پرش به محتوا

» بورسیه های سیسیل رودز در کابینه ی بایدن» – اردشیر دیلمی


» بورسیه های سیسیل رودز در کابینه ی بایدن»
اردشیر دیلمی


یکی از رویدادهای برجسته ی سال گذشته ی میلادی ، راه پیمایی های اعتراضی » زندگی سیاهان هم مهم است، «.B.L.M» در بسیاری از شهرهای امریکا و اروپا و حتی برخی کشورهای آسیایی بود که پس از کشته شدن جنایتکارانه ی جورج فلويد توسط پلیس آمریکا ، دیر زمانی جریان داشت ، هرچند این جنبش به علت هایی که در همان زمان در نوشته ای به برخی شان اشاره کردم ، دستاورد مورد انتظار را در پی نداشت ، با این حال توانست تکانه های بزرگی به سامانه ی استعمار نو وارد کند.

یکی از سویه های ارزشمند راه پیمایی های اعتراضی ، پایین کشیدن تندیس سیاستمداران و حاکمانی بود که نماد سیاست های تبعیض نژادی و استعمار کهن جهان غرب بودند . در بریتانیا ، فزون بر تندیس چرچیل که به شدت توسط نیروهای امنیتی و انضباطی آن کشور حفاظت می شد ، پایین کشیدن تندیس سسیل رودز ( Cecil Rhodes ) و برداشتن تندیس های او از ورودی ساختمان دانشگاه آکسفورد ، به درخواست دانشجویان و استادان آن دانشگاه ، بسیار خبرساز شد . سسیل رودز (1902.1853)، معدن دار و سیاست پیشه ی بسیار ثروتمند بریتانیایی بود .

او بین سال های 1890.1896 , نخست وزیر آفریقای جنوبی بود ، که در آن زمان مستعمره ی بریتانیا شمرده می شد , سسیل رودز یکی از نمادهای برجسته ی سیاست ها و اندیشه های مستعمراتی بریتانیا و نگرش غرب محوری بود که شدیدا از تبعیض نژادی حمایت می کرد . عبارت معروفی که از او بازگو می شود ، بیانگر اندیشه ی نژادپرستانه وفاشیستی او است : …….


دریافت متن کامل از اینجا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: