پرش به محتوا

روسیه: جنگ در دونباس آغازی برای نابودی اوکراین است

رئیس جمهور روسیه در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، برضرورت پایبندی مقامات اوکراین به توافقات مینسک، تاکید کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه هشدار داد، بروز جنگ در دونباس، شرق اوکراین، به منزله آغازی برای نابودی اوکراین است. دیمیتری کوزاک تاکید کرد، در صورت شعله ور شدن زبانه‌های جنگ در دونباس، روسیه مجبور است از اتباعش دفاع کند. سرگون هدایا خبرنگار روسیا الیوم گزارش داد، رفتار‌های خصمانه اوکراین شرایط را در خط تماس جنوب شرق این کشور پرتنش کرد، در این زمینه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، برضرورت پایبندی مقامات اوکراین به توافقات مینسک، به ویژه ضرورت گفتگو‌های مستقیم با جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک و تعیین شرایط ویژه برای منطقه دونباس، تاکید کرد.

هم زمان دیمتری کوزاک معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه هشدار داد، از سرگیری درگیری‌ها در دونباس به آغازی برای نابودی اوکراین تبدیل خواهد شد. کوزاک گفت، اتفاقات بعدی در گرو روند تحولات در این منطقه است، در شرایطی که حوادثی، چون آنچه که در سربرنیتسا رخ داد به وقوع بپیوندد بر اساس آنچه که رئیس جمهور روسیه گفته است، آن زمان مجبور خواهیم بود از ساکنان دونباس دفاع کنیم، نیرو‌های ما توانایی چنین ماموریتی را دارند، اما امیدواریم نیازی به این کار نباشد البته اتفاقات این منطقه به رفتار طرف مقابل ارتباط دارد، فرضیاتی در داخل اوکراین مطرح است و من هم آن را تایید می‌کنم، بر اساس این فرضیات گفته می‌شود آغاز عملیات نظامی در دونباس به معنی آغازی برای نابودی اوکراین است.

در گزارش روسیا الیوم تصریح شد، درباره فعالیت‌ها برای حمایت از کمیته چهارجانبه نورماندی، تنش افروزی‌های آمریکا موجب می‌شود این کشور شایسته حضور در تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران نباشد. حضور نیرو‌های روسی در نزدیک مرز‌های اوکراین تهدیدی علیه هیچ کس نیست و این حضور تا زمانی که نیاز باشد ادامه خواهد داشت. مسکو تاکید دارد که نیاز است در جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک تشکیلات رزمی فعال شوند تا بتوانند خودشان از سرزمینشان دفاع کنند. در این میان مواضع فرانسه و آلمان با انتقاداتی روبروست، اما مواضع حمایتی آمریکا از ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، که اخیرا از منطقه دونباس دیدار کرده است، نیز با سئوالاتی روبروست و نوعی تنش افروزی خوانده می‌شود.

عبدالمسیح الشامی، تحلیلگر سیاسی معتقد است، در بحران اوکراین از همان آغاز دست‌های آمریکا یا مزدوران این کشور دیده می‌شد، این کشور از همان اول تلاش کرد تا از اهرم اوکراین برای فشار و چانه زنی علیه روسیه بهره برداری کند. مسکو معتقد است پیشنهاد اوکراین برای انتقال مذاکرات دونباس از مینسک، پایتخت بلاروس، به مکان دیگر، در حال حاضر پیشنهاد مناسبی نیست. روسیه خواستار آن است که روند تلاش‌ها علنی باشد، اما اوکراین همچنان ترجیح می‌دهد این تلاش‌ها غیر علنی باشد، کیف مشارکت در هفت رزمایش دریایی با ناتو را در سر دارد تا از این طریق بتواند روند عضویت خود در سازمان ناتو را تسهیل کند. در هر حال تنش در نقطه تماس دونباس موجب نگرانی‌هایی برای مسکو شده است، به همین دلیل روسیه خواستار حل سیاسی بحران است، اما هم زمان خود را برای احتمالات دیگر هم مهیا کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: