رها کرده و فرار را بر قرار ترجیح داده بودند. 

آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از سقوط کابل به دست طالبان که بزرگترین نیروی ملی در این کشور است و توانسته است بیشترین نیروها را بسیج کند  نیروهای ویژه به افغانستان اعزام کرده اند روزنامه انگلیسی سان نوشته است که آمریکا قرار است قبل از خروج کامل ازکابل  افغانستان صدها نیروی ویژه آمریکایی را در کابل مستقر کند تا ما نع از سقوط پایتخت افغانستان به دست طالبان شوند. (روزنامه انگلیسی SUN )    به نوشته این روزنامه، یک واحد نظام ترکیه تامین امنیت فرودگاه میدان هوایی کابل رابعهده خواهد گرفت.روزنامه سان به نقل از منابعش که نام برده نشده، نوشته است که آمریکا در نظر دارد 600 تفنگدار نیروی دریایی را به افغانستان اعزام و آنها را مامور تامین امنیت سفارت این کشور در کابل کند. این روزنامه همچنین گفته است که سربازان بریتانیا در این زمینه به آمریکایی‌ها کمک خواهند کرد.طبق برنامه دولت جو بایدن، آمریکا قرار است تا یازدهم سپتامبر سال جاری تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.رییس ستاد ارتش بریتانیا از تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان ابراز نا امیدی کرد . و گفته است که  همراه آمریکا از افغانستان خارج میشویم انگلستان در جنگ  با افغانها سابقه طولانی  شکست سنگینی را پشت سر گذاشته است . بغا وجود این گفته است در روند خروج نظامیان از این کشور مکمک خواهد کرد.بلینک وزیر همیشه در راه امور خارجه آ»ریکا وارد کابل شده تا از نزدیک اوضاع را مورد نظر داشته باشد و البته تلاش دارد تا طالبان را تا پایان خروج نیروهای ناتو از این کشور از مبارزه مسلحانه دست بردارند . اگر چه در گذشته هم طالبان همواره از خروج نیروهای ناتو استقبال کرده بود . روزنامه سان به نقل از منابعش نوشته است: فرودگاه کابل یک نقطه حیاتی است و بدون آن راه امنی برای ورود و خروج وجود ندارد که افراد بتوانند از آن بیرون بروند. بدون آن کابل فرو می ‌پاشد. همزمان بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در پارلمان این کشور گفته است که همه گزینه‌ها را برای ادامه حمایت نیروهای افغان چه از داخل چه از بیرون آن کشور، بررسی خواهد کرد. این در حالی است که خروج نیروهای نظامی مدتی طول خواهد کشید.  قبلا ژنرال نیک کارتر، رئیس ستاد ارتش             ‎مصاحبه با بی بی سی گفته بود.     که خروج تمامی نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان پس از دو دهه، ممکن است به بازگشت جنگسالاران بیانجامد و خطر جنگ داخلی را افزایش خواهد داد. او ادعا کرد که برای جلوگیری از کشت کشتار صدها سرباز خارجی برای حفاظت از اماکن حساس در کابل باقی خواهند ماند

درباره استقرار نیروهای ترکیه بعلت اینکه یک کشور مسلمان است گویا طالبان با توافق با ترکیه  پذیرفته است  در کابل این بمانند. بنابراین طالبان نمی‌توانند ادعا کنند که کافران در خاک افغانستان هستند.او افزوده: اما ترک‌ها نمی‌خواهند که به تنهایی این ماموریت را انجام دهند و سوال اینجاست که چه کسانی به آنها کمک خواهند کرد.»یک منبع نظامی ترکیه به این روزنامه گفته که اگر افغان‌ها بخواهند که نیروهای ترکیه در افغانستان بمانند، آنها در آنجا خواهند ماند.

ترکیه 600 سرباز در چارچوب پیمان نظامی ناتو در افغانستان مستقر کرده است که بنا به ادعای خود احتمالا بزودی آنها از این کشور خارج خواهند شد.  ترکیه علیرغم اختلافات فراوان با آمریکا و ناتو حاضر شده است ریسک ماندن را بپذیرد . هرچه باشد ترکهای عثمانی و صفوی از همین مناطق گذر کرده اندو دو شبکه بزرگ اسلامی  بر پا ساخته اند و چه جنایاتی که تا ثبات لازم در منطقه انجام نداده اند . خروج خفت بار نیروهای غربی از منطقه بسیار حساس آسیای میانه پیروزی بزرگ برای کشورهای منطقه و کاهش تنش های بیسابقه گذشته است .  خروج کامل نیروهای خارجی از منطقه آسیای میانه که شرایط همکاری همه جانبه این منطقه با خاورمیانه ثروتمند را فراهم میکند یک موفقت بزرگ برای همه کشورهای منطقه است.


مهدی ضمیری برلن ( 27.05.2021)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: