پرش به محتوا

فرمانده رائول کاسترو کناره‌گیری کرد.

فرمانده رائول کاسترو از ریاست حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند

انقلابی بزرگ و رئیس جمهوری سابق کوبا تایید کرد که از رهبری حزب کمونیست این کشور کناره‌گیری می‌کند تا نسلی جوان‌تر هدایت این حزب را بر عهده بگیرد.

به گزارش خبرگزاری های دنیا، فرمانده رائول کاستروی ۸۹ ساله جمعه شب در سخنان افتتاحیه کنگره حزب کمونیست کوبا گفت رهبری حزب را به نسل جوانی می‌سپارد که «سرشار از مهر به مردم و روحیه ضد امپریالیستی است.»

وی افزود از اینکه رهبری حزب را به کسانی که چندین دهه تجربه ارتقای جایگاه در رده‌های حزبی را دارند، راضی است.

فرمانده کاسترو در جمع صدها هیات حزبی که در کنگره حزب کمونیست کوبا در هاوانا گرد هم آمدند، اظهار داشت: به ذات قوی و مثال زدنی و معرفت هموطنانم باور دارم. تا زمانی که زنده‌ام آماده هستم تا از سرزمین پدری، انقلاب و سوسیالیسم دفاع کنم.

فرمانده جاودانی«فیدل کاسترو» به همراه برادرش رائول و فرمانده چه‌گوارا پس از پیروزی انقلاب در قرن بیستم، حکومت سوسیالیستی را در کوبا بنیان نهاد و حدود ۵۰ سال رهبری این کشور را برعهده داشت.

وی سپس در اوایل سالهای دو هزار کناره گیری کرد و حزب کمونیست و مردم کوبا فرماندهی را به رائول کاسترو برادر فیدل سپردند و رائول به ریاست جمهوری رسید.

فرمانده فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به رهبری رسید و در سال ۲۰۰۸ پست ریاست جمهوری را به رائول کاسترو واگذار کرد.

پس از کناره گیری رائول کاسترو، پارلمان کوبا در سال ۱۳۹۷ «میگل دیاز کنل» را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرد.

رائول متولد ۳ ژوئن ۱۹۳۱ بزرگ شده هاوانا است و در همین شهر هم به مدرسه‌‌ای که مبتنی بر آموزه‌های «انجمن عیسوی» بود رفت. او در پس از اتمام دبیرستان در دانشگاه پایتخت اقتصاد خواند.
رائول یکی از طراحان اصلی حمله ناموفق سال ۱۹۵۳ به پایگاه نظامی مونکادا در سانتیاگو د کوبا بود که طی آن او و فیدل کاسترو قصد داشتند حکومت ژنرال باتیستا را سرنگون کنند.
در پی این حمله چریکی او بازداشت و به تحمل ۱۳ سال زندان محکوم شد اما با مشمول عفو شدن در سال ۱۹۵۵ از زندان آزاد و به جای آن به مکزیک تبعید شد.
آنجا بود که رائول با ارنستو چه‌گوارا آشنا شد و او را به برادر خود، فیدل، معرفی کرد. به این لحاظ، رائول را می‌توان یکی از معماران اصلی انقلاب کوبا دانست.

رائول کاسترو نخستین بار با چه‌گوارا در مکزیک آشنا شد/ عکس: GETTY IMAGES

افشای اسناد محرمانه طبقه‌بندی شده که روز گذشته -جمعه- منتشر شد نشان داد که نخستین تلاش آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) برای ترور «رائول کاسترو»، یکی از رهبران انقلاب کوبا به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد، زمانی که یک مامور ده هزار دلار به خلبان پیشنهاد داد تا ترتیب تصادف وی در راه بازگشت از پراگ به هاوانا را بدهد.

بر اساس اسناد منتشر شده توسط بایگانی امنیت ملی، خلبان موسوم به «خوزه رائول مارتینز» که توسط سیا استخدام شد‌، تقاضا کرد که در صورت کشته شدن رهبر کوبا ایالات متحده باید امکان تحصیلات دانشگاهی به دو پسرش را ارائه شود.

طبق اسناد افشا شده توسط موسسه تحقیقات بایگانی امنیت ملی مستقر در واشنگتن، سیا با این درخواست خلبان اجیر شده موافقت کرد.

اما پس از پرواز مارتینز به پراگ ، دفتر سیا در هاوانا دستور لغو مأموریت را دریافت کرد اما نتوانست با خلبان تماس بگیرد. خلبان نیز در مسیر بازگشت اعلام کرد که قادر به ترتیب حادثه مورد نظر نیست.

این اطلاعات در حالی آشکار شد که رائول کاسترو (۸۹ سال) ، برادر «فیدل کاسترو» ، با کناره‌گیری از رهبری حزب کمونیست کوبا آماده ترک صحنه سیاسی این کشور است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: