رسانه ها

کشتی اسرائیلی هدف قرار گرفت!

یک کِشتی اسراییلی در نزدیکی سواحل امارات هدف قرار گرفت، نگرانی اسرائیلی!

المیادین از هدف قرار گرفتن یک کِشتی اسراییلی در نزدیکی بندر الفجیره در امارات خبر داد.

منابع خبری از هدف قرار گرفتن یک کشتی تجاری متعلق به رژیم اسرائیل در ساحل امارات نزدیک بندر الفجیره خبر می‌دهند.

شبکه المیادین لحظاتی پیش اعلام کرد که این کشتی در نزدیکی بندر الفجیره امارات هدف قرار گرفته است.

گزارش‌ها در این خصوص حاکیست: کشتی که هدف حمله قرار گرفته «هایپریون» (hyperion) نام دارد و تحت مالکیت یک شرکت اسرائیلی است.

به گزارش شبکه المیادین به نقل از منابع مطلع، این کشتی متعلق به شرکت اسرائیلی «PCC» و با شماره ۹۶۹۰۵۵۹ است.

رسانه اسرائیلی جروزالم پُست هم اکنون با انتشار خبری فوری، حمله به کشتی اسرائیلی در امارات را تأیید کرد.

به گزارش این روزنامه، رسانه های متعلق به این کشور اعلام کردند که کشتی مذکور توسط یک موشک و یا یک پهپاد ایرانی هدف قرار گرفته؛ اما خسارت های کمی به آن وارد شده است.


هشدار مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل : «ایران قادر است آسیب جدی به ما وارد کند

به گزارش تایمز اسرائیل، «یاکوف آمیدرور»، با توجه به تنش های موجود، گفت تمایل تهران به استفاده از توانایی های نظامی علیه اسرائیل «بستگی به آن دارد که در چه سطحی مایل به ایجاد درگیری باشند».

مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل، «یاکوف آمیدرور» روز دوشنبه هشدار داد که تهران می تواند آسیب جدی به اسرائيل وارد آورد، و اسرائیل می بایست برای مقابله با این تهدید با دولت جدید ایالات متحده کار کند.

آمیدور، که در حال حاضر از استادان انستیتوی مطالعات استراتژیک اورشلیم است، در گفتگو با رادیو ۱۰۳ اف.ام. گفت، «بله، ایران دارای توانایی بالقوه است که به ما آسیب جدی برساند. بستگی دارد که بخواهند درگیری را در چه سطحی ایجاد کنند،».

«می توانند آدم ربایی کنند، که اولین بار نخواهد بود؛ می توانند به اسرائیلی ها و نهادهای اسرائیلی خارج از کشور آسیب برسانند، و این نیز اولین بار نخواهد بود؛ می توانند تلاش کنند همین کاری که دارد با کشتی های متعلق به اسرائيل میکنند را بکنند، و این نیز اولین بار نخواهد بود. در بالاترین سطح، می توانند به کشور اسرائيل موشک پرتاب کنند.»

سخنان وی هنگامی ایراد می شود که نشانه های در دست حاکی از آن است که درگیری اسرائیل و ایران بطور فزاینده ای در دریا صورت می گیرد، تغییری در روند پیشین است که عمدتاً از طریق حمله های هوایی، حمله سایبری، و فعالیت های جاسوسی، و فعالیت زمینی انجام می شد. در همین حال، سازمان های اطلاعاتی اسرائیل روز دوشنبه از تلاش ایران در بدام انداختن اسرائیلی ها در خارج از کشور، برای ربایش و یا آسیب رساندن به ایشان هشدار دادند.

آمیدور، که چند روز پس از حمله مسلم به تأسیسات هسته ای ایران در نطنز، که به اسرائيل منتسب شده، سخن می گفت، ادعایی که حاکی است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای منافع شخصی، دست به تحریک تشنج با تهران می زند را رد کرد.

آمیدور گفت، «بر اساس تجربهٔ شخصی خودم از زمان کار با نخست وزیر، می گویم که او در این رابطهٔ بخصوص، بسیار جدی است،». «به نظرم نمی رسد لاف زدن دربارهٔ موضوع ایران برای او دستاوردی در سپهر سیاسی داشته باشد.»

ساعاتی پیش از این سخنان، روز دوشنبه، «بنی گانتز» وزیر دفاع خواهان تحقیقات رده بالا پیرامون اخبار مربوط به حمله های اخیر شد که از سوی مقامات رسمی اسرائیل به رسانه ها درز کرده، و گفت این عمل «به سربازان ما، به امنیت ما، و به منافع کشور اسرائیل آسیب می رساند.
از گانتز سؤال شد آیا نگران آن نیست که نتانیاهو، که دفترش کنترل مستقیم بر موساد دارد، نه به دلیل ملاحظات امنیت ملی، بلکه برای منافع سیاسی شخصی مسألهٔ احتمال جنگ را عَلَم کرده تا متحدان بالقوهٔ سیاسی را برای پیوستن به دولت ائتلاف وی تحت فشار بگذارد، و او در جواب گفت، «گمان می کنم نخست وزیر در عرصهٔ سیاسی دیپلماسی تجارب گسترده ای دارد و من تجارب او را دست کم نمی گیرم. گمان می کنم تمامی دیگر ملاحظات می بایست کنار گذاشته شوند، و امیدوارم این همان کاری است که او دارد می کند.»
گزارش حاکی است مقامات اطلاعاتی اسرائیل و ایالات متحده نقش موساد در حملهٔ ظاهرا سایبری به تأسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز را، که ایران «تروریسم هسته ای» خواند، تصدیق کردند.

روز یکشنبه، رسانه های اسرائیل و ایالات متحده به نقل از منابع اطلاعاتی بی نام گفتند قطع گستردهٔ برق تأسیسات هسته ای نطنز ایران، که تهران آن را «تروریسم هسته ای» توصیف کرد، منجر به خرابی قابل توجه سنتریفیوژها شد و توانایی غنی سازی اورانیوم در ایران را دست کم ۹ ماه عقب انداخت.

مقامات عالیرتبه اسرائیل در لفافه به نقش اسرائیل در حملهٔ ظاهرا سایبری اشاره کرده اند اما به صراحت تصدیق نکرده اند، اما نیویورک تایمز با استناد به مقامات اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیلی تأیید کرد که اسرائیل در حادثه دست داشته است.

یک مقام بی نام اطلاعاتی به رادیو اسرائيل، شبکه رادیو تلویزیون «کان» گفت ابعاد آسیب به تأسیسات «گسترده» است و «انواع سنتریفیوژها»یی که در مرکز فوق سرّی زیرزمینی نصب شده بودند، آسیب دیده اند، و توانایی غنی سازی اورانیوم در ایران را عقب انداخته اند. روز شنبه ایران علناً در این تأسیسات آبشارهای پیشرفته IR-5 و IR-6 را افتتاح کرد.

رادیو اسرائیل، شبکه رادیو تلویزیونی «کان» گفت توانایی های ایران دچار آسیب جدی شده و زمان بندی این حمله اتفاقی نبوده است.

یک خبرنگار «کان» نیز بدون حواشی معمول توئیت کرد: «طبق ارزیابی، اشکال وارده به شبکه برق نطنز – ناشی از عملیات سایبری اسرائیل است،».

کانال ۱۳ اسرائیل نیز با استناد به مقامات اطلاعاتی بی نام، ارزیابی مشابهی ارائه داد و گفت حمله سایبری «موجب خرابی جدی در قلب برنامه غنی سازی ایران شد.»

همزمان، نیویورک تایمز، با استناد به دو مقام اطلاعاتی که گزارش آسیب مذکور به اطلاع ایشان رسیده بوده، گفت «این [آسیب] ناشی از انفجار بزرگ در شبکهٔ مستقل توزیع داخلی برق – و بسیار محافظت شده – است که نیروی سنتریفیوژهای زیرزمینی غنی سازی اورانیوم را تأمین می کرد.»
در ساعات اولیهٔ بامداد روز یکشنبه، تأسیسات زیرزمینی نظنز به اختلال الکتریکی، که طبق تخمین گسترده به حمله سایبری اسرائیل اشاره داشت، دچار شد. ایران گفت این حمله منجر به آسیب جانی و موجب آلودگی رادیوآکتیو نشده است. اسرائیل از اظهار نظر رسمی در این باره خودداری کرده، و ایران بطور رسمی کشور یهود را مسؤول حادثه اعلام نکرده است.