پرش به محتوا

گزارش واشنگتن پست از تولید واکسن در کوبا

دکتر امیر صدری، روابط عمومی نظام پزشکی: رهبر کوبا، فیدل کاسترو قول ساخت یک قطب بیوتکنولوژی در کارائیب را داده بود و این ایده را در اوایل دهه ۱۹۸۰ با گردآوردن شش محقق در یک آزمایشگاه کوچک هاوانا پیش برد. چهل سال بعد، این جزیره کمونیست می‌تواند در قله رسیدن به موفقیتی منحصر به فرد باشد:   تبدیل شدن به کوچکترین کشور جهان که نه تنها یکی، بلکه چندین واکسن ویروس کرونا تولید کرده است؛ در این کشور پنج واکسن در مرحله تولید هستند، دو واکسن در مرحله آخر مطالعات بالینی با هدف گسترش گسترده‌تر تا ماه مه.

مقامات کوبایی می‌گویند که آن‌ها در حال تولید سرم‌های واکسن ارزان قیمت و با قابلیت ذخیره آسان هستند که می‌توانند هفته‌ها در دمای اتاق ثابت باشند و خراب نشوند، که آن‌ها را به گزینه‌ای مناسبی برای کشور‌های گرمسیری با درآمد کم تبدیل می‌کند که توسط کشور‌های بزرگتر و ثروتمندتر ازامکان دسترسی به طیف واکسن‌های کووید ۱۹ بین المللی کنار گذاشته شده اند.
آن‌ها همچنین می‌توانند کوبا را به مرکز داروسازی برای کشور‌هایی تبدیل کنند که توسط واشنگتن تحت فشار قرار دارند. ایران و ونزوئلا معاملات واکسنی را با هاوانا انجام داده اند. ایران موافقت کرده که به عنوان بخشی از توافق انتقال فناوری که می‌تواند میلیون‌ها دوز تولید شده در ایران را باعث شود، در یک مرحله آزمایشی یکی از واکسن‌های کوبا – Soberana ۲ – شرکت کند.
خورخه آرئازا، وزیر امور خارجه ونزوئلا هم این هفته به واشنگتن پست گفت: «ما به علم پزشکی و بیوتکنولوژی کوبا اعتماد زیادی داریم. این نه تنها برای ونزوئلا، بلکه برای کل امریکای لاتین یک گام اساسی خواهد بود. این راه حل واقعی برای مردم ما خواهد بود.»
مقامات کوبا در هفته جاری اعلام کردند اگر آزمایشات فاز ۳ مثبت باشد، به یک «مطالعه مداخله‌ای گسترده» intervention study دست خواهند زد که تقریباً همه ساکنان هاوانا یا ۱.۷ میلیون نفر را تا پایان ماه مه تحت تزریق واکسن قرار می‌دهد. هدف آن‌ها تا پایان ماه اوت رسیدن به واکسیناسیون ۶۰ درصد از جمعیت کشور است و بقیه مردم هم قرار است تا پایان سال دوز دریافت می‌کنند. در صورت دستیابی به این هدف بلند پروازانه، کوبا – کشوری که متوسط دریافتی یک محقق علمی در آن حدود ۲۵۰ دلار در ماه است – در میان اولین کشور‌هایی که به مصونیت جمعی رسیده اند، قرار خواهد داد و آن را در موقعیتی قرار می‌دهد که گردشگران واکسن را مجذوب خود کند و مازاد واکسن خود را هم را صادر کند. مقامات این کشور ادعا می‌کنند که تا پایان سال می‌تواند به تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن برسد. ادواردو مارتینز دیاز، رئیس بیوکوبافارم، مجتمع دولتی نظارت بر تولید واکسن کوبا، هفته گذشته در پاسخ کتبی به واشنگتن پست گفت: «هدف اصلی ایمن سازی کل جمعیت کوبا و کنترل انتقال ویروس خواهد بود. با این کار کوبا قادر خواهد بود به حالت عادی برگردد و برای کسانی که تصمیم به بازدید از جزیره دارند، امن خواهد شد.»
…..

سرمایه گذاری در زمینه آموزش و مراقبت‌های بهداشتی بذر آنچه امروزه یک دستگاه بیوتکنولوژی پیچیده و غیر معمول برای کشور کوچکی در حال توسعه است، با حداقل ۳۱ شرکت تحقیقاتی و ۶۲ کارخانه با بیش از ۲۰ هزار کارگر، کاشته است. کوبا آرزو‌های خود را در اوایل دهه ۱۹۸۰ گسترش داد، زمانی که کاسترو شیفته مفهوم تولید اینترفرون برای مبارزه با شیوع تب دنگ شد. امروز، کوبا از ۱۱ واکسن مجاز در داخل کشور خود، هشت مورد را خود تولید می‌کند و آن‌ها را به بیش از ۳۰ کشور صادر می‌کند. در سال ۲۰۱۷، آزمایشات بالینی شیوه ایمنی درمانی Cimavax کوبا علیه سرطان ریه در مرکز جامع سرطان Roswell Park در نیویورک آغاز شد.
آمیلکار پرز ریورول، محقق سابق آزمایشگاه کوبایی که اکنون عضو دانشگاه ایالتی سائوپائولو در برزیل است، می‌گوید: «حتی با معیار‌های غربی، آزمایشگاه‌های بسیار خوبی در کوبا وجود دارد. مشکل همیشه چیز‌های دیگر است، مثل اتصال به اینترنت یا مشکلات مربوط به قطعات و تجهیزات.» پیشرفته‌ترین واکسن‌های کرونا ویروس کوبا – Soberana ۲ و Abdala – به دو تا سه دوز تزریق برای ایجاد ایمنی نیاز دارند. مارتینز در این مورد گفت: «سطح ایمنی تولید شده توسط هر دو واکسن زیاد است.» وی گفت دانشمندان کوبایی درحال آماده سازی داده‌های بالینی واکسن‌های خود برای انتشار بین المللی هستند.
جارباس باربوسا، دستیار مدیر سازمان بهداشت پان آمریکایی، در این هفته گفت تأیید کاندیدا‌های واکسن کوبا توسط سازمان بهداشت جهانی ممکن است تا شش ماه طول بکشد. وی به خبرنگاران گفت: «ما از همه پیشرفت‌های واکسنی استقبال می‌کنیم، اما همه واکسن‌ها در جهان برای اطمینان از کیفیت، ایمنی و اثربخشی باید به این معیار‌ها برسند.»
یک واکسن موفق می‌تواند به یک منبع درآمد حیاتی جدید برای کوبا تبدیل شود، …. اقتصاد این کشور تحت تحریم‌های دوران ترامپ بدتر شدن شرایط اقتصادی را تجربه کرد. رئیس جمهور بایدن خواستار تنش زدایی مجدد شده، اما هنوز چنین حرکتی نکرده است. کوبا و ایران به طور مشترک اعلام کردند واکسن کوبایی روی ۵۵۰۰۰ داوطلب ایرانی به عنوان بخشی از توافق نامه گسترده برای افزایش میزان ایمن‌سازی در هر دو کشور آزمایش می‌شود. سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته این توافق نامه امکان انتقال فناوری به ایران و تولید دوز‌های مشترک را فراهم می‌کند. مقامات بهداشتی ایران اعلام کرده اند ممکن است ۴۰ میلیون دوز واکسن حاصل این توافق باشد.
….. رونالد ساندرز، سفیر آنتیگوا و باربودا در ایالات متحده، می‌گوید واکسن‌های غربی دور از دسترس کشور‌های کوچکتر قیمت گذاری شده اند و کوواکس، تلاش چند جانبه برای تولید و توزیع دوز‌های واکسن کرونا، به اندازه کافی سریع حرکت نکرده است. وی گفت: «ما یک توافق دوجانبه با کوبا انجام خواهیم داد. اروپا، ایالات متحده و کانادا تمام واکسن‌های موجود را خریداری کرده اند، بنابراین اگر کوبا آزمایش‌های خود را پشت سر بگذارد، و سازمان جهانی بهداشت نیز آن را تأیید کند، بله، ما نیز آن را تهیه خواهیم کرد و از آن سپاسگزاریم. من متعجب می‌شوم اگر کوبایی‌ها بیش از مبلغ جزئی از ما پول بگیرند.»
واکسیناسیون جمعیت تقریباً کامل – و ارائه دوز به بازدیدکنندگان خارجی – همچنین می‌تواند به کوبا کمک کند تا افت چشمگیر دریافت‌های گردشگری خود در طی همه گیری را جبران کند.
منبع: تابناک با حذف چرندیات ضد بشری و ضد کمونیستی معمول رسانه‌های ایرانی و آمریکائی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: