پرش به محتوا

کمکهای پزشکی کوبا به یک سوم مردم جهان 


کمک‌های پزشکی کوبا به یک سوم مردم جهان

منبع «اخبار کوبا»

دانش و امید، شماره ۵، اردیبهشت ۱۴۰۰

کمک‌های پزشکی کوبا به یک سوم مردم جهان

منبع «اخبار کوبا»

دانش و امید، شماره ۵، اردیبهشت ۱۴۰۰

به گفته دکتر خورخه دلگادو بوستیلو، مدیر واحد مرکزی همکاری‌های پزشکی کوبا (UCCM)، کارکنان خدمات پزشکی این مرکز در شش دهه فعالیت خود در خارج از کشور، به یک میلیارد و ۹۸۸میلیون نفر، یعنی قریب به یک سوم مردم جهان کمک کرده‌اند.

دلگادو بوستیلو همچنین اعلام کرد که پزشکان کوبایی بیش از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار عمل جراحی و ۴ میلیون و ۴۷۰ هزار زایمان انجام داده‌اند و زندگی ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را نجات داده‌اند که این نتایج باعث افزایش اعتبار پزشکی کوبا در صحنه بین‌المللی شده است.

در حال حاضر، زمانی‌که پاندمی کووید- ۱۹ روزانه باعث مرگ هزاران نفر می‌شود، بیش از ۳۰هزار‌و۴۰۷ تن از متخصصان سلامت کوبا در چارچوب تیم‌های دائمی پزشکی و بریگاد بین‌المللی «هِنری ریو*» در ۶۶ کشور جهان حضور دارند.

وی خاطرنشان كرد كه در پاسخ به درخواست دولت‌ها، این نیروها برای اولین‌بار در اروپا، به منطقه لمباردی ایتالیا و شهر تورین وارد شدند و پس از آن در پادشاهی آندورا و در ده‌ها کشور دیگر در آمریکای لاتین و کارائیب، آفریقا، آسیا و خاورمیانه نیز مستقر شدند. هم اکنون از ۵۶ بریگادی که برای مبارزه با سارس کووید۲ تشکیل شده بودند، ۲۵ گروه با حدود ۲۵۰۰ عضو همچنان فعال هستند.

به گفتۀ مدیر مرکز همکاری‌های پزشکی، این اولین بار نیست که کوبا در پاسخ به شرایط اضطراری سلامتی مردم جهان پیش‌قدم می‌شود. وی همچنین از حضور کوبا پس از زلزله در پاکستان در سال ۲۰۰۵، و در سال ۲۰۱۰ به دنبال زلزله‌ دیگری در هائیتی و شیوع گسترده وبا دراین کشور یاد کرد، وقتی که پزشکان کوبا اولین کسانی بودند که در تلاش برای نجات قربانیان، نوع اپیدمی در آن کشور را شناسایی کردند.

مقام‌های مسئول همچنین تائید کرده‌اند که ۲۶۵ نفر از متخصصان ما در سیرالئون، لیبریا و گینه کوناکری هنگام همه‌گیری ابولا در سال ۲۰۱۴ حضور داشتند، وهم‌زمان ۱۲۰۰۰ داوطلب دیگر در کوبا آمادۀ انجام این ماموریت بودند. دلگادو بوستیلو خاطرنشان کرد که این جزیره هزاران متخصص سلامت دارد که داوطلبانه، و بدون هیچ‌ اجباری، صرفاً بنا به تصمیم شخصی خود، به دورترین کشورها و تحت سخت‌ترین شرایط می‌روند.

تاریخ برادری ما با سایر ملل، به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد، زمانی‌که یک گروه اقدام فوری برای کمک به قربانیان زمین لرزه ۹.۵ ریشتری -شدیدترین زمین لرزه ثبت شده در تاریخ- به شهر والدیویای جنوبی در شیلی رفت. سه سال بعد، همکاری پزشکی کوبا با اعزام گروه‌های دائمی به جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر، ملتی که پس از پایان جنگ علیه استعمار فرانسه به استقلال خود رسیده بود، رسماً آغاز شد. از آن زمان، کوبا در بیش از ۱۵۰ کشور با بیش از ۴۲۰۰۰۰ متخصص پزشکی حضور داشته است.

:Henry Reeve Brigade* 

بریگاد بین‌المللی پزشکی هنری ریو، تیم متخصص در حوادث غیرمترقبه و اپیدمی‌های بزرگ در سال ۲۰۰۵، تاسیس شد. نام این بریگاد از نام ژنرال آمریکایی‌الاصل ارتش آزادی بخش کوبا گرفته شده است.


دریافت دانش و امید ۵ از اینجاHerunterladen

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: