رسانه ها

پلیس هنگ کنگ دستور کار سیاسی خبرگزاری «بلومبرگ» را ناکام گذاشت

در تاریخ 1 آوریل برابر با 12 فروردین ماه بود که «گائو یینشو» معاون نیروی پلیس هنگ کنگ در مصاحبه با خبرگزاری «بلومبرگ» با سؤالاتی چالش برانگیز مواجه شد؛ وی در پاسخ به این سؤال که «شما درباره تغییر بیعت و وفاداری خود چه توضیحی دارید؟» پاسخی قاطعانه و منطقی ارائه کرد و گفت: «به عنوان یک چینی، وفاداری من هیچگاه تغییر نکرده است. انگلیس بر من حکومت می کرد اما آن انتخاب من نبود».

خبرگزاری بلومبرگ در ادامه این مصاحبه این سؤال را مطرح کرد که «شما چطور وفاداری خود را تغییر داده اید؟ شما در سال 1990 میلادی به نیروی پلیس ملحق شدید و آن زمان، نیروی پلیس سطنتی هنگ کنگ تحت حاکمیت انگلیس بود ولی در حال حاضر، تحت نظر حکومت چین است. شما در آن زمان به قانون انگلیس پایبند بودید و در حال حاضر به قانون چین وفادارید».

گائو پاسخ داد: «قبل از هر چیز باید بگویم که من به عنوان یک چینی وفادار بودم و هیچ گاه در وفاداری من تغییری ایجاد نشد. من یک فرد چینی هستم و در سرزمین چین به دنیا آمدم و تحت حکومت انگلیس قرار گرفتم اما این انتخاب من نبود. وفاداری من هیچ گاه تغییر نکرد».

گائو در ادامه پاسخ خود افزود: «مردم فکر نمی کنند که یک دزد با حسن نیت، از آثار فرهنگی دزدیده شده محافظت می کند. اگرچه هنگ کنگ تحت حاکمیت انگلیس زیبا بوده است اما ماهیت امور را تغییر نداد».

تعجبی ندارد که چنین پاسخی از سوی گائو، توسط بلومبرگ رسانه ای نشد و در عوض مسئولان این خبرگزاری روی هشدارهای پلیس هنگ کنگ به شهروندان متمرکز شدند؛ بر همین اساس، گزارش بلومبرگ تحت عنوان «هشدار پلیس هنگ کنگ به مردم درباره عدم عبور از خط قرمزهای سیاسی» منتشر شد.

کاملا مشخص است که هدف از آوردن واژه های هشدار و خط قرمز در عنوان این گزارش، القای این مطلب به مخاطب است که شهروندان هنگ کنگی تحت فشارهایی نامحسوس زندگی می کنند و جرات اعتراض ندارند.

از طرف دیگر، دو خط مقدمه ای که بدنبال عنوان گزارش بلومبرگ آمده است نیز تلویحی نیستند؛ در این دو خط به نقل از معاون پلیس هنگ کنگ آمده است: «شما مجبورید به ما اعتماد کنید».

این در حالیست که گائو در ادامه مصاحبه با این خبرگزاری اینگونه تاکید کرد که افسران در تلاش برای بازگردان اعتماد و اعتبار به پلیس هستند.

با توجه به نوع پوشش دهی این مصاحبه توسط بلومبرگ،‌ به نظر می رسد که عبارات «باید باور کنید» و «بازگردان اعتبار» دارای این معانی ضمنی هستند که پلیس هنگ کنگ در معضل انفعالی عدم اعتماد و عدم اعتبار گرفتار شده است.

اما با مشاهده ویدئوی منتشر شده توسط بلومبرگ در متن این مصاحبه است که می توان به خوبی به درک این موضوع رسید که هدف این خبرگزاری، زیر سؤال بردن قانون امنیت ملی هنگ کنگ است.

«گائو یینشو» معاون پلیس هنگ کنگ به مردم هشدار می دهد که در اجرای قانون امنیت ملی از خط قرمزهای تعریف شده عبور نکنند.

باید گفت که بر اساس گزارش منتشر شده توسط بلومبرگ که تحت مضمونی از پیش تعیین شده پیش رفته است، اصلا اهمیتی ندارد که گائو چه صحبت هایی مطرح کرده است چرا که دستور کار برخی رسانه های غربی صرفا بازی با کلمات برای گزارش دهی های گزینشی است.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040