پرش به محتوا

اعتراضات در کلمبیا ادامه دارد.

Quelle: AFP © JOAQUIN SARMIENTO

در حالیکه اعتراضات مردمی در کلمبیا بی انقطاع ادامه دارد و سیستم سرمایه داری وابسته به امپریالیسم آمریکا را هدف قرار داده است، رسانه ها و منابع خبری غربی با سکوت در مورد اعتراضات مردمی این کشور که از متحدان نزدیک آمریکا و کشورهای اروپائی محسوب میشود سعی در پنهان کردن ابعاد وسیع سرکوب شدیدا بی رحمانه این اعتراضات دارند.

تنها تصور اینکه اگر این سرکوب در کوبا، ونزوئلا و یا نیکاراگوئه علیه تضاهرکنندگان صورت می‌گرفت چه الم شنگه‌ی از سوی حقوق‌بشری‌ها و کشورهای غربی راه می‌افتاد ناظران را بی طرف را به حیرت فرو می‌برد که استانداردهای دوگانه تا چه حد در سیستم تبلیغاتی غرب ریشه دوانده است.

به گزارش روسیه امروز، روز شنبه ، اعتراضات گسترده ای علیه دولت رئیس جمهور کلمبیا ایوان دوکه و خشونت پلیس رژیم این کشور در کلمبیا رخ داد. هزاران نفر در بوگوتا ، مدلین ، کالی و سایر شهرها در به خیابان ها ریختند.
اگرچه بیشتر این اعتراضات مسالمت آمیز بود ، اما تظاهرکنندگان سعی کردند بخشی از جاده ها ، از جمله جاده پانامریکانا را در برخی از شهرها مسدود کنند. پلیس اما فورا به تظاهر کنندگان حمله ور شد.

پلیس ضد شورش (اسماد) در بعضی از نقاط از آب پاش ، گاز اشک آور و نارنجک های شدیدا نورانی علیه معترضین استفاده کرد.

تعداد مصدومان در این اعتراضات تاکنون نامشخص مانده است. رسانه های محلی از زخمی شدن ۱۵ نفر خبر دادند.

مدیر پلیس ملی این کشور آمریکای جنوبی ، خورخه لوئیس وارگاس والنسیا ، مدعی شد که یک افسر در شورش های کالی کشته و دو نفر به شدت زخمی شده اند. رئیس پلیس تیراندازی با این ادعا که به سوی نیروهای امنیتی تیراندازی شده این اقدام را به شدت محکوم کرد.

پلیس کشته شده یک افسر گشت ۲۲ ساله بود. وی از ناحیه قفسه سینه و از ناحیه گلوله مجروح شد و بر اثر جراحت وارده در بیمارستان درگذشت. یک پلیس ۳۳ ساله دیگر از ناحیه بازوی چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت در حالی که یک همکار ۲۲ ساله دیگر وی از ناحیه پای راست مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

رئیس جمهور دست راستی کلمبیا دوکه آنچه وی «قتل بی رحمانه» افسر جوان پلیس نامید را محکوم کرد و از مقامات خواست تا پیگیر دستگیری عاملان این عمل باشند . وی به نزدیکان مقتول نیز تسلیت گفت.
این در حالیست که حداقل ۲۹ نفر توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیده‌اند.

معترضین که مورد حمله شدید پلیس امنیتی قرار گرفته بودند، روز شنبه پادگان پلیس را در سومین شهر بزرگ کشور آمریکای جنوبی به آتش کشیدند.

اعتراضات خشونت آمیز در کلمبیا از ۲۸ آوریل پس از اعلام دولت برای اصلاح نئولیبرالی مالیات آغاز شد. تظاهرات سراسری به زودی به درگیری خشونت آمیز با پلیس تبدیل شد. پلیس سرکوبگر کلمبیا از همان ابتدا از گلوله های سربی و مهمات کشنده علیه معترضان استفاده می کرد. مقامات تاکنون مرگ ۱۵ نفر را تأیید کرده اند ، در حالی که فعالان حقوق بشر حداقل ۴۲ مورد فوتی گزارش داده اند. بیش از ۱۹۰۰ نفر از جمله ۹۶۶ افسر پلیس زخمی شدند. بعد از اقدام اعتصاب سراسری ، دوکه تصمیم گرفت اصلاح برنامه ریزی نئولیبرالی را معوق و سپس آنرا شده را پس گرفت.
معترضان اما اصرار دارد سیستم ناعادلانه سرمایه داری و دولت وابسته به امپریالیسم آمریکا علت اصلی فقر و بدبختی مردم بوده و از متوقف کردن اعتراضات سرپیچی میکنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: