پرش به محتوا

چین: عوامل تعیین کننده پایان جنگ اسرائیل با حماس

«اهداف سیاسی - نظامی»؛ عوامل تعیین کننده پایان جنگ اسرائیل با حماس_fororder_3769296

درگیری ها میان فلسطین و اسرائیل در حالی شدت پیدا کرده است که سه عامل در تشدید آن مؤثر است:

عامل اول این است که اسرائیل به اشغال قلدرمآبانه و همراه با خشونت شهرک ها و سرزمین فلسطینینان ادامه می دهد؛ دومین عامل تشدید این درگیری ها این است که دولت اسرائیل مانع از آن می شود که فلسطینینان بیت المقدس شرقی در انتخابات فلسطین که قرار است ماه جاری برگزار شود، شرکت کنند؛ عامل سوم تشدید درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین نیز این است که پلیس اسرائیل از رفتن فلسطینینان به مسجد الاقصی در طول ماه مبارک رمضان جلوگیری کرده است.

در این بین، حماس (نیروی مقاومت اسلامی فلسطین) نیز به منظور اعلام حمایت و پشتیبانی خود از مردم فلسطین، موشک هایی را به سمت اسرائیل شلیک کرد که این امر تلافی گسترده اسرائیلی ها را بدنبال داشت.

علت اصلی درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین، اختلاف دو طرف درباره مالکیت شهر مقدس قدس و مبارزات پیرامون خواست فلسطین برای ایجاد یک کشور کاملا مستقل با پایتخت قدس شرقی است.

دلایل تجاوز ادامه دار اسرائیل به سرزمین فلسطین، از یک طرف حمایت و پشتیبانی های کورکورانه دولت های قبلی آمریکا از اسرائیل است و از طرف دیگر این حقیقت است که فلسطین در تلاش برای رسیدن به حقوق و منافع مشروع خود دچار چند دستگی شده است و بنابراین نمی تواند یک نیروی مشترک تشکیل دهد و همین امر باعث می شود که مردم فلسطین با پستی ها و بلندی های زیادی مواجه شوند.

تهاجم شدید ارتش اسرائیل به نوار غزه باعث نگرانی جامعه بین الملل درباره به راه افتادن یک جنگ تمام عیار شده است اما با این وجود، احتمال وقوع چنین جنگی بی نهایت ضعیف است چرا که سرعت و ابتکار عمل میدان جنگی در حال حاضر تحت کنترل اسرائیل است و قدرت نظامی حماس به مراتب نسبت به اسرائیل کمتر است و تنها اسرائیل است که قدرت پایان بخشیدن به این درگیری ها را دارد؛ بنابراین، علت اینکه این درگیری ها هنوز به پایان نرسیده است، این است که اهداف سیاسی و نظامی اسرائیل در انتقام از حماس محقق نشده اند.

چهار بار تلاش «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در کمتر از دو سال برای تشکیل کابینه تماما ناکام مانده و از طرف دیگر، حماس به شدت به دلیل داشتن اهداف سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته زیرا گفته می شود که این رویکرد حماس باعث افزایش حمایت و آراء نتانیاهو می شود؛ با این وجود،‌ انتظار می رود که در جریان برگزاری انتخابات پنجم، نتانیاهو برکنار شود و بنابراین کابینه با موفقیت تشکیل گردد.

علاوه براین، درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین نشان می دهد که قابلیت های نظامی حماس به طرز چشمگیری ارتقاء یافته و بنابراین، تهدید حماس برای اسرائیل نیز افزایش داشته است؛‌ با این اوصاف، این عملات به شدت به قابلیت های نظامی حماس آسیب خواهد رساند.

اسرائیل این بار بدنبال این است که در جریان این جنگ، تا جایی که ممکن است به حذف کامل تاسیسات تولید موشک و تیم های تکنسین موشکی و تیم های ارشد فرماندهی نظامی حماس بپردازد و از بمباران های بی رویه جهت تضعیف قدرت نظامی حماس استفاده کند.

در چنین شرایطی، درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین شدت پیدا خواهد کرد چرا که اهداف جنگی فوق الذکر اسرائیل هنوز محقق نشده اند.

تشدید درگیری میان اسرائیل و فلسطین نگرانی های جدی جامعه بین الملل را به دنبال داشته است؛ «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از دو طرف فلسطین و اسرائیل خواسته است تا هر چه سریع تر درگیری ها را متوقف کنند؛ چین، آمریکا،‌ روسیه، فرانسه و سایر کشورها نیز دیدگاه های خود را نسبت به درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین بیان کرده و خواستار برقراری صلح شده اند.

یکی از عوامل مهم در خاتمه دادن به این درگیری ها، زمانی است که اسرائیل تصمیم به پایان این جنگ بگیرد؛ اگر اسرائیل به این نتیجه برسد که اهداف جنگی اش مقابل حماس محقق شده اند، در این صورت این جنگ و درگیری ها نیز به پایان خواهد رسید.

در عین حال، آتش بس و تلاش برای میانجی‌گری جامعه بین الملل نیز فاکتورهای مهم دیگر در پایان درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین محسوب می شوند.

کل جامعه بین الملل در شرایط فعلی امیدوار است که جو حاکم بین اسرائیل و فلسطین آرام شود تا از آسیب هر چه بیشتر مردم بی گناه در این درگیری ها جلوگیری شود؛ این شرایط، فشار اخلاقی بر اسرائیل و حماس را افزایش خواهد داد.

از همه مهم تر این است که این درگیری ها باعث شده است که جامعه بین الملل توجه بیشتری به موضوع فلسطین نشان دهد.

این درگیری ها در عین حال استانداردهای دوگانه و جانبداری های چندین ساله آمریکا از اسرائیل را برملا کرده و در عین حال آمریکا را نیز تحت فشار اخلاقی قرار داده است.

در این بین، صرفا از طریق میانجی‌گری جامعه بین الملل است که این درگیری ها نهایتا به پایان خواهد رسید.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: