پرش به محتوا

دریای جنوب چین عرصه ای برای حفظ هژمونی آمریکا نیست

گروه ناوگان هواپیمابر «روزولت» نیروی دریایی آمریکا 18 فروردین( 7 آوریل)، به تمرین مشترک نظامی خود در دریای جنوب چین پایان داد. این سومین بار است که هواپیمابر «روزولت» در سال جاری به دریای جنوب چین نفوذ می کند و به این ترتیب بار دیگر ثابت

می شود که ایالات متحده بزرگ ترین تهدید صلح در دریای جنوب چین است.

دریای جنوب چین عرصه ای برای حفظ هژمونی آمریکا نیست_fororder_rp

در نقشه هژمونی ایالات متحده، دریای جنوب چین به عنوان یک حوزه دریایی کلیدی برای حفظ جایگاه رهبری خود در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام و یک وسیله مهم برای مهار چین در نظر گرفته شده است. تا آن جا که به وضعیت فعلی مربوط می شود، ایجاد مزاحمت در دریای جنوب چین غیر ممکن است.

از یک سو، جمع کردن متحدان برای اعمال فشار نظامی به چین قابل اجرا نیست. کشورهای «مکانیسم چهار جانبه» را به عنوان مثال در نظر بگیرید. با وجود آن که ژاپن و استرالیا بارها سخنان تندی بر زبان آورده اند، اما ناوهای جنگی و جنگنده های آن ها «تعرض به جزایر و صخره ها» را به تنهایی یا با همکاری ایالات متحده انجام نداده است. تحریک واقعی علیه چین برای دیگر کشورهای بزرگ خارج از منطقه حتی دشوارتر است.

از همه مهم تر، اقدامات ایالات متحده برای برهم زدن دریای جنوب چین نقض تمایل کشورهای منطقه در حفظ صلح و دستیابی به توسعه مشترک است. از سال 2020 ، چین و اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی در مقابله با همه گیری جهانی با همدیگر مشکلات را حل و فصل کرده اند و به الگویی برای همکاری جهانی مبارزه با همه گیر تبدیل شده اند. به ویژه امضای موفقیت آمیز توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) انگیزه زیادی در سازندگی جامعه سرنوشت مشترک چین و آسه آن ایجاد کرده است.

در حال حاضر، با تلاش مشترک چین و کشورهای آسه آن، اوضاع دریای جنوب چین به طور کلی دارای ثبات است. اخیرا، دوترته رئیس جمهور فیلیپین صریحا اظهار داشت که امیدوار است اختلافات ارضی با چین به صورت صلح آمیز حل شود. سفر فشرده اخیر وزرای خارجه چهار کشور آسه آن به چین، نشانه محکمی است که کشورهای همسایه اصلا مایل نیستند به ابزاری برای حفظ هژمونی آمریکا تبدیل شوند.

دریای جنوب چین عرصه ای برای حفظ هژمونی ایالات متحده نیست. تاریخ سرانجام ثابت خواهد کرد که چه کسی فقط از آن جا عبور می کند و چه کسی صاحب اصلی است.

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: