پرش به محتوا

چین: سیاست اشتباه آمریکا عامل جنگ افروزی

سیاست اشتباه آمریکا در خاورمیانه؛‌عامل تشدید درگیری میان فلسطین و اسرائیل

سیاست اشتباه آمریکا در خاورمیانه؛‌عامل تشدید درگیری میان فلسطین و اسرائیل_fororder_1

چین به عنوان ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل، روز گذشته (یکشنبه 16 مه/26 اردیبهشت ماه) میزبان نشست عمومی اضطراری شورای امنیت با محور درگیری میان اسرائیل و فلسطین بود؛ در جریان برگزاری این نشست از دو طرف اسرائیل و فلسطین خواسته شد تا آتش بس اعلام کنند و هر چه سریع تر خشونت ها را متوقف کنند.

در این نشست در عین حال بر ضرورت اقدام سریع و اضطراری جامعه بین الملل نیز تاکید شد.

در این بین، به ویژه آمریکا باید مسئولیت های خود را بر عهده بگیرد و با اتخاذ موضعی منصفانه، از ایفای نقش شورای امنیت در مسیر کاهش تنش ها و اعتمادسازی مجدد و حل و فصل سیاسی میان اسرائیل و فلسطین حمایت کند.

در اینجا این سؤال مطرح می شود که علت فرا خوانده شدن آمریکا جهت اتخاذ رویکرد منصفانه در قبال درگیری های اسرائیل و فلسطین چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که علت چنین درخواستی از آمریکا این است که وخیم ترین درگیری های جاری فعلی میان فلسطین و اسرائیل از سال 2014 میلادی تاکنون در نوار غزه، حاصل سیاست اشتباهی است که آمریکا در قبال خاورمیانه اتخاذ کرده است؛ بدیهی است که جانبداری آمریکا از اسرائیل در این بین، عامل تجدید و تشدید درگیری ها میان فسطین و اسرائیل است آن هم در شرایطی که اقدامات آمریکا مکررا عامل تشدید اوضاع وخیم شرایط خاورمیانه بوده است.

بدنبال شروع درگیری میان فلسطین و اسرائیل، دولت فعلی آمریکا نه تنها اقدامی در مسیر کاستن از تنش ها عملی نکرد بلکه رویکردی یکجانبه و چشم پوشی را نسبت به اقدامات اسرائیل در قبال فلسطین پیش گرفت؛ آمریکا از اقدامات نظامی اسرائیل علیه فلسطین چشم پوشی کرد و این رویکرد واشنگتن نارضایتی های بسیار زیادی را در میان فلسطینینان به وجود آورد و به این ترتیب، عامل تشدید تقابل دو طرف اسرائیل و فلسطین با یکدیگر از سوی آمریکا فراهم شد.

آنچه شرایط را بدتر و وخیم تر می سازد، این است که آمریکا در مواجه با واقعیت خونبار مرگ و میر صدها نفر از مردم در دور جدید درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین، همچنان از دستکاری و تحریف استاندارد دوگانه خود در زمینه حقوق بشر دست برنداشته و مکررا مانع از رسیدن صدای اعضای شورای امنیت به جهان شده است.

شروع بحران میان فلسطین و اسرائیل بار دیگر به جامعه جهانی هشدار داد که تنها زمانی صلح پایدار در خاورمیانه و نهایتا امنیت در جهان برقرار می شود که مسئله فلسطین به روشی جامع، عادلانه و پایدار حل و فصل گردد.

تحت شرایط فعلی، پیشنهاد چهار ماده ای مطرح شده از سوی چین در سال 2017 میلادی در زمینه حل و فصل مسئله فلسطین از اهمیت عملی به مراتب بیشتری برخوردار است؛ بر اساس همین پیشنهاد چهار ماده ای بود که چین روز گذشته در نشست اضطراری شورای امنیت، تاکید کرد که برقراری آتش بس و توقف خشونت از اولویت های برتر محسوب می شوند؛ چین تاکید کرد که کمک های انسان دوستانه در قبال این درگیری ها یک نیاز مبرم است و حمایت جامعه بین الملل یک الزام به حساب می آید و راه حل دو دولت نیز یک راهی اساسی برای برون رفت از این درگیری هاست.

مشکلات و درگیری ها باید به پایان برسند و این در حالیست که درگیری های خونبار بین فلسطین و اسرائیل از موضع آمریکا در قبال این درگیری ها و حمایت واشنگتن از تل آویو، جدایی ناپذیر است.

آنچه ضرورت دارد این است که آمریکا موضع کاستن از تنش در روابط بین فلسطین و اسرائیل را پیش بگیرد و صرفا به پیشرفت پروسه مذاکرات صلح میان دو طرف کمک کند و پشتیبان نقش شورای امنیت در این مسیر باشد.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: