پرش به محتوا

میراث جنگ طلبی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان

us_afgan_sold

خرابی و ناامنی؛ میراث جنگ طلبی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان به بهانه مقابله با تروریسم


آمریکا با هدف بیرون آمدن از باتلاق جنگ، اجرای پروسه عقب نشینی نظامیان خود از افغانستان را به شیوه ای غیر مسئولانه از اوایل ماه مه سال جاری میلادی آغاز کرده در حالیکه پیامدهای این اقدام واشنگتن از همین ابتدای کار کاملا واضح و مشخص است.

در هفته اول آغاز ماه مه، بیشترین آمار تلفات و مرگ و میر یک هفته ای افغانستان از اکتبر سال 2020 میلادی به بعد ثبت شد.

در تاریخ 10 ماه مه بود که جانگ جون رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه جاری میلادی و نماینده دائمی چین در این نهاد بین المللی با صدور بیانیه ای مطبوعاتی حمله تروریستی اخیر در نزدیکی مدرسه ای در کابل در تاریخ 8 مارس را به شدت و با قاطعیت محکوم و در عین حال بر ضرورت مهار خشونت و حفاظت از جان غیرنظامیان افغانستان تاکید کرد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، مجموعه انفجارهایی در تاریخ 8 ماه مه در افغانستان رخ داد که حداقل 68 کشته و حداقل 165 زخمی برجای گذاشت که اکثر این تلفات و زخمی ها را دانش آموزان دختر تشکیل می دادند.

از تاریخ 15 آوریل سال جاری میلادی و زمانی که آمریکا و ناتو از خروج کامل نظامیان خود از افغانستان تا تاریخ 11 سپتامبر سال جاری میلادی خبر دادند، حملات تروریستی و درگیری های خشونت بار در افغانستان شدت پیدا کرده و اوضاع امنیتی در این کشور وخیم تر شده است و این روند، تهدیدی جدی برای صلح و ثبات و امنیت زندگی مردم افغانستان محسوب می شود.

اگرچه ارتش آمریکا رژیم طالبان در افغانستان را در سال 2001 میلادی به سرعت سرنگون کرد اما در طول 20 سال گذشته موضوعات ریشه ای تر سیاسی، مذهبی و اجتماعی از جمله درگیری های فرقه ای و قبیله ای در افغانستان هیچ گاه به درستی حل و فصل نشد؛ در حالیکه کشورهای غربی در حال خارج کردن نظامیان خود از افغانستان هستند، همه نیروها در وضعیت آماده باش قرار می گیرند و تلاش می کنند تا منافع خود را در ساختار جدید قدرت در این کشور به حداکثر میزان خود برسانند که این روند باعث می شود تشدید پیچیدگی های موجود در شرایط امنیت داخلی افغانستان به وضعیتی غیر قابل اجتناب تبدیل گردد.

از دوره ریاست اوباما در کاخ سفید تاکنون، دولت آمریکا بارها تلاش کرده است تا نظامیان خود را از افغانستان خارج کند؛ در این بین دولت ترامپ حتی رویکرد دولت آمریکا در عدم مذاکره با «سازمان های تروریستی» را زیر پا گذاشت و مستقیما مذاکرات صلح با طالبان در افغانستان را آغاز کرد؛ اما حقیقت این است که تمایل آمریکا برای خروج از افغانستان و تنها ماندن دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان باعث تقویت جایگاه سیاسی و امنیتی طالبان می شود آن هم در شرایطی که طالبان در حال حاضر نیز حدود 40 درصد از خاک افغانستان را تحت کنترل خود دارد.

برخی تحلیلگران درباره عقب نشینی آمریکا از افغانستان قبل از قرارداد تقسیم قدرت بین طالبان و دولت افغانستان و اینکه بیشتر بخش های افغانستان در عرض دو الی سه سال باز هم تحت کنترل طالبان قرار خواهد گرفت، ابراز نگرانی کرده اند.

شبکه تلویزیونی «بی بی سی» در گزارشی نوشت که بسیاری از افغان ها در حال حاضر نگرانند که افغانستان در جریان آنچه می توان آن را خشونت بارترین درگیری در جهان نامید، بار دیگر اسیر یک جنگ داخلی غم انگیز و فجیع شود آن هم در شرایطی که ارتش آمریکا هیچ مسئولیتی بعد از ترک افغانستان بر عهده نگرفته است.

علاوه بر تشدید نگرانی های امنیتی دولت افغانستان، افغان هایی که زمانی به عنوان مترجم ارتش آمریکا کار می کردند نیز نگران تصفیه حساب هایشان هستند؛ گروهی از مترجمان افغان که برای نیروهای ائتلافی کار می کردند نیز اخیرا در کابل تظاهرات و تاکید کردند که نیروهای ائتلافی به وعده های خود جهت حفاظت از این افغان ها و بردن آنها به آمریکا عمل نکرده اند.

روی یکی از بنرهایی که در جریان تظاهرات کابل به چشم می خورد، نوشته شده بود «رئیس جمهور بایدن! لطفا ما را نادیده نگیر». یکی دیگر از معترضان افغان کاریکاتوری در دست داشت که روی آن اعضای طالبانی به تصویر کشیده شده بودند که با سلاح یک مترجم افغان را که از ارتش آمریکا طلب کمک می کرد، تهدید می کردند.

ارتش آمریکا هیچ گاه به عقب برنمی گردد و وقتی سوار هلیکوپتر شود، افغانستان را ترک خواهد کرد؛ حقیقت این است که صحنه ای مشابه این روال نیز زمانی اتفاق افتاد که آمریکا نیروهای خود را از ویتنام خارج کرد و این خروج توسط عکاسان خبرنگار ثبت شد و تصویری از چهره های زشت نظامیان آمریکایی در حافظه تاریخ به ثبت رسید.

علی رغم اوضاع رو به وخامت افغانستان، به نظر نمی رسد که آمریکا آمادگی تغییر طرح عقب نشینی خود از این کشور را داشته باشد؛ «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ 6 ماه مه تاکید کرد که عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان طبق برنامه ریزی های انجام شده در جریان است.

«نظری پاریانی» تحلیلگر امور سیاسی افغان در مصاحبه با خبرگزاری «شین هوا» تاکید کرده است که تشدید تهاجم و حملات طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان و حمله به مدارس کابل حقیقتا پیامدهای عقب نشینی و خروج غیر مسئولانه نظامیان آمریکاییست و قربانیان جنگ به اصطلاح علیه تروریسم تحت رهبری آمریکا در افغانستان مردم افغان هستند و این مردمند که در آینده ای نزدیک با درگیری های به مراتب فاجعه بارتری مواجه خواهند شد.

بعد از 20 سال جنگ طولانی آمریکا در افغانستان، مردم افغان مجبورند با خرابه ها و ویرانی های برجای مانده از غربی ها در این کشور مواجه شوند؛ در چنین شرایطی چین از نظامیان خارجی مستقر در افغانستان می خواهد تا با جدیت به بررسی وضعیت امنیتی مردم افغان و منطقه بپردازند و با مسئولیت پذیری از این کشور عقب نشینی کنند تا از تشدید آشفتگی ها و رنج بیشتر مردم افغان جلوگیری شود.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: