مهر تائید جهان به قدرت ضد کرونایی چین

مجوز استفاده اضطراری بهداشت جهانی به سینوفارم؛ مهر تائید جهان به قدرت ضد کرونایی چین

«تدروس آدهانوم» دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز گذشته (جمعه 7 مه/17 اردیبهشت ماه) اعلام کرد که واکسن ضد کرونای تولیدی گروه ملی دارویی مؤسسه محصولات بیولوژیکی چین در پکن برای استفاده اضطراری به تائید این سازمان رسید؛ به این ترتیب، اولین واکسن ضد کرونای تولید چین رسما توسط سازمان بهداشت جهانی تائید شد و انتظار می رود که این واکسن در سراسر جهان ترویج شود و نقشی به مراتب بزرگ تر را در جنگ جهانی علیه اپیدمی کرونا ایفا کند.

مجوز استفاده اضطراری WHO به سینوفارم؛ مهر تائید جهان به قدرت ضد کرونایی چین_fororder_src=http___p9.itc.cn_q_70_images01_20210508_381e723e27554bd994ca1e2e3f9f9ff8.jpeg&refer=http___p9.itc

این اولین واکسن تولید شده توسط یک کشور در حال توسعه است که برای استفاده اضطراری به تائید سازمان بهداشت جهانی رسیده و در عین حال ششمین واکسن ضد بیماری کووید-19 در کل جهان است که مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده است؛ واکسن سینوفارم چین یکی از اولین واکسن هایی است که مجوز استفاده اضطراری در چین را دریافت کرده است و با بیشترین میزان عرضه و واکسیناسیون داخلی، یکی از واکسن های معتبر در سراسر جهان محسوب می شود.

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که این سازمان واکسن ضد کرونای تولید چین را به این دلیل در فهرست استفاده اضطراری وارد می کند که این واکسن مراحل مربوط به تائید ایمنی، اثربخشی و کیفیت را پشت سر گذاشته است.

«ماریانگلا سیمائو» دستیار دبیرکل سازمان بهداشت جهانی که مسئولیت تامین دارو و محصولات بهداشتی را بر عهده دارد، گفت که واکسن ضد کرونای سینوفارم چین تا 79 درصد در جلوگیری از ابتلا به علائم کووید-19 و مهار نیاز فرد به بستری در بیمارستان مؤثر است؛ این تصمیم سازمان بهداشت جهانی برای ارائه مجوز استفاده اضطراری به واکسن سینوفارم چین به حفاظت از سلامت کارگران و پرسنل حوزه بهداشت کمک می کند و کشورهایی که گروه های پر خطری در زمینه ابتلا به کرونا دارند، در حال تسریع دسترسی خود به واکسن کرونا هستند.

مجوز استفاده اضطراری WHO به سینوفارم؛ مهر تائید جهان به قدرت ضد کرونایی چین_fororder_src=http___pic3.zhimg.com_v2-850d3a439f085a8da0863c5ffcf00b5a_r&refer=http___pic3.zhimg

دستیار دبیرکل سازمان بهداشت جهانی افزود که واکسن ضد کرونای چین نه تنها شرایط نگهداری و ذخیره سازی آسانی دارد بلکه اولین واکسنی است که دارای یک مانیتور ویال واکسن است که برچسبی کوچک روی ویال واکسن است که رنگ آن با گرما تغییر می کند و بنابراین پرسنل بهداشتی می توانند درباره اینکه آیا این واکسن ایمن و قابل استفاده است یا خیر، تصمیم گیری کنند.

تائید استفاده اضطراری از واکسن ضد کرونای چین توسط سازمان بهداشت جهانی، گزینه های بیشتری را در اختیار کشورهای سراسر جهان قرار می دهد و دامنه دسترسی و مقرون به صرفه بودن واکسن های مهار کننده کرونا را گسترش می دهد.

سازمان بهداشت جهانی مکررا به کشورهای توسعه یافته تاکید کرده است که از خرید بیش از اندازه واکسن ضد کرونا دست برداشته و صادرات واکسن را محدود کنند تا شرایط و فرصت شیوع و جهش جدید برای ویروس کرونا فراهم نشود.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز مکررا از برخی از کشورهای توسعه یافته به دلیل احتکار واکسن های ضد کرونا و امضای قراردادهای خصوصی با تامین کنندگان واکسن مهار کننده کووید-19 انتقاد کرده است؛ کشورهای توسعه یافته برای انبار کردن واکسن هجوم می آورند و این درحالیست که برخی از کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به حتی یک دوز واکسن کرونا هم مشکل دارند.

آنچه در این بین ضرورت دارد، حل فوری شکاف در توزیع واکسن کروناست. جهان نیازمند این است که واکسن های چین نقشی به مراتب پررنگ تر و برجسته تر را در جنگ جهانی علیه اپیدمی کرونا ایفا کنند.

واکسن ضد کرونای چین بعد از دریافت تائیدیه سازمان بهداشت جهانی می تواند به شیوه ای بهتر و مطلوب تر این مفهوم که واکسن ها یک محصول عمومی همگانی هستند را عملی سازد و دامنه پوشش جهانی واکسن کرونا را تسریع کند و یک گزینه و سلاحی قدرتمند را در اختیار جهان قرار دهد تا دنیا بتواند هرچه سریع تر اپیدمی کرونا را تحت کنترل در آورد.

ارائه مجوز استفاده اضطراری سازمان بهداشت جهانی به واکسن ضد کرونای چین، ارتباط بسیار نزدیکی با همکاری های بین المللی چین در زمینه جلوگیری و کنترل اپیدمی کرونا دارد؛ چین در زمینه کنترل اپیدمی کرونا نقشی پیشگام و مدیریتی ایفا کرده است.

چین بعد از تولید موفق واکسن کرونا، مفهوم جامعه سلامت بشری را اجرایی کرده است؛ این کشور با موفقیت نیاز به واکسن بیش از 80 کشور در حال توسعه را تامین و واکسن های خود را به بیش از 50 کشور صادر کرده است؛ واکسن های ضد کرونای چین به روند تامین نیازهای اضطراری بسیاری از کشورهای در حال توسعه کمک کرده و جان بسیاری را از مرگ نجات داده اند.

«یانگ شیائومینگ» رئیس شرکت بیوتکنولوژی «سینوفارم» چین اخیرا تاکید کرده است که واکسن غیر فعال کننده این شرکت جهت بازاریابی در 5 کشور و استفاده در 62 کشور به تائید رسیده است.

دریافت مجوز استفاده اضطراری سازمان بهداشت جهانی توسط واکسن سینوفارم چین، باعث افزایش چشمگیر اعتماد کشورهای در حال توسعه به تقویت قابلیت های تحقیقاتی و تولیدی خود و حل مشکلات داخلی و مشکلات مربوط به بهداشت جهانی می شود؛ همانطور که دبیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز تاکید کرده است، ارائه مجوز استفاده اضطراری به واکسن سینوفارم چین باعث افزایش فهرست واکسن های این سازمان شده است و در عین حال اعتماد کشورهای دنیا به تسریع مصوبات نظارتی خود بر واکسن ها و واردات و مدیریت بهتر آنها را افزایش می دهد.

ارائه مجوز استفاده اضطراری به واکسن سینوفارم چین توسط سازمان بهداشت جهانی در عین حال باعث افزایش درک و آگاهی جامعه بین الملل از اهمیت تحقیق و توسعه چینی ها و محصولات ساخت چین می شود آن هم در شرایطی که تحقیق و توسعه موفقیت آمیز واکسن نیازمند قابلیت های فنی فوق العاده است و در عین حال نتیجه سرمایه گذاری های عظیم در بخش تحقیق و توسعه محسوب می شود.

سران و رهبران بسیاری از دولت ها و کشورهای جهان پیشگام واکسیناسیون با واکسن ضد کرونای تولید چین بوده اند که همین روال، مهر تائید و اطمینانی است که با اقداماتی عملی به واکسن ضد کرونای چین زده شده است.

در حال حاضر، مهم ترین وظیفه جامعه جهانی مبارزه با اپیدمی ویروس کروناست و در این بین، چین نیز به همکاری سرسختانه خود جهت از بین بردن «شکاف ایمنی سازی» و حمایت از انجام تمام اقداماتی که به دسترسی به موقع و عادلانه کشورهای در حال توسعه به واکسن های ضد کرونا منجر می شود، ادامه خواهد داد.

رادیو بین‌المللی چین