پرش به محتوا

کوبا به برنامه کوواکس می‌پیوندد

آمادگی کوبا برای ملحق شدن به برنامه کوواکس

آمادگی کوبا برای ملحق شدن به برنامه کوواکس

سفیر کوبا در چین گفت، کشورش آماده است به سازوکار کوواکس برای به اشتراک گذاشتن واکسن تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت ملحق شود.، میگول پریرا هرناندز سفیر کوبا در چین در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، ما آماده هستیم همچون کشورهای چین، روسیه و سایر کشورها،  واکسن های خود را وارد حوزه عمومی کنیم. پیوستن به کوواکس یک روند قطعی است اما نخست لازم است مجوز سازمان جهانی بهداشت را کسب کنیم.

سفیر این کشور آمریکای لاتین در پاسخ به پرسشی درباره آمادگی کوبا برای  ملحق شدن به برنامه کوواکس گفت: ما همه اسناد و اطلاعات درباره آزمایشات بالینی را برای کسب این تاییدیه آماده کرده ایم.

این دیپلمات کوبایی همچنین گفت که کشورش تاکنون ۵ واکسن ضد کرونا تهیه کرده که دو مورد از آن آزمایشات بالینی را به پایان رسانده و نتایج آنها به زودی و در آینده نزدیک منتشر می شوند.

وی افزود: این بدان معناست که می توانیم در روزهای آینده ایمن سازی جمعی جمعیت خود را آغاز کنیم و امیدواریم ۶ میلیون از جمعیت حدود ۱۱ میلیون نفری کوبا تا ماه اوت (مرداد) واکسینه شوند و کل جمعیت کشور تا پایان سال واکسن را دریافت کنند.

هرناندز همچنین گفت کوبا آماده صادرات واکسن های کرونا بعد از کسب مجوز از سوی تنظیم کنندگان مقررات در داخل این کشور است. بیش از ۱۰ کشور تاکنون برای خرید واکسن های کوبایی درخواست داده اند.

پنج واکسن سوبرانا ۰۱، سوبرانا ۰۲ و سوبرانا پلاس ساخت موسسه واکسن سازی فینلای و دو واکسن مامبیسا و واکسن ابدالا از سوی مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا تولید شده و نتایج امیدبخشی داشته اند.

اوایل این هفته این کشور اعلام کرد که تولید انبوه واکسن ابدالا را آغاز کرده است.

برونو رودریگس وزیر امور خارجه کوبا به تازگی در صفحه توییترش نوشت: تحریم‌های آمریکا علیه کوبا، تولید واکسن‌های بومی علیه بیماری کووید-۱۹ را با مانع مواجه کرده است.

در صورت تایید واکسن‌های کوبا توسط نهادهای نظارتی، کوبا نخستین کشور آمریکای لاتین و کارائیب خواهد بود که به واکسن بومی دست یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: