اخبار
نوشتن دیدگاه

ماجرای محله «شیخ جراح» در بیت المبیت المقدس

از اواسط آوریل 2021 دادگاه اسرائیل احکامی را علیه فلسطینیان ساکن محله «شیخ جراح» در شمال شهر بیت المقدس صادر کرد که براساس آن احکام، فلسطینیان باید خانه‌های خود را طی مدت کمتر از یک ماه تخلیه کرده، به شهرک نشینان یهودی تحویل دهند. ماجرای زمین‌های مربوط به این خانه‌ها- که شامل 4 خانواده بزرگ فلسطینی است که مجموع اعضای آنها حدود 500 هستند- به زمان اشغال فلسطین باز می‌گردد.

ساکنان خانه‌های محله «شیخ جراح» بیت المقدس آوارگانی هستند که سال 1948 در جریان اشغال فلسطین از زمین‌های آباء و اجدادی خود به زور طرد شدند. در آن زمان دولت اردن حاکمیت کرانه باختری و بیت المقدس را در اختیار داشت و برهمین اساس این خانواده‌ها را در محله «شیخ جراح» بیت المقدس سکونت داد.

حال پس از گذشت بیش از 70 سال از سکونت این خانواده‌های فلسطینی در این محله، اسرائیل با دست اندازی بر تمامی زمین‌های بیت المقدس، مالکیت این زمین‌ها را از آن خود می‌داند و آنها را به شرکتهای سازنده شهرکهای یهودیان افراطی واگذار می‌کند. زمین‌های محله «شیخ جراح» نیز به یک شرکت ساخت و ساز واگذار شده و شرکت مذکور با بهره گیری از این دست اندازی به سراغ دادگاه اسرائیل رفته از دادگاه مذکور حکم تخلیه خانه‌هایی را گرفته که از سال 1948 به این خانواده‌های فلسطینی واگذار شده است.

خانواده‌هایی که سرزمین آباء و اجدادی شان غصب شد و از خانه‌هایشان رانده شدند در بخش دیگری از سرزمین فلسطین سکونت داده شدند و حالا می‌خواهند آنها را از این زمین‌ها نیز اخراج کنند. این همان روش غصب فلسطین توسط اسرائیلی‌ها است که آنها پس از کشتار اولیه زمان اشغال فلسطین پیش گرفته‌اند و ذره ذره خاک بیت المقدس و فلسطین را بیش از گذشته اشغال می‌کنند.

واقعیت آن است که این فلسطینیان باید به سرزمین اولیه خود بازگشته ، در سرزمین مادران و پدران خود ساکن شوند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.