پرش به محتوا

آیا این بار جایزه نوبل از آن صلح سازان خواهد شد؟

آیا این بار جایزه نوبل از آن صلح سازان خواهد شد؟

علیرغم تحریم و محاصره وحشیانه شصت ساله و کارزارهای مداوم خرابکارانه، به نظر سازمان بهداشت جهانی، کوبا در عرصه سلامت و بهداشت عمومی در صدر کشورهای قاره آمریکا (با احتساب ایالات متحده آمریکا) قرار دارد.

زمانی که در سال 1959 فیدل کاسترو و همرزمانش قدرت را بدست گرفتند کشور را در وضعیتی فاجعه بار از نظر بهداشتی یافتند و مبارزه با این وضعیت را در اولویت قرار دادند. بسیار خوب و بسیار سریع : حتی ورای بسیار خوب چرا که در سال 1963 کوبا نخستین بریگاد ﭘزشکی خود را به کمک الجزایر انقلابی اعزام کرد. کوبا این چنین کمک های خود را تاکنون بارها و بارها تکرار کرده است بطوری که بیش از چهل کشور و سه میلیون نفر از دانش کوبا در مبارزه با اﭘیدمی ها بهره مند شده اند.

ﭘاندمی کنونی باعث آشنایی بیشتر با ویژگی همبستگی بریگادهای ﭘزشکی کوبا شد که تا این زمان بدون آوازه عمل میکردند. در ابتدای ﭘاندمی در ایتالیا و تا این اواخر در آفریقای جنوبی شاهد اقدامات آنها بوده ایم. اما در عرصه علمی نیز کوبا امید بخش است. در زمانی که اروﭘا تبدیل به صحنه رویارویی و رقابت وقیحانه شرکت های بزرگ داروسازی در جستجوی سود هر چه بیشتر شده است. در جایی که فرانسه، مهد «ﭘاستور» مجبور به واردات واکسن از همه جا برای ﭘاسخ به نیازهایش است، کوبا اعلام می کند که یکصد میلیون دوز واکسن را تولید کرده و در اختیار جهان و بویژه فقیرترین و محروم ترین مناطق قرار میدهد.

در دنیایی که خشونت عمومیت یافته، در خایی که یکی از اولین اقدامات رئیس جمهور جدید ایالات متحده بمباران مجدد سوریه و ماندن در مناطق نفت خیز آن کشور بوده، جایی که دنیای غرب و بویژه فرانسه ماکرون اقدامات نسل کشی عربستان سعودی علیه خلق یمن را حمایت میکند، از ابتکار معرفی نامزدی بریگادهای ﭘزشکی کوبا برای جایزه صلح نوبل جای بسی خوشحالی است.

این جایزه در سال 2009 فقط چند ماه ﭘس از انتخاب شدن او به ریاست جمهوری به باراک اوباما و به لحاظ «تلاش های خارق العاده وی برای تحکیم دیﭘلماسی بین المللی» داده شد. کارنامه باراک اوباما در ﭘایان دوران ریاست جمهوری اش فقط می توانست این جایزه او را باطل کند. وی تکنولوژی جنایتبار «ﭘهﭘاد های قاتل» را نوآوری کرد و رکورد صادرات تسلیحات را شکست. بر عکس، کوبا این ملت کوچک «درمانگر» ﭘزشک و ﭘرستار صادر میکند. فرصتی است تا کمیته جایزه نوبل کمی جبران مافات کند.

ولادیمیر کالر

برگرفته از «ﭘرچم سرخ» نشریه حزب کمونیست بلژیک (ترجمه : مدان)


توضیح مترجم :

به ابتکار «میز مشاوره همبستگی ِکِبک – کوبا» «بریگاد ﭘزشکی هانری ریو» با حمایت سمبولیک ﭘروفسور ژیل بیبُو استاد دانشگاه مونترال کانادا به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل به کمیته نوبل معرفی شد. در تاریخ 26 نوامبر 2020 کمیته نوبل نروژ ﭘذیرش نامزدی را اعلام کرد.

«بریگاد ﭘزشکی هانری ریو» در سال 2005 بنیاد نهاده شده و شامل نه هزار نفر فعال حرفه ای است که تاکنون طی ﭘانزده سال جان بیش از یکصد هزار نفر را در سراسر دنیا نجات داده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: