کوبا, رسانه ها

آغاز واکسیناسیون گسترده کرونا در کوبا

پس از اتمام مرحله نهایی کارآزمایی‌های بالینی واکسن کوبایی در کوبا و ایران، هاوانا از شنبه آینده (۴ اردیبهشت) برنامه

به گزارش شبکه تله سور آمریکای لاتین، مقامات دولتی کوبا از آغاز نخستین فاز واکسیناسیون گسترده علیه کووید۱۹ با واکسن های کوبایی سوبرانا۰۲ و ابدالا از شنبه آتی (۴ اردیبهشت) خبر دادند.

به این منظور، هاوانا افتتاح این مرحله واکسیناسیون را با حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و به طور متوسط روزانه ۸۵ مراجع به درمانگاه ها در دستور کار قرار داده است.

نهاد پزشکی دولتی «بیوکوبا فارما» پیش تر اعلام کرده بود که با ورود یکصد هزار دوز واکسن کوبایی ویروس کرونا به خاک ایران، مرحله نهایی مطالعات بالینی این واکسن در ایران به پایان خواهد رسید.

همچنین به گفته «ویسنته ورث» مدیر موسسه فینلای کوبا، سوبرانا ۰۲ که مرحله سوم کارآزمایی های خود را از دوماه گذشته در کوبا آغاز کرده، براساس قرارداد قبلی مرحله نهایی مطالعات را همانطور که پیش بینی شده بود در کشورهای دیگر از جمله ایران به پایان خواهد رساند. همچنین مرحله مطالعه بالینی فاز سه این واکسن به طور همزمان با ایران و کوبا در مکزیک نیز انجام می شود.

دانشمند ارشد کوبایی همچنین در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی نیوز گفت: مراحل پایانی و آزمایشی واکسن های کووید-۱۹ ساخت این کشور بسیار امیدبخش بوده و مطمئن است واکسن های ساخت این کشور موفقیت آمیز خواهند بود.

در راستای بخشی از همکاری‌های هاوانا با کشورهای دیگر برای پیشبرد تولید واکسن علیه کووید ۱۹، روز پنج شنبه (۲۱ اسفند) یکصد هزار دوز از واکسن منتخب کوبایی سوبرانا ۰۲، وارد ایران شد.

به گفته «کیانوش جهانپور» سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران، مطالعه بالینی فاز ۱ و ۲ این واکسن تحت نظارت و اشراف انستیتو پاستور ایران در هاوانا با موفقیت انجام شده و با توجه به نتایج مطلوب فازهای ۱ و ۲، طبق تفاهم قبلی و در ادامه همکاری های قبلی و پلتفورم مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا فاز ۳ مطالعه بالینی همزمان در دو کشور انجام و در صورت تایید نتایج نهایی، تولید انبوه آن در دو کشور آغاز خواهد شد.

در همین راستا، اوایل سال جاری میلادی یک توافق همکاری بین موسسه فینلای کوبا و موسسه پاستور ایران برای اجرای فاز سوم آزمایش های انسانی به طور همزمان در دو کشور به امضا رسید.

واکسن سوبرانا ۰۲، اولین نامزد دارویی این کشور علیه همه گیری است که به مرحله سوم و نهایی آزمایش ها رسیده است.

کوبا همزمان چهار نوع واکسن سوبرانا ۰۱، سوبراناپلاس، مامبیسا و ابدالا را در برنامه تولید خود دارد.

کوبا ۱۸ اسفند مرحله سوم آزمایش های انسانی سوبرانا ۰۲ را در ۸ مرکز هاوانا بر روی ۴۴ هزار داوطلب آغاز کرد. این کشور به دلیل جمعیت کم خود (حدود ۱۱ میلیون) و به منظور قطعیت بیشتر نتایج آزمایش واکسن خود، انجام مراحل نهایی کارآزمایی را در چند کشور دیگر از جمله ایران و مکزیک در برنامه خود داشت.

طبق اعلام وزرات بهداشت کوبا در ۲۴ ساعت گذشته، این کشور ۱۱۸۳ مورد ابتلا و ۷ جانباخته بر اثر ویروس کرونا ثبت کرده است. کل تعداد مبتلایان به کووید۱۹ در این کشور کمتر از ۹۶هزار تن و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا ۵۳۸ نفر است.