پرش به محتوا

نگاهی به دستاوردهای چین در زمینه بهبود محیط زیست

نگاهی به دستاوردهای چین در زمینه بهبود محیط زیست_fororder_rBABCWCeGzmAfevlAAAAAAAAAAA130.640x672

اداره حفاظت از محیط زیست شهر پکن روز پنج شنبه 13 مه/ 23 اردیبهشت با انتشار اطلاعیه ای وضعیت محیط زیست شهر پکن در سال 2020  را این گونه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی، کیفیت هوا، آب و خاک به طور چشمگیری بهبود یافته و وضعیت محیط زیست این شهر به طور مستمر بهتر شده و میزان انتشار دی اکسید کربن در هر واحد تولید کاهش یافته است و از این نظر در جایگاه اول کشور چین قرار دارد.


در سال 2020، تعداد روزها با کیفیت هوای استاندارد به 276 روز رسید که در مقایسه با پنج سال قبل تر 90 روز افزایش داشته است. تعداد روزهای بسیار آلوده 10 روز بوده که در مقایسه با پنج سال قبل تر 36 روز کاهش داشته است.

شهر پکن پایتخت چین در سال های گذشته برای کاهش آلودگی هوا و بهبود محیط زیست تدابیر بسیاری اندیشیده است. این شهر تمامی شهروندان را به مشارکت نظارت بر آلودگی و حفاظت از محیط زیست تشویق کرده و سامانه ای با رهبری دولت، اجرای مقررات و انجام وظایف توسط شرکت ها و مشارکت تمامی مردم تشکیل داده است.

شایان ذکر است که در سال 2020، دولت شهر پکن 338 مورد گزارش درباره تخلفات در زمینه آلودگی محیط زیست از سوی مردم دریافت کرده و دولت جوایزی را به مردم گزارش دهنده اعطا کرده است.

بهبود محیط زیست شهر پکن، نشانه ای از تلاش و دستاوردهای کشور چین در راستای بهبود محیط زیست به شمار رود. چین در سیزدهمین برنامه توسعه پنج ساله خود (سال 2015 تا 2020) اهداف مشخصی را برای حفاظت از محیط زیست و کاهش انتشار آلاینده ها تدوین کرده و در این راستا سیاست ها و مقررات جدی صادر کرده است. با تلاش وافر دولت چین و ارتقای آگاهی مردم در این زمینه، این کشور به دستاوردهای چشمگیری رسیده و میزان رضایت مردم از محیط زیست را به طور مستمر افزایش داده است. 

چین در چهاردهمین برنامه توسعه پنج ساله (سال 2021 تا 2025) سازندگی محیط زیستی را به عنوان یکی از مهم ترین کارهای دولت تلقی کرده و در این راستا تدابیر موثر اندیشیده است. انتظار می رود چین با تلاش و اقدامات چین به بهبود محیط زیست خود ادامه داده و خدمات شایسته در مقابله بشر با تغییرات اقلیمی ارایه دهد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: