پرش به محتوا

حمایت گسترده از فلسطین در شیلی

مردم شیلی پس از اعلام حمایت گسترده خود از ملت فلسطین از طریق شبکه‌های اجتماعی، به خیابان‌ها آمدند تا ضمن محکوم کردن حملات ددمنشانه اسرائیل علیه فلسطینیان، انزجار و اعتراض خود را در برابر تشدید خشونت‌های نظامیان اسرائیلی علیه غیرنظامیان بیت المقدس و نوار غزه در بند محاصره، اعلام کنند.

بسیاری از تظاهرکنندگان پرچم های فلسطین را با خود حمل می کردند و پیراهن تیم فوتبال باشگاه ورزشی فلسطین (Club Deportivo Palestino) از لیگ دسته اول فوتبال شیلی را به تن داشتند. تیم فوتبال فلسطین توسط مهاجران فلسطینی در شیلی تاسیس شده است.

در اقدامی مشابه، بازیکنان تیم فوتبال فلسطین هفته گذشته با چفیه های فلسطینی (کوفی) بر دوش به زمین بازی آمدند و این روزها نیز پشتیبانی قاطعانه خود را از مردم فلسطین در شبکه های اجتماعی نیز اعلام کرده اند.

بازیکنان باشگاه دپورتیوو فلسطینی در شیلی در طول مسابقه ای که مقابل کلو کولو، ۹ مه ۲۰۲۱ برگزار شد، با سربند سنتی فلسطین، کوفیا، نمادی از هویت و مقاومت مردم فلسطین، به میدان رفتند.

شیلی پس از منطقه آسیای غربی، بیشترین جمعیت مهاجران فلسطینی را در خود جای داده است.

بسیاری از فرهیختگان و دانشگاهیان در دانشگاه های شیلی و مراکز مطالعات آمریکای لاتین نیز پنج شنبه بیانیه همبستگی خود را با ملت فلسطین صادر کردند و در آن حملات وحشیانه رژیم اسرائیل را که به مرگ ۱۳۹ فلسطینی ازجمله ۳۹ کودک و ۲۲ زن منجر شده به شدت محکوم کردند.

اساتید و فرهنگیان شیلیایی همچنین در بیانیه خود ضمن محکوم کردن خشونت سیستماتیک و سیاست های ظالمانه اسرائیل با عنوان پاکسازی قومی مردم فلسطین، اعتراض شدیداللحن خود را نسبت به اخراج صدها خانواده فلسطینی از خانه های خود به منظور تحویل زمین های آنها به شهرک نشینان اشغالگر اسرائیلی اعلام کردند.

در این بیانیه همچنین اقدامات غیرقانونی صهیونیست ها برای تغییر اساسی در بافت جمعیتی بیت المقدس را که نقض آشکار قطعنامه های سازمان ملل متحد است، تقبیح شده است. براساس قطعنامه های سازمان ملل، هرگونه ایجاد تغییر و استحاله سرزمین های اشغالی فاقد ارزش قانونی است و از نظر جامعه جهانی نیز پذیرفته نیست.

مقامات شیلی نیز پیش‌تر در بیانیه ای رسمی، بر لزوم کنار گذاشتن تحرکات نظامی و اتخاذ اقدامات و گفت و گوهای لازم برای کاهش حملات و خشونت ها تاکید کردند.

نوار غزه که در آن حدود دو میلیون فلسطینی در ۱۵ سال گذشته تحت محاصره اسرائیل از دریافت مواد غذایی، سوخت و تجهیزات پزشکی محروم شده اند، جنگنده های رژیم اسرائیل دیشب در ادامه حملات وحشیانه به نوار غزه و قتل عام غیرنظامیان این باریکه، به طرز دیوانه واری اقدام به بمباران ساکنان غزه کردند.

مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایات اسرائیل، اراضی اشغالی به ویژه شهرهای «اسدود»، «عسقلان» و «بئر السبع» را هدف حملات شدید راکتی و موشکی قرار داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: