پرش به محتوا

تصمیمات اتحادیه اروپا علیه بلاروس بخاطر بازداشت یک فاشیست!

اعمال تحریم، ممنوعیت پروازها و توقف کمک مالی


به گزارش خبرگزاری «نووستی»، بر اساس اطلاعات منتشره در سایت رسمی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از حادثه رخ داده برای هواپیمای مسافربری شرکت «رایان ایر» در مسیر آتن-ویلنیوس در فرودگاه مینسک، روز دوشنبه «الکساندر میخنوویچ» سفیر بلاروس در مقر این سازمان در بروکسل احضار شده و اعتراض رسمی اتحادیه اروپا به این اقدام مقامات مینسک به وی ابلاغ شد.

علاوه بر این، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست بعد از ظهر دیروز خود تصمیم گیری سیاسی درباره ممنوع بودن کلیه پرواز شرکت‌های هواپیمایی بلاروسی به کشورهای عضو این سازمان را اتخاذ کردند.

در بیانیه مشترک منتشره در پایان این نشست آمده است: «تصمیم گرفته شد تا اقدامات ضروری برای ممانعت از پرواز تمامی خطوط هوایی بلاروسی در آسمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جلوگیری از فرود آنها در تمامی فرودگاه‌های این کشورها انجام شود.»  

اتحادیه اروپا همچنین از تمامی شرکت‌های هواپیمایی مستقر در حوزه نفوذ این سازمان خواسته تا پروازهای خود از حریم هوایی بلاروس را متوقف کنند.

در عین حال رهبران اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری «رومن پروتاسویچ» خبرنگار در استخدام سی و فعال نئونازی بلاروسی و بنیانگذار کانال تلگرام مخالفان این کشور «Nexta» شده و همچنین از سازمان‌های بین المللی درخواست کردند تا تحقیقات لازم درباره حادثه فرود اجباری هواپیمای مسافربری در مینسک که حادثه‌ای بی سابقه و غیرقابل قبول است را انجام دهند.

در نشست سران اتحادیه اروپا همچنین تصمیم گرفته شد تا تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه برخی مقامات دولتی بلاروس اعمال شود. به عقیده آنها، اقدام دولت بلاروس حمله به دموکراسی و آزادی تردد هاو حاکمیت اروپا بوده و باید به آن پاسخی شدیدالحن داده شود.

علاوه بر این، «اورسولا فون‌درلاین» رئیس کمیسیون اروپا (که خود دارای پرونده فساد مالی و سواستفاده از قدرت در زمان وزارتش در کابینه مرکل است) نیز از مسدود شدن بسته کمک‌های سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در کشور بلاروس به ارزش 3 میلیارد یورو خبر داد. به گفته وی، تا زمانی که دولت بلاروس دموکراتیک نشده باشد، این کمک‌ها متوقف خواهد ماند.

لازم به یادآوری است، روز یکشنبه هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی «رایان‌ ایر» که از آتن به سمت ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) در پرواز بود، در نتیجه انتشار خبری درباره بمب گذاری در این هواپیما، بطور اضطراری در فرودگاه بین‌المللی پایتخت بلاروس فرود آمد. در شبکه‌های اجتماعی نوار ضبط شده مکالمه خلبان این پرواز با برج فرودگاه منتشر شده که بر اساس آن، مأمور کنترل پروازها به خلبان توصیه کرده برای «تأمین امنیت» در این فرودگاه فرود آید. در میان مسافرین این هواپیما «رومن پروتاسویچ» (فعال نئو نازی و خبرنگار رادیوهای سازمان امنیت آمریکا سیا) بلاروسی و بنیانگذار کانال تلگرام مخالفان این کشور «Nexta» حضور داشت که بعد از فرود این هواپیما بازداشت شد.
نگاه کنید به:

ماجرای بلاروس و هواپیمای رایان ایر، رومن پروتاسویچ کیست؟ خبرنگار یا یک افراطی در خدمت تغییر رژیم؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: