پرش به محتوا

چین مشغول زدن زیر آب آمریکا در آمریکای لاتین

در حالیکه آمریکا در حال احتکار واکسن کرونا است چین در حال تزریق واکسن کرونا به مردم آمریکای لاتین است.
عملکرد مناسب چین در کمک به کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کاراییب برای مقابله با ویروس کرونا نگرانی شدید مقامات آمریکایی را به همراه داشته است.

چین درحال استفاده از واکسن های کووید-19 ساخت این کشور برای پیشبرد اهداف سیاسی خود در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب است. این درحالی است که آمریکا با بی تفاوتی و نداشتن استراتژی مناسب درحال از دست دادن نبرد در این منطقه و متحدان قدیمی خود است.

پکن در ماه های اخیر 165 میلیون دوز واکسن چینی را به این مناطق ارسال کرد و در کنار آن با استفاده از کمپین روابط عمومی دقیق نقش دولت چین را برجسته ساخت.

در طرف مقابل آمریکا تا همین اواخر تمرکز خود را بر کنترل شیوع ویروس کرونا قرار داده بود و مقادیر بسیار ناچیزی واکسن به کشورهای همسایه خود ارسال کرد. جو بایدن وعده ارسال 80 میلیون دوز واکسن را داده اما دولت وی هنوز خبری درباره ارسال این واکسن ها منتشر نکرده است.

اعضای کنگره و کارشناسان منطقه‌ای در آمریکا به دولت هشدار داده‌اند که باید در این رقابت قوی تر عمل کرده و علاوه بر ارسال این واکسن ها به آمریکای لاتین با تبلیغات لازم به آمریکا نشان دهند که این واکسن ها از مقصد آمریکا ارسال شده‌اند.

داده های سازمان بهداشت پان آمریکن حاکی از آن است که کشورهای مختلف آمریکای لاتین ازجمله شیلی، السالوادور، برزیل و اروگوئه تقریبا به طور انحصاری به واکسن های ساخت چین متکی هستند.

هندوراس و پاراگوئه با کمبود واکسن مواجهند اما هنوز واکسن‌های چینی دریافت نکرده‌اند. آمریکائی ها شایعاتی بر سر زبان‌ها انداخته اند که گویا چین به این دو کشور پیشنهاد کرده می‌توانند در ازای قطع روابط دیپلماتیک با تایوان واکسن مجانی بگیرند؛ موضوعی که در هر صورت برای چین از اهمیت بسیاری برخوردار است اما هرگز شرط دریافت واکسن از سوی چین نبوده است.

جیسون مارزاک، مدیر مرکز آمریکای لاتین اندیشکده امپریالیستی شورای اتلانتیک معتقد است: چین از این فرصت برای قدرتنمایی در منطقه استفاده کرده است.

هرچند دروغ‌هائی در مورد آزمایشگاه ووهان از سوی آمریکا درباره احتمال شیوع کرونا از استان ووهان در این کشور سرهم بندی شد و در دوره ترامپ به اوج رسید اما چین تمرکز خود را از یک سو بر روی نحوه مدیریت این ویروس در داخل و از سوی دیگر بر روی جلب توجه افکار عمومی در موضوع کمک به کشورهای دیگر در مبارزه با کووید قرار داد و به گفته مارزاک » از یک مشکل اصلی به راه حل اصلی» تبدیل شد.

کارشناسان موسسات فکری امپریالیستی آمریکا معتقدند جدا از موضوع تقابل با چین با توجه به اینکه 77 درصد از تمام مسافران ورودی به آمریکا در سال جاری از آمریکای لاتین و منطقه کاراییب بوده‌اند، لزوم ارسال واکسن از سوی آمریکا به این کشورها بیش از گذشته احساس می‌شود؛ اتفاقی که تا کنون رخ نداده است.

همین احساس نگرانی باعث شد که سناتورهای افراطی با گرایشات صد کمونیستی شدید مارک روبیو، باب منندز و تیم کین در روزهای گذشته با ارسال نامه‌ای به بایدن نسبت به حضور چین در حیات خلوت آمریکا ابراز نگرانی کنند. در نامه این سناتورهای آمده: بدون تعامل و رهبری آمریکا، رقبایمان به تلاش ها برای استفاده از واکسن‌های خود به عنوان یک اهرم در آمریکای لاتین و کشورهای کاراییب ادامه می‌دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: