پرش به محتوا

کژفهمی یا مغالطه؟ – مرتضی محسنی


کژفهمی یا مغالطه؟

مرتضی محسنی


(نقدی بر دیدگاه گروه ها و محافل منتسب به چپ به بهانه امضا سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین)


پس از امضاء «سند راهبردی ۲۵ ساله جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» هیاهوهای بسیاری از سوی گروه های مخالف این سند راهبردی، راه افتاد که همچنان نیز ادامه دارد. عمده ترین گروه های مخالف، که به صورت مختصر در زیر به آنها اشاره می شود، به اشکال مختلف و با ابزارهایی که در دسترسشان قرار گرفته است، مخالفت خود را ابراز می کنند.

نیروهای به اصطلاح اپوزیسیون خارج از کشور مانند مجاهدین خلق، سلطنت طلبان و نیز گروه های متعدد و مختلف با نام های دهان پرکنی که احتمالا «جمعشان» بیشتر از چند نفر نیست و یا حداکثر به صورت محافلی بازمانده از رژیم پیشین و طرفداران و عقبه آنان می باشند که عمدتا مستقیم یا غیر مستقیم به سازمان های اطلاعاتی و محافل خاص در ایالات متحد آمریکا وابسته هستند و توسط رسانه های فارسی زبان ۲۴ ساعته ی وابسته به امپریالیسم نیز به خوبی حمایت و تغذیه و بزرگ نمایی می شوند، از همان ابتدا هیاهوی بسیاری به راه انداختند. این مخالفت ها با سخیف گویی های فراوانی نیز همراه بوده و هست که البته جای تعجب ندارد، چون تمامی امید و آرزوهای اینان برای بازگرداندن امپریالیسم آمریکا به کشور، با اجرایی شدن این نوع توافقنامه ها یا سند ها تقریبا ناممکن می شود.

برخی احزاب، سازمان ها، گروه ها و افرادی که خود را منتسب به چپ می دانند و در بیرون از ایران به کار خود مشغولند، نیزعموما با برآشفتگی در مقابل امضاء این سند موضع گرفتند که آنهم جای هیچ شگفتی ندارد، زیرا اینان مدت هاست که خود را در مقابل امپریالیسم خلع سلاح کرده اند و هر چند گاهی شرمگینانه از امپریالیسم نام یا سخنی می گویند، ولی امپریالیسمی را در نظر دارند که با واقعیت امپریالیسم کنونی فرسنگ ها فاصله دارد.

محافل و افرادی که خود را منتسب به چپ می دانند و در داخل ایران در حال فعالیت هستند و از امکانات نسبتا مناسبی برخوردارند و تاکنون نیز مورد تعرض قرار نگرفته اند. موضع گیری اینان به دلیل حضورشان در ایران و نفوذ نسبی شان در میان جوانان و دانشجویان و پراکندن نوعی کژاندیشی و مغالطه و تفرقه افکنی در میان نیروهای چپ، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

ناگفته نماند که گروه ها و افراد میهن دوست در داخل و خارج از کشور نیز هستند که از موضعی نسبتا درست و بر اساس منافع ملی، بر این سند و به ویژه عدم انتشار متن کامل آن به صورت عمومی، خرده می گیرند یا انتقاداتی دارند که مطالب اینان نیز در رسانه های مختلف بازتاب داشته است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. اما از آنجا که برخی از این منتقدان به صورتی غیردقیق درباره مسائل اساسی قضاوت می کنند و بازتاب دهنده ……….


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: