اخبار
نوشتن دیدگاه

عربستان چون پول دارد حق دارد مسئول پرونده خاشقچی در سازمان ملل را بازهم تهدید کند!

عربستان سعودی ها بازهم مسئول پرونده خاشقجی را تهدید کردند
انیس کالامار مسئول پرونده تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی، از جامعه بین الملل خواست از جریان آزاد اطلاعات در فضای بین المللی پشتیبانی کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، مسئول پرونده تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی، بار دیگر تاکید کرد از سوی عربستان سعودی تهدید شده و از جامعه بین الملل خواست به منظور جلوگیری از عادی سازی موضوع تهدید و ترور دولتی در سطح جهان، از جریان آزاد اطلاعات در فضای بین المللی پشتیبانی کنند.
دبیرکل عفو بین الملل در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان و در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان سعودی بر سر پرونده‌ی ترور جمال خاشقجی، او را تهدید کرده است یا خیر گفت: سازمان ملل در عالی‌ترین سطح این موضوع را تایید می‌کند.
انیس کالامار مسئولیت طرح تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی واشنگتن پست را بر عهده داشت. وی به تازگی در گفتگو با نشریه‌ی انگلیسی گاردین گفت یکی از همکارانش در سازمان ملل در ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰ به او هشدار داده که یکی از سران ارشد سعودی دوبار در دیدار با دیگر مقام‌های ارشد سازمان ملل، او را تهدید کرده است. کالامار گفت: «مقام سعودی هشدار داده اگر سازمان ملل جلوی تو (کالامار) را نگیرد خودمان (عربستان) خدمتت می‌رسیم!»
سعودی‌ها این ادعا را صریحا رد کرده اند.
کالامار ضمن تاکید بر تهدیدی که از سوی مقام‌های سعودی دریافت کرده گفت: «سازمان ملل در عالی‌ترین سطح این اتهام را تایید کرده است؛ و من این اطلاعات را افشا کردم، زیرا می‌خواستم جامعه بین المللی از این حقیقت آگاه باشد و فضا و مکان بین المللی باید در برابر چنین تهدید‌ها و دخالت‌هایی محافظت شود و مصونیت داشته باشد؛ فضای کاردیپلماتیک، گفتگو و مکانی که کارکنان و مقام‌های سازمان ملل‏، مشاوران و دیپلمات‌های کشور‌ها در سازمان ملل در آن حضور پیدا می‌کنند باید به گونه‌ای باشد که آنان بتوانند بدون ترس یا بدون جانبداری، حرف شان را بزنند. به همین مکان هم دارد حمله می‌شود و حفاظتی از آن در کار نیست.

وی تاکید کرد این نکته بسیار بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشیم و سازمان ملل در عالی‌ترین سطح باید به آن بپردازد و برای محافظت از کارکنان و کارشناسان خود در برابر تهدید از سوی کشور‌های عضو اقدام کند. ما باید بتوانیم بدون ترس و بدون جانبداری کارمان را انجام بدهیم. زیرا اگر محافظتی در میان نباشد، اطلاعات مهم و حیاتی که باید به دست افراد برسد هیچگاه منتقل نخواهد شد.»
گفتنی است پیشتر مسئول پرونده تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی ، حکم دادگاه عربستان درباره پرونده قتل خاشقچی را فاقد مشروعیت خواند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.