رسانه ها

وزیر دفاع آمریکا: اسرائیل مورد حمایت کامل ما‌ست.

به گزارش تایمز اسرائیل وزیر دفاع آمریکا در دیدارش با وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد ایالات متحده «متحدی همه جانبه در مقابل تمام تهدیدات عملیاتی» است؛ «آستن» از تهران نام نبرد، اما متعهد شد برای تضمین برتری نظامی اسرائیل در منطقه از مشاوره فروگذار نکند.

وزیر دفاع ایالات متحده، «لوید آستن»، روز یکشنبه، با هواپیما در اسرائیل به زمین نشست، و سفر دو روزه برای ملاقات با همتای اسرائیلی، بنی گانتز وزیر دفاع در مقر ارتش در تل آویو آغاز شد.

در پی این ملاقات، گانتز گفت ایندو در خصوص تهدیدی که ایران برای اسرائیل در بر دارد، و برنامه هسته ای این کشور، و نیز طرح هایی برای تضمین برتری نظامی اسرائیل در منطقه گفتگو کرده اند.

گانتز گفت، «در این گفتگو من به جناب وزیر به تأکید گفتم از نظر اسرائیل، ایالات متحده یک متحد کامل است، نه فقط در مقابل ایران، بلکه در مقابل تمام تهدیدات عملیاتی است،».

گانتز گفت، «ما با متحدان آمریکایی خود از نزدیک همکاری خواهیم کرد تا اطمینان حاصل شود که هر توافق تازه با ایران منافع حیاتی جهان و ایالات متحده را تأمین خواهد کرد، و از مسابقه خطرناک تسلیحاتی در منطقه ما جلوگیری خواهد کرد، و از کشور اسرائیل محافظت خواهد کرد،».

آستن، اولین عضو دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده است که از اسرائيل دیدن می کند، و سفر وی اولین سفر رسمی یک وزیر دفاع ایالات متحده از کشور یهود از ۲۰۱۷ به اینسو است.

آستن در سخنان رسمی خود از گفتگوی مستقیم دربارهٔ موضوع ایران خودداری کرد، و تنها گفت او و گنتز موضوع «چالش های امنیتی منطقه» را مورد بحث قرار داده اند.

پس از ملاقات، در مقر وزارت دفاع اسرائیل، آستن گفت، «از مذاکره پیرامون شماری موضوع امنیتی که برای هر دو کشور ما اهمیت دارد، بسیار بسیار خشنودم،».

همچنین گفت، «بسیار خوشحالم که از نقطه نظرات جناب وزیر گانتز در خصوص چالش های این منطقه مطلع شدم،».

این ملاقات هنگامی انجام شد که گفتگوهایی پیرامون بازگشت هر دو کشور ایران و ایالات متحده به قرارداد هسته ای ۲۰۱۵ در وین در جریان است، حرکتی که مورد مخالفت شدید اسرائيل، و بویژه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر است.

روز چهارشنبه، نتانیاهو هشدار داد که اسرائيل به قرارداد هسته ای که میان قدرتهای جهان و ایران احیا شود، متعهد نخواهد بود. کارشناسان دفاعی اسرائيل از شکاف فزاینده میان اورشلیم و واشنگتن در رابطه با موضوع ایران و برنامه هسته ای آن که پیامدی قابل توجه برای امنیت اسرائيل خواهد داشت، هشدار داده اند.

غروب یکشنبه، در شماری از خروجی های خبری عبری، به استناد با منابع بینام اطلاعاتی، گفته شد موساد در این حمله که ظاهرا بسیار از آنچه ایران می گوید جدی تر است، دخیل بوده است.

به گزارش اخبار کانال ۱۳ اسرائیل، حمله سایبری مزبور موجب «خرابی جدی در قلب برنامه غنی سازی ایران» شد.

گفته می شود زمانبندی این حمله نیز که یکروز پس از بزرگداشت «روز ملی فناوری هسته ای» در ایران؛ یکروز پس از آنکه دانشمندان ایران بکارگیری سنتریفیوژهای پرقدرت را شروع کردند؛ و در میانهٔ مذاکرات جاری در وین به قصد احیای قرارداد از-هم-پاشیدهٔ هسته ای ۲۰۱۵ میان ایران و قدرتهای جهان که اسرائیل بشدت با آن مخالفت می‌ ورزد روی داد، تصادفی نیست.

اختلالی که در نطنز پیش آمد، ظاهرا در مقابله با تلاش ایران است که می کوشید مقادیر بیشتری اورانیوم انبار کند و غنی سازی در سطوح بالاتری انجام دهد تا در مذاکرات مربوط به بازگشت به قرارداد هسته ای ۲۰۱۵، به ایالات متحده فشار بیشتری وارد آورده باشد.

علی اکبر صالحی ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، تصدیق کرد که اختلال الکتریکی وارده در نطنز، خرابکاری عامدانه بوده و آن را «تروریسم هسته ای» خواند.

صالحی، در سخنانی که در خبرگزاری های رسمی ایران پخش شد، از نام بردن عامل خرابکاری خودداری کرد،‌ اما گفت حمله از سوی کسانی انجام شده که مخالف مذاکرات جاری ایران با غرب برای رفع تحریم علیه تهران از طریق قرارداد هسته ای اند.

تایمز اسرائیل مینویسد، بنا به گزارشی که از تلویزیون ملی ایران پخش شد، صالحی گفته است، « جمهوری اسلامی ایران برای خنثی کردن اهداف این حرکت تروریستی بطور جدی به بهبود فناوری هسته ای ادامه خواهد داد و از سوی دیگر برای رفع تحریم های سرکوبگر خواهد کوشید،».
در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور مشخص گفته نشده که ایران شروط قرارداد را نقض کرده، اما آژانس چنین گزارش هایی را زمانی منتشر می کند که موردی نقض شده باشد. منابع دیپلماتیک به رویترز گفته اند که گزارش حاکی است که موردی از قرارداد نقض شده است.

قرارداد ۲۰۱۵، مقدار مجاز ذخیرهٔ اورانیوم ایران را بطور قاطع محدود کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد ایران مقدار مجاز را با دریافت اورانیوم از ذوب قطعاتی که صفحات سوخت تابش نیافته نامیده می شود، نقض کرده است.

بنا به گزارش رویترز، در گزارش آژانس آمده است که «در ۷ آوریل ۲۰۲۱، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که در «کارخانهٔ ساخت صفحات سوخت اصفهان»، ایران شش صفحه سوخت قراضهٔ تابش نیافته، که حاوی ۰۴۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شدهٔ ۲۰درصدی U-235بوده را برای «رآکتور تحقیقاتی تهران» TRR ذوب کرده است،».

مقدار جدید اورانیوم غنی شده به نسبت اندک است اما می تواند مذاکرات مربوط به احیای قرارداد را از مسیر خارج کند.

ایران در هفته جاری در وین با امضا کنندگان قرارداد ملاقات کرد. دولت بایدن برای اولین بار در طول مذاکرات، از طریق میانجی های اروپایی با هیئت نمایندگان ایران وارد گفتگوی غیرمستقیم شده است.

روز جمعه این گفتگوها بدون نشانی از پیشرفت، قطع شدند، اما اکثر نمایندگان دخیل در جریان مذاکره به دورنمای گفتگوها خوش بین بودند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، امید بازگشت به قرارداد ۲۰۱۵ دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیش از او، با شروع کارزار «فشار حداکثری» با انگیزهٔ به زانو‌ درآوردن تهران، از آن دست شست.

ایالات متحده گفت ایدهٔ «بسیار جدی» برای احیای قرارداد هسته ای پیشنهاد کرده اما منتشر پاسخ تهران است.